Halt and Catch Fire - PC Rebelové

USA, (2014–2017), 30 h 57 min (Minutáž: 42–60 min)

Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, Kerry Bishé, Toby Huss, Scott Michael Foster, Aleksa Palladino, Jenna Bryant, D.B. Woodside, James Cromwell (více)

Joe MacMillan, který byl dříve zaměstnán u IBM, přesvědčí své nové nadřízené v podniku Cardiff Electric, aby vstoupili do zostřující se soutěže v oblasti vývoje osobních počítačů a použili k tomu nejdůležitější produkt jeho dřívějšího pracoviště. MacMillan ke svému velkolepému plánu najde i spolupracovníky: Gordon Clark je vynikající inženýr, kterému se dosud nepodařilo realizovat jeho revolučně nové myšlenky, což vytváří nepříjemné napětí ve vztahu s manželkou. Cameron Howe je rozmarný génius, který účastí na McMillanově ne zrovna poctivém projektu dává v sázku celou svou budoucnost. Je to příběh o vášni inovovat, o pocitu člověka, který stojí na prahu události, jež otřese světem, a chce bojovat za své cíle, ať už za ně bude muset platit jakoukoli cenu. (MGM)

slunicko2

Počítačová historie v kostce. 1) Zajímavé téma se utápí v řadě pro laika nepřehledných technických detailů. Chvílemi mi připadalo, že postavy mluví čínsky. 2) Přesto však nesporná vášeň pro věc mě udržela u obrazovky po několik řad. S každou další však mi osud postav byl stále více fuk, až jsem někde v polovině čtvrté řady seriál přestal sledovat úplně. 3) Přitažlivý 35letý Lee Pace (více manažer než programátor Joe) i 37letý Scoot McNairy (programátor Gordon) svou osobitost vyčerpali v první řadě a pak se jen opakovali. ()

Script

Seriál mapující zrod myšlenek nad zlepšením počítačové techniky z korporátního a vývojového prostředí. 4 géniové, kteří pracují pod jednou firmou s tím že občas někdo z nich vybočí z cesty a řeší mezi sebou vztahy. Začátek seriálu vás do děje uvede poměrně rychle. Má to spád od pilotní epizody až po závěrečnou první série. Druhá a třetí série občas v některých momentech chátrá, ale i tak fungují. Závěrečná řada nenaplnila moje očekávání, v jaké jsem doufal, ale důstojnost měla a poslední epizoda se závěrem vám vykouzlí úsměv na tváři a jste rádi, že to skončilo, tak jak to skončilo. Skvělý seriál. Čtyři hvězdy si to zaslouží. :) ()

KevSpa

AMC snad ani nemůže zklamat. I tady nás čeká pozvolný rozjezd, během nějž jsou nám představeni hlavní aktéři. Charismatický Lee Pace samozřejmě dominuje a kdykoli otevře pusu a pronáší své "motivační" projevy, musí si člověk chtě nechtě vzpomenout na madmenovského Dona Drapera, který dokáže podobným způsobem prodat každou reklamu. V tomto případě jde ale o počítače a souboj o to, kdo postaví tu nejvýkonnější mašinu. Velice slibný začátek dobového seriálu zasazeného do 80. let. Pilot - 80% Během dalších dvou dílů se objevila ona pověstná závislost, AMC zkrátka ví, jak na mě a tohle vypadá na jeden z nejlepších seriálů roku. --- Neokázalé, ale parádní finále je za námi a teď už musíme jen doufat, že AMC seriálu odklepne i přes ne zrovna nejlepší sledovanost další řadu... AMC opět dokázalo, že pro něj nejsou ratingy vším a druhou sérii schválilo! 1. série - 100% Druhá řada a časový posun může zpočátku působit trochu zvláštně, ale jakmile si na změny zvyknete, už se zase vezete. Životy hlavních postav se mění a jedna pohroma střídá druhou, ale po každém pádu se otřepou a jdou dál za svým snem. Madmenovský záběr na konci série (režijní rukopis Phila Abrahama se tu zkrátka nezapře) vyloženě vybízí k pokračování. Otázkou je, zda se ho kvůli malé sledovanosti dočkáme. Holt lidi neví, co je dobré, což je věčná škoda pro diváky, kteří jsou schopni vstřebat i nemainstreamovou látku. 2. série - 100% AMC opět překvapila a odklepla další řadu. ()

Shedom

Je tu silný 5-hviezdičkový potenciál, ale ten si keď tak nechám až po druhej sérii ;). Je pravda, že je to podobný štýl ako Mad Men, ale tí sú predsalen na trochu inej úrovni, hlavne čo sa týka tých osobných drám - popravde tu ma trochu rušili a zdajú sa mi zatiaľ byť skôr slabinou, kdežto v MadMen sú dotiahnuté k dokonalosti. I keď postava Joe MacMillana má ešte čo odkrývať, a po pár sériach sa na to možno budem pozerať inak. Ovšem najzaujímavejšia postava je pre mňa Cameron, Gordon ma miestami dosť otravoval, a o to radšej som mala Donnu... Každopádne výborný nápad, nemusí zaujať každého, ale pre nás, ktorí počítače máme radi a neberieme všetko ako samozrejmosť, ale zaujíma nás ako veci fungujú a vznikajú, a zažili sme napr. aj také niečo ako MS DOS a pokrok nás neprestáva udivovať, je to ozaj lahôdka. A to hypnotické intro je prosto famózne. ()

Honzek

Tohle nebyla jen zábava, to byla čistá zkušenost. Brilantně napsané postavy, výborný výběr herců, luxusní kamera, prvotřídní scénář i režie. Seriál mne protáhl mnoha roky a životními fázemi lidí kteří měli ten dar vymýšlet nové věci a jednoho člověka který je všechny spojil dohromady. Jestli vám technika a počítače nejsou cizí je to rozhodně bod k dobru - pakliže je to mimo váš obor či zájem, je to pořád věc, kterou bych rozhodně doporučil. Je to dojemné drama které nejde daleko pro city a totálně jsem si to užil. Žádný ze čtyřiceti dílů nebyl průměrem a každý z nich přinesl něco nového nebo jiný pohled na věc. Byla to epická jízda a bude mi to vážně chybět. Jestliže v seriálu hledáte sympatické hrdiny kteří jsou stoprocentně lidští a nešustí papírem, prostě to zkuste, věřím, že nebudete litovat. Tleskám. ()

• V interview pre britské noviny The Guardian herec Lee Pace prezradil, že pre postavu Joe Mcmillana ho inšpirovali Steve Jobs, postava Patricka Batemana z filmu Psycho (1960) a Dona Drapera zo seriálu Mad Men (2007). (martincba)
  • Seriál je vo veľkej miere založený na histórii firmy Compaq, teda spoločnosti, zaoberajúcej sa výrobou osobných počítačov. Tú založili 14. februára 1982 v Kalifornii Rod Canion, Benjamin M. Rosen a Jim Harris. (martincba)
  • Textovka „Colossal Cave Adventure“, která se v epizodě objevila, je skutečná hra, která je dostupná pro různé platformy včetně hratelné webové verze na stránkách AMC. (Pavian)