Diskuze

Castrator (hodnocení, recenze)

Jak může výraz definovat názor, to mi vysvětli prosím.

Výraz "čecháček" apod. vypovídá především o tom, kdo tento názor používá.

Jisté německé zvolání "S..g h..l!" taky nevymysleli nacisti, přesto není vhodné ho používat, snad se za to podávají i tr. oznámení.

Castrator (hodnocení, recenze)

Je poměrně běžné, že se některá slova prostě nepoužívají, nebo se používají velmi obezřetně, kvůli jejich použití například nacisty:

Mně to přijde dost za hranou, nejen když tak mluví prezident, ale kdokoliv. Někomu to přijde v pořádku, já to respektuju, ale myslím si o takovém člověku své, a dokonce si dovolím to napsat, přestože se na mě, jak vidno, sesype pár lidí;-) Jsem hrdina.

Castrator (hodnocení, recenze)

V tom článku se píše o nacistické terminologii, tedy to spíš vypadá tak, že to je jejich výmysl, ale i když není, tak třeba já bych takové výrazy, kterými se oháněly ty největší nacistické svině, když ponižovaly verbálně národ, nepoužíval.

Tobě uniká, že dojem je dojem;-)

DaViD´82

Ale já o žádném paradoxním pohledu na toho či onoho nepíšu, jak jsem už asi dvakrát uvedl, píšu o úplně jiném paradoxu, ale do nekonečna vysvětlovat to, co jsem napsal, někomu, kdo si do mého textu domýšlí něco, co tam není, a pak na to píše reakce, nemá moc valného smyslu.

DaViD´82

Z nacistické terminologie se - v souvislosti s Benešem - ujal i dnes oblíbený a hojně používaný termín "čecháček". Výraz používal právě Moravec a charakterizoval někoho, kdo měl - slovy protektorátního ministra školství a lidové osvěty - "píli mravence, rozhled slimáka a morálku hokynáře". Právě Beneš prý národ čecháčků s pokřivenou a kolaborantskou povahou dokonale reprezentoval.

A co, že je něco zažitého? Znamená to, že to je v pořádku, nebo co tím naznačuješ?

Já nechci hodnotit osobnost, nehodnotím osobnosti, píšu o tom, jak jsou osobnosti, respektive jejich činy, hodnocené.

Žádné pohledy na nějakou osobnost zde neuvádím, ani nepíšu o tom, jestli nějaké beru vážně. Kromě pohledu, že je Čurda zrádce, protože je tak brán, jak jsi sám potvrdil.

Castrator

A to tvůj neustálý paradoxní pohled na Čurdu/Havla; to je jak takový ten mem, kdy se ptají (+/- už si to nepamatuji ,-), zda bys volil alkoholika, despotu, politika který neopodstatněným násilím nechal vymlátit nejednu demonstraci policí, sprosťáka a aristokrata bez uceleného politického názoru či vegetariána, abstinenta, umělce, válečného hrdinu, politického vězně a člověka s vizí. V prvním případě by si volil Churchilla a v druhém Hitlera. Nemůžeš prostě dvě osoby (či historické osobnosti) srovnávat na základě účelově vybraných drobtů z jejich životů. To přeci není důkaz čehokoli či paradox, to je hloupost.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Uživatel DaViD´82 smazal svůj příspěvek.

Castrator

No, ono i to hodnocení osobností je dosti mimo mísu, ale... Nevím sice na co konkrétně narážíš, ale "čecháček (popřípadě čecháčkovství)" už je přeci zažitý terminus technicus, ne? A pak jak chceš hodnotit osobnost? Byl Beneš srab a zrádce národa či naopak jeho čin, kdy na sebe vzal roli sraba, zachránil desítky-stovky tisíc životů,  kulturu i města, když věděl že bude brán dějinami za sraba, byl aktem největšího novodobého osobního českého hrdinství? Můžeš se hádat do krve, popírat "svou verzi" stem a jedním argumentem a přesto tio tak nějak bude jasné, že nic není černobílé a že pravda bude někde uprostřed. Tyhle ultimativní jednostranné pohledy na nějakou osobnost jsou strašně zavádějící, to přeci nemůžeš brát vážně.

Já nikoho neomlouvám.

Spousta lidí zahynula kvůli Hitlerovi a Heydrichovi, ne kvůli těm nebo tomu, kdo chtěl jednoho z nich zabít. Čurda šel nahlásit své kamarády proto, aby těch lidí zemřelo méně.

Srovnání s Havlem je možná mimo, ale já je nesrovnávám, jak vysvětluji níže.

Havel se dokázal postavit systému, Čurda také.

Havel zahýbal na smrt nemocné manželce dobrovolně a z chlípnosti, byla mu u prdele, Čurdovi rodina u prdele nebyla. Havel zradil ji kvůli sobě a měl plnou hubu čecháčků (slovník nacistů), Čurda proti nacistům bojoval a zradil kamarády kvůli rodině.

na příspěvěk reagoval DaViD´82, DaViD´82

DaViD´82

Já neporovnávám osobnosti. Píšu o paradoxu, kdy člověk, který o "svém" národu mluví podobně jako mluvil jeden z největších nepřátel, proti kterému právě ten zrádce dobrovolně bojoval a riskoval život, je považován za významnou, v pozitivním smyslu, osobnost našich dějin.

Jestli něco porovnávám, tak hodnocení osobností

Castrator

Nějak nechápu to porovnávání osobností; nikdo není černobílý a na každého něco najdeš. Budeš-li posuzovat Churchilla úhlem pohledu dvacátých let dvacátého století, tak máš před sebou politika, který mění pozice a pláště jak se mu zachce, ve své podstatě tak trochu despotu, alkoholika, sprosťáka, člověka co baží po pozornosti za každou cenu, ňoumu co zapříčinil jedno z největších fiasek válečných dějin a kvůli kterému mu dodnes na Zélandě a Austrálii nemohou přijít na jméno... A přesto by si stěží dnes řekl, že Churchill nebyl jedním z největším státníků historie. Myslím že mi dnes stěží můžeme někoho zpětně "odsuzovat" optikou dneška. Vidíš to na Benešovi, Mašínech... Vše má svá pro a proti. Vždycky. Čili ano Čurda bude asi již navždy synonymem zrádce či Beneš sraba, jakkoli je nám dnes jasné, že to nebylo tak jednoduché ani v jednom z těch případů.

DaViD´82

To se ti nedivím, takovou logiku analogie bych taky nekomentoval.

Čurda je za zrádce považován správně a nikde nepíšu, že zrádcem nebyl, přesto děkuji, že ti můj komentář stál za komentář.

Castrator

Logiku analogie "mám zelené auto a přitom jsem jedl žlutou hrušku, jaké to paradoxy" komentovat snad ani nebudu, ale Čurda je za zrádce považován zcela správně. Byl jím. To že to bylo pochopitelné a že by se tak zachovala většina lidí na jeho místě je něco jiného, chápat ho lze, odsuzovat ne, ale na tom že zrádce byl to pranic nemění, to je prostě fakt.

Castrator (hodnocení, recenze)

Čurda zradil ze strachu o životy příbuzných, když předtím vzorně sloužil a riskoval život, a je za zrádce, pan prezident Havel zahýbal nemocné manželce z rozmaru a používal rétoriku nacistů včetně označení těch, kteří mu důvěřovali-občanů, za čecháčky, a je jednou z nejvýznamnějších postav českých dějin. To jsou paradoxy;-)

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál