86. Annual Academy Awards

(pořad)
  • USA The 86th Annual Academy Awards (více)
Z natáčení
Publicistický
USA, 2014, 175 min

Režie:

Hamish Hamilton

Účinkují:

Ellen DeGeneres (moderátor), Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington (více)

Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po šestaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2013. Tím okamžikem bude pondělí 3. března v jednu hodinu ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 21:00 možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (HBO Europe)

Z natáčení

swamp

Co se udělení cen týká, s některými samozřejmě souhlasím, jiné bych za sebe udělil jiným. Vypíchl bych tři příklady: NEJLEPŠÍ FILM: The Wolf of Wall Street nebo Gravity // HLAVNÍ HEREC: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street) // PŮVODNÍ SCÉNÁŘ: Woody Allen (Blue Jasmine). Problém je hlavně asi v tom, že volící akademici chtějí ukázat (sami sobě či ostatním), že si uvědomují sílu a hloubku dramatu z doby otrokářství v Americe (či ilegálnímu boji proti AIDS) a nemůžou tak přece dát cenu za nejlepší film (či hlavní roli) něčemu, co je docela vtipné a zábavné. Zvláště Leo (co se herectví týká) si tu sošku opravdu zasloužil - nemám představu, co by měl ještě udělat, aby ji dostal - možná se namalovat na černo a nechat se zbičovat... ale nechme spekulací. Co se týká samotné ceremonie, neskutečně ji kurví (kazí je slabé slovo) nepřeberné množství přerušení a reklam. Ellen DeGeneres se večera zhostila sympaticky, nenásilně a těch několik vtípků bylo příjemných (pizza, foto-tweet etc.), ale rozhodně se nejednalo o smíchem nabitý večer. Čekal jsem, že některý z oceněných bude schopen udělat si z celého večera / předávání legraci, ale všichni se víceméně drželi podobných sraček, ve kterých vychválili i babičku a dědu za to, že si vrzli. Nejhorší (a nezáměrně tak i nejvtipnější) byla Lupita Nyong'o, která vypadala, že má záchvat, byla trapná a nedalo se na ni dívat (i já bych si spíše mohl dovolit podobný výstřih a vypadal bych lépe) - a věřte mi, není v tom nic rasistického a proti jejímu herectví nemám půl slova. A tak nezbývá, než počkat další rok a doufat v nějaký průlom, ale to jsou asi plané naděje. :P ()

Kaluž

Leoš zase utřel, Marty taky, alespoň, že ten plešoun za hlavní roli přistál v těch správných rukou. Zavirovaný McConaughey rozhodně obstál na výbornou. Jinak žádné překvapení, vesmírný technologický majstrštyk posbíral co se dalo, na oceněnou sci-fi romanci Spikea Jonzeho se těším jako malé dítě, Cate Blanchett moc hezky poděkovala a i ti Taliáni slavili zaslouženě. Do toho sem tam slušné špeky z moderátorských úst Ellen DeGeneres, fotomomentka, pizzaguy… zkrátka další povedený večer ve společnosti hollywoodské smetánky. ()

Lum3n

Jediné (příjemné) překvapení večera byla Ellen. Za těch pět let, co na oscary chodím, byla ze všech moderátorů asi nejlepší a nejoriginálnější. Zbytek večera byla nuda. Nápad žádný a ceny rozdané neuvěřitelně předvídatelně. Přidělení ceny za nejlepší film 12 Years a Slave ukazuje naprosto jasně jaký jsou akademici pokrytecký srabi - Gravitace dostala nejlepší režii, nejlepší kameru a OST + další 4 kategorie a nejlepší film pak dostane sníkem o otroctví? Jenom proto, že je o otroctví? Asi nechtěli vypadat jako rasisti, jinak si to nedovedu vysvětlit.. Holt se potvrdilo, že místo revolučních filmů dostávají Oscara nudné sázky na jistotu.. ()

Coleator

Ellen DeGeneres zvládla letošní Oscary výborně, většina jejích výstupů vážně pobavila... Přítomní herci jí skvěle podpořili, takže letošní ročník určitě jen tak nezapadne - už jen díky rekordně sdílené fotce na twitteru - a ano, mám na tom také svůj podíl... :D Asi poprvé jsem si mohl před předáváním Oscarů říct, že jsem viděl téměř všechny filmy, které byly nominovány, takže jsem mohl Oscary sám "udělit". Matthew McConaughey a Jared Leto byli letos bezkonkurenční. Takže jestli jste jedni z těch, co letošní Oscary nazývají fraškou proto, že nevyhrál váš miláček Leonardo DiCaprio, podívejte se na Dallas Buyers Club - a jestli máte nějakou soudnost, budete muset uznat, že zlatá soška získala svého majitele po právu... Lupita Nyong'o zahrála také skvěle, Jasmíniny slzy jsem ještě neviděl, takže Oscara pro Cate Blanchett komentovat nebudu... Mnoho lidí říká, že 12 Years a Slave dostal Oscara za nejlepší film jen z politických důvodů - pro mě byl tento film opravdu jedním z nejlepších, co se za uplynulý rok natočily - perfektní herecké výkony, silný příběh - přesně, jako by tomu u takto oceněného filmu mělo být. Navíc téma otroctví bylo podáno tak odpudivou formou, že se 12 Years a Slave musel dostat pod kůži snad úplně každému. Takže z mého pohledu byl ten Oscar zasloužený. Gravitace se mi jako film moc nelíbila, těch nesmyslů tam zkrátka bylo až moc. 7 sošek převážně v technických kategoriích je zasloužených - v uplynulém roce prostě lepší film z pohledu efektů nevznikl. I když těch technických kategorií je přeci jenom na můj vkus až moc... Opomenutí filmu Rush je sice k zamyšlení, ale mám ten pocit, že i kdyby Rivalové nějakou tu nominaci získali, Oscara by jim to stejně nepřineslo - konkurence zkrátka byla jinde... Dopadlo by to asi jako u filmu American Hustle - kde jsem naopak to velké množství nominací vůbec nepochopil... Co se týče filmové písně, jsem dost ovlivněn tím, že U2 mám vážně rád - a vítěznou píseň jsem slyšel jen zde, takže si mě moc nezískala... I když musím být férový - U2 na Oscarech taky nebyli zrovna ve formě... Jeden filmový rok je tak tímto udílením cen definitivně pryč a já se již nemohu dočkat toho nastávajícího - určitě se máme na co těšit... :) ()

Malarkey

Už po třetí jsem se spánkem nachystal na nedělní noční brouzdání a následně přežívání ať už tenkrát ve škole, na praxi nebo dneska v práci. Letos ale musím říct, že jsem byl nejspokojenější za celou tu dobu, co Oskary sleduju. Ať už živě nebo pak následně ze záznamu. Oskary jako takové jsou tou nejkrásnější oslavou amerického filmového průmyslu, který často zachází i do celého světa. A jelikož nás americké filmy ovlivňují vlastně každý den, musím ho brát jako to nejlepší ze světa filmů, co můžu vidět. A to ještě jako bonus s herci, které konečně můžu vidět v přímém přenosu takové, jací opravdu jsou. To všechno mi opět zajistilo HBO a já mu za to moc děkuji. Děkuji ale i komentátorům, kteří mě příjemně od minulého roku překvapili. Jejich názory šli stranou, dorazili fakta a místy i legrační situace. Nevím už přesně jaká to byla nominace, něco ke konci. Někdo tam mluvil a nikdo to nepřekládal. Najednou padla hláška: "Ty nepřekládáš?" V tu ránu cosi zabrblalo a z repráku vyšlo "Já nerozumím švédsky." To mě fakt rozesmálo. Albert už byl teda trošku mimo. Každopádně musím říct i něco na moderátorku celého večera - Ellen DeGeneres. Přiznám se, že jí moc neznám, ale předvedla naprosto skvělou a aktivně odkomentovanou práci. Největší retweet v dějinách twitteru nebo scénka s pizzou neměla chybu. Líbilo se mi, jak se po ní Scorsese sápal a Brad to pak jak mecenáš všecko zacáloval. Byly to krásné chvíle s těmi nejmilejšími, k jejímž filmům se rok co rok rád vracím. A musím říct, že i nominace dopadly tak, jak jsem si přál. Především Matthew McConaughey, Jared Leto a Lupita Nyong´o mi udělali největší radost. A nejlepší hudební číslo zajistila Karen O. s nádhernou emotivní skladbou The Moon Song z filmu Her. Celkově musím říct, že se tento večer opravdu povedl. ()

• Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)
  • Poslíček, který moderátorce Ellen DeGeneres doručil pizzu během večera až na pódium, dostal tuzér v přepočtu 20 000 korun. (Lembi4)
  • Meryl Streep překonala svůj vlastní rekord v počtu nominací za nejlepší herečku. Na své konto si jich v roce 2014 připsala již 18. (Nathanielmon)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

Dnes odpoledne vyhlásila Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ústy své prezidentky Cheryl Boone Isaacs a herce Chrise Hemswortha nominace na Oscary pro letošní rok. O prvenství v počtu nominací … (více)