Režie:
Dennis IliadisScénář:
Adam AllecaKamera:
Mihai Malaimare Jr.Hudba:
Nathan WhiteheadHrají:
Topher Grace, Genesis Rodriguez, Patricia Clarkson, Callan Mulvey, Robin Thomas, Daisy McCrackin, Cody SullivanObsahy(3)
Přesně tak je na tom náš hlavní hrdina (Topher Grace). Vrací se z psychiatrické léčebny na rodinné sídlo, které zdědil po svých rodičích. Ale protože je jeho propuštění z ústavu jen podmínečné, po dobu třiceti dnů se musí pravidelně hlásit své probační dohlížitelce a nesmí opustit dům. Jinak mu hrozí další internace na psychiatrii. A tam zpátky rozhodně nechce. Na rozloučenou dostal od svého psychiatra léky, které musí pravidelně užívat a jednu radu: „Věř rozumu, ne svým očím.“ Jenže v opuštěném domě zaplněném vzpomínkami na něj číhají nečekaná překvapení. Zprvu nenápadná, ještě celkem vysvětlitelná normálním rozumem. Ale když se začnou zhmotňovat vzpomínky a odehrávat další paranormální jevy, začne o svém zdravém rozumu pochybovat. Je v domě doopravdy sám? A pokud není, skrývají se v něm skuteční lidé, nebo to jsou nějaké děsivé přízraky, které si vyvolal ve své hlavě? Co z toho všeho je vlastně skutečné? (Cinemart)
(více)Videa (1)
Recenze (119)
I když nepřiznanému bratrovi pavoučka Maguirea šibe, propustí ho z léčebny s pilulkami a podmínkou, že nesmí 30 dní opustit svůj rodný dům. Už tady jsem začal hledat náznaky, jak mě chtějí na závěr nachytat. Ten nápis Exit nad dveřmi při odchodu, je tam jen na přání hasičů? Symbolizuje snad ten honosný dům Tomovu hlavu? Rozuzlení bylo nakonec mnohem prozaičtější a upřímně, vůbec mě nenadchlo. Tyhle psychologicky laděné thrillery s překvapivou pointou lze rozdělit do čtyř skupin. Podmanivá cesta k brilantnímu twistu (Šestý smysl nebo Lost Highway), podmanivá cesta s neúdernou pointou (například Tajemné okno), nezáživná cesta k chytré pointě (krajně neobvyklý jev) a nezáživná cesta k chabé pointě. A do téhle skupiny patří Delirium.. Spojler sanitky z Bohnic: Když se objevila mamá a Tomův bratr začal zažívat podobné věci Pod (vodním) povrchem jako kdysi nebohý Harrison Ford, šel jsem si taky zobnout lithium.. ()
Přijatelný a do určité míry i působivý psycho hokus pokus. Uznaný magor Tom se po 20 letech strávených v psychiatrické léčebně vrací na podmínečné propuštění do své rodné hroudy. Konkrétně do domu svého mrtvého otce, kde se konfrontuje s (psycho) realitou. Po třicet dnů nesmí opustit dům, detekční zařízení na noze mu to ani nedovolí, přijímat návštěvy a připustit si, že v tom domě straší, jinak putuje zpět na psychiatrii. Divák se uvelebí v rozlehlém domě, kde nejsou ani památky po moderních technologiích, neb hlavního hrdinu minul internet i chytré telefony a raději si libuje v retro výbavě. Topher Grace do poloviny filmu bloudí domem a vidí bludy, anebo taky ne. Vtip je v tom, že značnou část filmu není zřejmé, jestli se podivné úkazy dějí jen v choré hlavě pacienta, anebo je za tím něco jiného. Impresivně atmosférický ráz je postupně nahrazen i vysvětlujícími pasážemi, proč se Tom ocitl v péči psychiatrů, méně vysvětlující scénou, v níž chce probační úřednice mít s ním sex, načež se i nejeden diví, že v takové prdeli je k mání atraktivní prodavačka v gotic stylu. A na scéně se postupně zjeví i Tomův nevyzpytatelný bratr. Film má schopné finále i nečekané rozuzlení. Ne úplně všechno bylo zdárně objasněno, nicméně závěrečná "pointa" určitě nezklamala. Producent Leonardo DiCaprio se spojil s režisérem Dennisem Iliadisem, který o sobě dal vědět před dekádou svým remakem exploit filmu Poslední dům nalevo, pak už nijak nezabodoval, natočil mezi tím jen jeden film s prvky scifi, víceméně určený pro mládež. Je fajn, že se nepustil do vln absurdní/surrealistické reality, kam už nakoukli jeho slavnější kolegové. A je fajn i hlavní idea filmu, že hlavní hrdina, diagnostikovaný blázen, má působit normálněji než jeho okolí. Zajímavé pojednání příběhu nechybí. Oproti tomu je občas znát, že produkční problémy vedly k určitým dějovým úpravám, které výsledný dojem nedevalvují. Trochu více kreativnosti by určitě Ilidiasovi neškodilo. Není to pro mě kreativní režisér, ale má cit pro zajímavé režijní (psycho)analýzy. 10/10 ()
...Ovládni strach a když budeš na pochybách věř mozku, né očím... Delirium má za mě blíž spíš k psychologickýmu thrilleru než k hororu. Příběhově jde o takovou tu klasiku kdy hlavní hrdina Tom Walker(Topher Grace) je propuštěn z psychologické léčebny na 30denní zkušební podmínku. Stále bere silné prášky(Antipsychotika) a tak neví a tápe a spolu s ním i divák jestli o co vidí jsou jen vidiny, halucinace nebo je to realita. Tip na tenhle film jsem dostal od uživatele HorrFi za což mu tímto děkuju. Sice nejde o žádnej trhák ale dokázal udržet moji pozornost po celou svoji stopáž bez toho abych se začal nudit. A o je hlavní. 3hvězdy ()
Nedá sa tomu uprieť snaha, no nepodarilo sa tu využiť hororový potenciál, ktorý námet ponúkal. Psychológia hlavných postáv bola tiež slabá, aj keď niektoré momenty a aspekty tejto stránky sa vydarili, hlavne čo sa týka oboch bratov. No to ostatné okolo nich bolo šedivé ako myška. Slabší priemer. 55/100 ()
Průměrná záležitost, která neurazí a ani nenadchne. V napětí dokáže diváka udržet, téměř až do samotného konce se dá pracovat s tím, že příběh bude mít dvě varianty rozuzlení, což je také plus. Hororové prvky ušly, nebyly přehnané a ani příliš děsivé. Myšlenka celého počinu není k zahození a tudíž hodnotím čistým středem. ()
Galerie (28)
Zajímavosti (2)
- Podle aktivity Deliria dělíme na tři druhy: furibundní – s velkým motorickým neklidem, bladní – bez neklidu a musitující – na základě pohybů vykonává pacient drobné automatické pohyby (třebaže si myslí, že „čistí“ povlečení). [Zdroj: upsychiatra.cz] (Varan)
- Více než 7 milionů hospitalizovaných Američanů každý rok trpí deliriem. (griph)
Reklama