Režie:
Renny HarlinKamera:
Steven FierbergHudba:
Craig SafanHrají:
Robert Englund, Rodney Eastman, Danny Hassel, Andras Jones, Tuesday Knight, Ken Sagoes, Lisa Wilcox, Brooke Bundy, Nicholas Mele, Toy Newkirk, Brooke Theiss (více)Obsahy(1)
Kristen, Kincaid a Joey se utkali s Freddym Kruegerem již v NOES 3. Tentokrát jsou zpět v normálním životě, ale Kristen znova začíná mít noční můry... V jedné z nich se prochází Freddyho domem, dojde až do kotelny a tam vtáhne do svého snu Kincaida i Joeyho. Po útoku psa se Kristen probouzí s ošklivou ránou na ruce... Během další noci se Freddy znovu "vrací k životu" a Kincaid a po něm i Joey se nedosní rána... To je však jen začátek a Freddy se už těší na další mladé maso, samozřejmě s Kristen v čele... V roli Kristen se představí Tuesday Knight, která také nazpívala titulku "Nightmare" (úvodní titulky). (5150)
(více)Videa (1)
Recenze (263)
Když na lidi se snesl hluboký spánek, přepadl mne strach, třásl jsem se a všechny kosti se mi chvěly strachem. Kniha Jobova, Kapitola 4. Toliko úvodní citát. VHS s příšerně nahranou čtyřkou a pětkou NOES byla první videokazetou v naší rodině a čtyřka je dodnes mým nejoblíbenějším dílem, i když jsem před Freddym vždy upřednostňoval a upřednostňuji Jasona. Už u předchozí VĚZNICE, další pecky z dob mého dospívání, Harlin ukázal, že horor je pro něj především záležitostí zvláštních efektů a na NOES4 ještě přitvrdil. Vrakoviště, vodní postel, pláž s hradem z písku, Freddyho polibek, výtah, fitko - každá vražda je lahůdková a navíc pořád někdo někam letí, skáče nebo padá (jako ve snu) a nechybí ani montáž přípravy na finální bitvu (podmazaná geniálním nářezem ANYTHING) a závěrečný kung fu souboj s Freddym. A odkazy na Kafkovu Proměnu (Debbie se mění v hmyz) a na Alenku v říši divů (Alice se zrcadlem vydává za Freddym). Co speciálně oceňuji (kromě fajn děvčat) je zachování návaznosti na minulý díl, parádní masky (Freddyho smrt), celková dynamika, zřetelná nadsázka a popkulturnost. Ve výsledku je mi pak víc než u prdele, jestli Harlin pravidla a ducha ságy przní nebo ne. První scénáristická práce Briana Helgelanda, který si pak připsal ještě několik výživných horůrků (PŘEDVOLBA 976, POZDRAV Z CESTY DO PEKLA) než se stal prvoligovým hollywoodským scénáristou. ()
Můj nejoblíbenější díl Noční můry. Čtvrtý díl od předchozích je nejakčnější a má správnou atmosféru. Hlavní hrdinka mě byla vždycky sympatická, takže narozdíl(např.) od druhého dílu, kde jsem postavám nefandil. Tenhle díl jak předchozí(místo 1 a 5) nedokáže vylekat. Je sice napínavý to jo, ale není strašidelný. Přes některé mouchy, který film má dávám 4 hvězdičky.... ()
Po letech už mi to nepřijde jako kdysi v kině...ale hodnocení asi nechám. Mám pro surrealistické horrory s Freddym slabost, byť bych asi uvítal, z dnešního pohledu, více fantazie. Nejlepší tak je jako vždy likvidace omladiny. Vodní postel, proměna ve švába či vysátí... Samozřejmě fajnové je i Freddyho znovuzrození, včetně psa, močícího plameny. Efektní je samotný závěr v kostele - trikaři se vyřádili! Freddy je samozřejmě také vtipný - i při pojídání pizzy je s ním švanda! Dost mě zklamala hudba. 80.léta přinesla spousty skvělých kapel a songů, sem však vybrali snad ty nejhorší. A nic nezachrání ani Billy Idol a Blondie... ()
7.hodnocený film: Tak tu máme zase krvelačně žíznivého Freddyho Krueggera, který si zase vezme na paškál pár krásných dam za svou oběť. Robert Englund byl tenkrát nepřekonatelnej a i když filmy neměly bůhvíjakou kvalitu, tak člověka bavily a hlavně zde byla patrná nadsázka, s jakou byly dělány. Poslední Noční můra s Jackiem Earl Hallyem už je jen odleskem kdysi tak skvělých hororových příběhů o "pánovi" s divokýma rukavicema. 5* je jasnejch, protože tohle je kult. 5* ()
Extrémně popálený hubený muž. Na hlavě klobouk, na těle červenozelený svetr. Na pravé ruce proslulá rukavice s břity. Není chodícím zlem na zemi jako Michael Myers nebo Jason Voorhees. Objevuje se „jen“ ve světě snů. Dřív, než se noční můrou stal, si jeho pokřivená mysl vybírala malé děti. Rodiče nevinných obětí pak vzali zákon do vlastních rukou a vraha z kotelny upálili. Mrazivá atmosféra trvá, řádění pokračuje, Robert Englund je pořád největším tahákem, i když předchozí díl zaujal víc. Trend (později) zvučných jmen pokračuje. Tentokrát nastupují režisér Renny Harlin nebo scénárista Brian Helgeland. ()
Galerie (111)
Zajímavosti (23)
- Herečka Tuesday Knight (Kristen) nazpívala úvodní píseň. (HellFire)
- Když jde Alice (Lisa Wilcox) do kina, tak si můžeme všimnout plakátů k filmu Lak na vlasy (1988), k předchozímu hororu režiséra Rennyho Harlina Věznice (1987) a k filmu Reefer Madness II: The True Story (1985), který paroduje kultovní film Reefer Madness (1936), jenž se dostal do širšího diváckého povědomí na půlnočních projekcích začátkem 70. let díky společnosti New Line Cinema. (HellFire)
- Náklady na výrobu byly přibližně 13 milionů amerických dolarů. (NIRO)
Reklama