Režie:
Renny HarlinKamera:
Steven FierbergHudba:
Craig SafanHrají:
Robert Englund, Rodney Eastman, Danny Hassel, Andras Jones, Tuesday Knight, Ken Sagoes, Lisa Wilcox, Brooke Bundy, Nicholas Mele, Toy Newkirk, Brooke Theiss (více)Obsahy(1)
Kristen, Kincaid a Joey se utkali s Freddym Kruegerem již v NOES 3. Tentokrát jsou zpět v normálním životě, ale Kristen znova začíná mít noční můry... V jedné z nich se prochází Freddyho domem, dojde až do kotelny a tam vtáhne do svého snu Kincaida i Joeyho. Po útoku psa se Kristen probouzí s ošklivou ránou na ruce... Během další noci se Freddy znovu "vrací k životu" a Kincaid a po něm i Joey se nedosní rána... To je však jen začátek a Freddy se už těší na další mladé maso, samozřejmě s Kristen v čele... V roli Kristen se představí Tuesday Knight, která také nazpívala titulku "Nightmare" (úvodní titulky). (5150)
(více)Videa (1)
Recenze (263)
Snaha navázat na povedený třetí díl se cení a je zde několik málo momentů, které nelze zapomenout, ale i tak se jedná o ryze průměrný kousek ze série Noční můry v Elm Street. Oproti Freddyho pomstě sice čtyřka dopadla lépe, ale naneštěstí se mi občas dostavila nuda. Trikový mistři z Dream Quest Images odvedli opět špičkovou práci plnou krve, slizu a zmutovaných patvarů, ale kvůli pokulhávajícímu scénáři není Vládce snu taková bomba. I když se tu mihnou postavy z předchozího dílu, tak nové působí docela dost ploše, nezajímavě a ne tolik sympaticky. Freddyho výstřelky a řádění pokaždé tempo nakopnou, ale nemají sílu tento nesoudržný celek udržet pohromadě. Stejně jako u dvojky mám pocit, že tento díl vzniknul jen za účelem "natočení dalšího dílu" a svezení se na vlně popularity Noční můry v Elm Street. Žádné poctivě natočené hororové "pokoukáníčko od srdíčka" se nekoná. P.S. Po poctivém shlédnutí celé sedmidílné série mám jasno. Pokud chcete ušetřit čas a seznámit se s filmy o Freddym Kruegerovi, pusťe si první díl Noční můra v Elm Street a následně navazující třetí díl Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna. Zbylé s klidem přeskočte, protože o nic vskutku nepřícházíte. Možná tak o drahocený čas a ukousané nehty z nudy. ()
Extrémně popálený hubený muž. Na hlavě klobouk, na těle červenozelený svetr. Na pravé ruce proslulá rukavice s břity. Není chodícím zlem na zemi jako Michael Myers nebo Jason Voorhees. Objevuje se „jen“ ve světě snů. Dřív, než se noční můrou stal, si jeho pokřivená mysl vybírala malé děti. Rodiče nevinných obětí pak vzali zákon do vlastních rukou a vraha z kotelny upálili. Mrazivá atmosféra trvá, řádění pokračuje, Robert Englund je pořád největším tahákem, i když předchozí díl zaujal víc. Trend (později) zvučných jmen pokračuje. Tentokrát nastupují režisér Renny Harlin nebo scénárista Brian Helgeland. ()
Když na lidi se snesl hluboký spánek, přepadl mne strach, třásl jsem se a všechny kosti se mi chvěly strachem. Kniha Jobova, Kapitola 4. Toliko úvodní citát. VHS s příšerně nahranou čtyřkou a pětkou NOES byla první videokazetou v naší rodině a čtyřka je dodnes mým nejoblíbenějším dílem, i když jsem před Freddym vždy upřednostňoval a upřednostňuji Jasona. Už u předchozí VĚZNICE, další pecky z dob mého dospívání, Harlin ukázal, že horor je pro něj především záležitostí zvláštních efektů a na NOES4 ještě přitvrdil. Vrakoviště, vodní postel, pláž s hradem z písku, Freddyho polibek, výtah, fitko - každá vražda je lahůdková a navíc pořád někdo někam letí, skáče nebo padá (jako ve snu) a nechybí ani montáž přípravy na finální bitvu (podmazaná geniálním nářezem ANYTHING) a závěrečný kung fu souboj s Freddym. A odkazy na Kafkovu Proměnu (Debbie se mění v hmyz) a na Alenku v říši divů (Alice se zrcadlem vydává za Freddym). Co speciálně oceňuji (kromě fajn děvčat) je zachování návaznosti na minulý díl, parádní masky (Freddyho smrt), celková dynamika, zřetelná nadsázka a popkulturnost. Ve výsledku je mi pak víc než u prdele, jestli Harlin pravidla a ducha ságy przní nebo ne. První scénáristická práce Briana Helgelanda, který si pak připsal ještě několik výživných horůrků (PŘEDVOLBA 976, POZDRAV Z CESTY DO PEKLA) než se stal prvoligovým hollywoodským scénáristou. ()
Tady už je bohužel Freddy trochu z formy. Jeho triky už moc nezabíraj a tentokrát podle mě ubral i v krvavosti a nechutnosteach a i ve vraždách, všechno je tak o polovinu slabší než první díl. Taky skoro žádná hororová atmosféra se nekoná. Jediný co se tak trochu povedlo je Freddyho prostředí snů, opět je pěkně temný a strašidelný, ale to na lepší hodnocení než 3* neni, kór, když závěrečnej souboj je spíš na obtíž, než že by bavil. NIcméně hláška "neměli ste mě zahrabávat, já ještě žiju" byla dokonalá ()
(90%) Teda, musím říci, že se mi tato čtvrtá NOČNÍ MŮRA Z ELM STREET doposud líbila nejvíc, a co víc - jsem přímo nadšen. A na nějakou objektivitu kašlu, utvořím si vždy vlastní názor. Bez nějakého okecávání byl největším kladem tohoto snímku samotný Freddy. Takto nahláškovaného jsem ho ještě nezažil, doslova perlil až jsem se někdy málem smíchy posral. Především scény ve třídě nebo v kavárně. Každopádně film měl pro mě víc pozitiv než jen skvělý hlavní vrah. Postavy byly výborně napsané a i zahrané. Je dobrý tah od tvůrců, že si hezky pohrávájí s postavy, takže z počátku snímku vlastně ani nedokážeme určit kdo bude nakonec hlavní hrdina/hrdinka, kdo přežije, zemře apod. Prostě někteří se vracejí z předchozích dílů, poté odchází, umírají a k tomu se připojují nové tváře atd. Hudba je dobrá jako vždy, obvzlášť zde se vydařila. Nějaká ta krvavost zde určo byla, ne teda moc drastická. Nicméně celkově to jako horor působilo možná trochu vlažně. Bylo tu dost hororových prvků, ale ne zcela výrazných. Já se teda nebál, atmosféra byla už trochu jiná, ale to je asi tak vše k možným, drobným nedostatkům, které mě vůbec netrápily. Mělo to vysoké tempo, bavil jsem se od začátku do konce. I jsem ocenil spoustu nekompromisních úmrtí, kterých bylo požehnané množství. Finále bylo též dobré. I co se týče technické stránky a režie, tak jsem spokojen na max. Co k tomu asi dál dodávat ? Jsem zvědav jaké budou další pokračování, které jsou podle všeho slabší. Ale co, stejně to do zkompletování mé sbírky dám celé ať už to bude slabší nebo úplná sračka. Ale tato ČTYŘKA bude podle mě asi nepřekonatelná! ()
Galerie (111)
Zajímavosti (23)
- Natáčení probíhalo od 4. dubna do května 1988 v Kalifornii. (Varan)
- Wes Craven a scenárista Bruce Wagner přišli s nápadem, který zahrnoval cestování časem prostřednictvím snů. Podle producentů ale tento nápad do filmové série příliš nezapadal. (HellFire)
- Jméno Kincaidova (Ken Sagoes) psa, Jason, je odkazem na proslulého slasherového vraha Jasona Voorheese z filmové série Pátek třináctého (od r. 1980). (korbitch22)
Reklama