Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

EdaS

První série se opravdu povedla. Titus Welliver je nejlepší možný Harry Bosch, míchání zápletek z několika románů funguje a i když seriál nedokáže tolik strhnout jako Connelyho knížky, bavil jsem se velmi dobře. Sympatická dávka temné old school kriminálky se zatraceně charismatickým hrdinou - co víc si přát? 80% P.S. Co nejdřív další sérii prosím! Druhá série zvyšuje laťku. A Sedmá z devíti je pořád kus! Chci trojku! 90% ()

Morholt

Connellyho knížky neznám, ale ty dva filmy, které jsem podle jeho předloh viděl, mě nezklamaly a totéž se dá říct i o Boschovi. Vlastně o něm se můžu s klidným svědomím prohlásit, že jsem nadšen. Seriál šlape od prvního dílu, je zamotán přesně tak, aby se v něm člověk neztratil a navíc si jede v oldschoolové koleji, takže diváka neobtěžují žádné technologie, které podle vlasu určí, že má pachatel na prdeli bradavici. Titus Welliver dostal roli ušitou mu přímo na tělo a nezklamali ani další, pro mě vesměs neznámí, herci. Pevně doufám v další série. 90% ()

3DD!3

Pilot: Bosch je frajer a zatím to příjemně odsýpá. Spousta povědomých herců dostává konečně větší prostor. Parádně napsané postavy. Příběhově zatím v pohodě, hezky čitelné, čekám jak se to zašmodrchá. Annie Wersching je pořád kus. Po první řadě: Musím říct, že jde o výbornou záležitost. Něco mezi Wirem a Dr. Housem a čím blíž konci tím lepší je. Návykovka. Titus perfektní, atmosféra hustá a nejede to v zavedených kolejích. Začal jsem číst Connellyho Kufrové tango. Bosh je v druhé řadě jistější v kramflecích a výlety do Vegas nabízí lákavé prostředí plné casin a šlapek. Shodou okolností je Kufrové tango, které sloužilo za hlavní zdroj inspirace druhé řady, první Connelyovka co jsem četl a její převedení do seriálové podoby mě potěšilo. Dokonce vylepšilo slabší části knížky. Výhledy z Boshova domu jsou luxusní. Návnada v podobě nové stopy ohledně vraha matky jako finále super. To abychom nepřišli o pesimistickou pachuť v závěru. Těším se na třetí řadu. Pomalejší a sevřenější třetí řada, která i přes pár silnějších momentů ničím nevytrhává. Kromě posledního dílu, to je pane Bosch v nejlepší formě. Vygradovaný dialog s J. Edgarem je třešničkou na dortu. ()

Necrotongue

Po sedmi sezónách si u mě seriál udržel vysoké hodnocení, což jistě není náhoda. Že mě bavil seriál natočený na motivy knih mého oblíbeného autora, to taky nebude náhoda. Jsem si naprosto jistý, že pokud by se tvůrci nedrželi knižních předloh jen velmi vzdáleně, uzavíral bych své celkové hodnocení pětihvězdou. Oni se ale pustili cestou častých inovací, přičemž mnohé z nich vedly k ději, který mě příliš nezaujal, a právě proto to s nejvyšším hodnocením tak úplně nedopadlo. Navzdory tomu uznávám, že nešlo v žádném případě o ztrátu času, že jsem byl velmi spokojen, a hned se pustím  do Odkazu. / Poučení: Michael Connelly umí a stojí za přečtení. ()

warrenur

Velmi slusna detektivka so sympatickym, skusenym, avsak nie supermanovskym detektivom Harrym Boschom. Ziadne prefrajerenosti z krimi serialov, ktorych je prebytok. Vsetky tri serie maju svoju hlavnu vysetrovaciu liniu, do ktorej presakuje Boschova minulost a aktualne dianie v Los Angeles, a tiez osudy vsetkych zucastnenych. Tym si ma serial ziskal. Svojou autenticitou, intelintnymi zapletkami a postavami, ktore sa nespravaju stupidne, ale uveritelne. Vrelo odporucam. Silne trojhviezdie. Tesim sa na 4tu seriu. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)