O zrůdách a lidech

(festivalový název)
  • Rusko Pro urodov i ljuděj (více)

Režisér Alexej Balabanov líčí ve svém čtvrtém celovečerním filmu životy dvou ruských rodin, které se bezdůvodně stávají obětmi násilí a ponižování. Doktor Stasov s chotí adoptují siamská dvojčata. Jejich nevidomá matka do nich investuje veškerý čas a lásku, že pro manžela již žádná láska nezbývá. Nemocný inženýr Radlov sám vychovává dceru Lízu  v krásnou a žádoucí dámu, která má nejednoho nápadníka. Životy obou rodin nedobrovolně spojí dvojice perverzních sadistů Johann (Sergej Makoveckij) a Viktor (Viktor Suchorukov), libujících si v utrpení a ponižování druhých. Poté co se rafinovaně zbaví překážek v podobě otců rodin, nestojí jim nic v cestě k vykonání nejzvrhlejších praktik na bezbranných dvojčatech, jejich slepé matce a nevinné Líze. (ČSFD)

Ollie235

Moje první setkání s tvorbou Balabanova a bylo přinejmenším zajímavé. Toto drama dokáže za hodinu a půl nabídnout pohled na různé typy zvrácenosti, či chcete-li zrůdnosti a na konci zanechává pocit jako málokterý film. Z dlouhých scén s minimem slov místy slušně mrazí v zádech, místy však poněkud nudí. Největšími klady pro mě byla působivá stylizace a vynikající herci, naopak za očekáváním zůstal konec. Celkově to je za slušné tři. ()

d-fens

Príbehom dosť málovravná "poviedka" z obdobia fin de siècle o petrohradskom pornografickom podsvetí, ktoré autor využíva na ukázanie ľudských prízemností a "zrůdnosti".... posolstvom je klasické poukázanie, že človek je zrůdou nie z hľadiska fyzického, ale psychického ...+ samozrejme je tu veľa autorských "hádaniek" pre klubových vymetačov, ako napr. odchádzajúce vlaky ako symbol premárnených príležitostí (?)... s psychologickým rozborom postáv a ich konania by sa filmový kritik vedel tiež dobre pohrať ..... kamera krásna, v sépiovom odtieni, podfarbená vynikajúcim hudobným doprovodom z pera najvýznamnejších ruských skladateľov (Musorgskij, Prokofjev, Čajkovskij, Glinka), ktorý filmu dodáva patrične dramatickú, pochmúrnu atmosféru ()

Radko

Takto si predstavujem film z klasicizmu poňatý optikou dneška. Historka z petrohradskej spoločnosti a zároveň z tamojšieho podsvetia. Potomkovia dvoch rodín, vychovávaní pre ušľachtilé ciele sú po strate rodičov a opatrovníkov zavedení doprostred obchodu a tvorby soft porno sadomaso fotiek a filmov. Z vyššej strednej triedy padajú rovno do polosveta nelegálnej tvorby, do polosveta ukájania zakázaných chúťok. Klesá ich cnosť i správanie. Cnostná Líza sa v podsvetí dvakrát stane ženou. Jeden z dvojice siamských dvojčiat príde na chuť alkoholu.  Obitraja (dve siamské dvojčatá+slečna Líza) sú zneužívaní na soft porno sadistické hry v mene obsesií ich trýzniteľov. Napokon opúšťajú nenávidený Petrohrad, aby sa dostali na vysnený východ aj západ. No ich sny sa splnia veľmi zvláštnym spôsobom. Pridané medzititulky a farebne tónovaný čiernobiely obraz upomínajú na éru nemého filmu; reálne dialógy a skvelé piesne približujú skvelý film zvukovej ére. ()

IdaHutt

Ano, jednu jedinou hvězdičku za výtvarnou stylizaci v duchu starých fotek. Ale jinak naprosté zhnusení! Mám dojem, jako by se Dolly Buster rozhodla po neúspěchu v politice získat image "intoše", a tak pod jménem A. Balabanov natočila tuhle spanko-porno-hovadinu, rádoby krapet říznutou surreálnem a kafkárnou. Jo, a ještě s magorem kráčejícím v závěru/nezávěru jak Ježíš po vodách, tedy po krách na Něvě. Tohle je tak otřesně pitomý a trapný film, že nemám slov!!! ()

kagemush

Tohle je přesně ten druh filmů co mi na tom našem pidi DVD trhu a našich debiltelevizích chybí.Přitom si jinak poměrně komerční rejža odskočil jen na chvilku jinam a hned je tu alespoň trochu jiný film! (... z těch jízd ať lodí,nebo čímkoli po vylidněném Petrohradu mám husinu ještě teď,furt)No ale sehnat ho.....!! ------(nemůžu si pomoci,ale náš trh s filmy mi opravdu připomíná časy za bolševika,kdy tehdejší,rudejma prdelema požehnanej,mainstrým... a pak nic-kdo si ještě vzpomene jak jsme v osmdesátých pokoutně sháněli Ramba,Evil Dead,nebo cokoli od Fulciho-s jednohlasným dabingem samozřejmě?--no a teď kde je nějaká změna?? Všude okolo jen to co nám nacpou ,,distribuční" společnosti a zajímavý kousky zas musím lovit pokoutně jako tehdy!!!!! Ani kabelovka nepomůže a já jsem tedy místo k obžernímu konzumu navždy odsouzen k shánění. ----fakt sranda,že věci většinou stažené z netu a s titulkama dělanýma na koleni se zde v našich filmotékách označují jako ,,jiné",-no oni většinou jiné taky jsou než ty hovna z TV,---a že tahle závorka nic neříká k výše uvedenému filmu? -To je pravda.)---kdyby Balabanov ve stejným stylu natočil Mistra a Markétku,končím s kinematografií.Jiný film už bych nikdy nemusel vidět. ()

• Natáčelo se ve městech Petrohrad, Vyborg a Jaroslavl. (Ollie235)
  • Parní lokomotiva, která se ve filmu mnohokrát objeví, je ruský stroj Ов-324, vyrobený v roce 1905 v petrohradském Něvském závodu (Невский завод). (ČSFD)