Režie:
Bernard L. KowalskiKamera:
Manuel BerenguerHudba:
Frank De VolHrají:
Maximilian Schell, Diane Baker, Brian Keith, Barbara Werle, Sal Mineo, Rossano Brazzi, John Leyton, J.D. Cannon, Niall MacGinnis, Geoffrey Holder (více)Obsahy(2)
Píše se rok 1883. V Singapuru kotví loď Batavia Queen a kapitán Chris Hanson očekává za úsvitu pasažéry, které má dovézt do přístavu Krakatoa, ležícím mezi Jávou a Sumatrou. Jako první přichází na palubu půvabná Laura, s níž kapitána pojí dávné tajemství, a postupně se dostaví další cestující, kteří tvoří velmi pestrou společnost. Patří k nim zpěvačka z nočního klubu Charley a její surový a věčně opilý milenec Connerly, vědec Rigby a dvojice dobrodruhů – otec a syn Borgheseovi, čtveřice půvabných Japonek a posléze se přidává i skupina vězňů v okovech, kteří mají být vysazeni na ostrově Madura. Loď vypluje k místu, kde se schyluje k ničivé přírodní explozi, jež se stane jedním z nejstrašnějších sopečných výbuchů v lidských dějinách… (HBO Europe)
(více)Recenze (23)
První hodinu klidně vynechte. Mihnou se tam pouze: mužný, námořnický vous Maximiliana Schella, několik domorodých krasavic, jedna velice průměrná blondýna a jedna ztepilá bruneta s pěkně upravenými vlasy. To je málo na tak dlouhou dobu. Pak už je to lepší - vcelku zajímavá, ale na dnešní dobu již dosti vyčichlá akce a jeden pěkný výbuch s následnou tsunami na závěr... ()
Dávno již tomu, co jsem tento spektákl sledoval s očima navrch hlavy. Ten zážitek nelze již opakovat, neb ani nával nostalgie nepřekryje, jak ten snímek zub času ohlodal. A tím nemyslím ty triky, ty bych s ohledem na stáří snímku vcelku pochválil. Spíše je to tím, že první polovina filmu je dosti nudná, neb snaží se o psychologické drama, leč snaží se špatně. Naštěstí to zachraňuje druhá půle, která je dobrodružná tak nějak ve stylu románů Julia Vernea. Balon, batyskaf, potapěči v těžkých skafandrech, výbuch sopky a úder tsunami. Takhle měl vypadat celý film. ()
Můj nejoblíbenější katastrofický film. Jasně, je to dané tím, že jsem ho viděla poprvé jako dítě, a tehdy mě ohromil. Do doby svých cca 12 let jsem prostě nic takového neviděla. Po mnoha letech jsem si ten příběh ráda připomněla. Jak už psal níže Curunir, připomíná to místy Verneovku. Ale pěknou Verneovku :-) ()
Z větší části souhlasím s tím co tu ve svých komentářích napsali ostatní. První půlka se opravdu dost vleče a až na pár pomrknutí na sopku která se zatím jenom rozjíždí to opravdu moc nefunguje. Druhá půlka je jiný level. Dobrodružné potápění v dobových skafandrech, let balónem do sopky plus i nějaké to katastrofické řádění na konci. Musím uznat, že oscara za speciální efekty má film zaslouženě. I když samozřejmě, že samotnej konec na vlnách tsunami už je hodně přehnanej a nerealistickej, ale dobře se na to kouká. Takže fakt škoda nevýrazný první poloviny. Jinak je to solidní dobrodružnej film s prvky katastrofáku kterej jsem si rád doplnil.60% ()
Katastrofický film, který by se spíše líbil mému bráchovi, než mě a předzvěst podobných filmů v sedmdesátkách. Tenhle je ozvláštněný tím, že se jedná o mix s historicko-dobrodružným filmem z námořní lodi, jinak je ale všechno podle klasických šablon. Přemrštěná stopáž ve které je minimálně hodina zabitá seznamováním s ne příliš zajímavými postavami, drobné problémy (vzpoura vězňů, neovladatelný balon, batyskaf kterému dochází kyslík) a katastrofa udeří naplno až ve finále. Dílčí scény jsou fajn (bombardování žhavými kusy lávy, finální vlna řítící se na pevninu), jenže přitom u toho pochybujete o zdravém rozumu postav - když hrdinové kličkují minimální rychlostí mezi skalami bombardováni lávou, nebo když lidi na ostrově během tsunami vesele pobíhají venku. 3*, viděl jsem lepší i horší podobné filmy ()
Galerie (28)
Photo © Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Zajímavosti (4)
- Když z lodi vzlétne balón, není připoutaný lanem k palubě, proto by ho nebylo možné nasměrovat zpět. Motor by byl pro řízení balónu zcela zbytečný, protože by neexistoval způsob, jak jej otočit do opačného směru. (Marek06)
- Krakatoa byla ve skutečnosti na západ od Jávy. Producenti se dozvěděli o geografické chybě až poté, co byly připraveny všechny reklamní a propagační materiály. Chyba byla ponechána z důvodu příliš vysokých potenciálních nákladů plynoucích z předělání materiálů a posunutí premiéry. (Kubaaa97)
- Když v roce 1883 Krakatoa vybuchla, vyvolala 46 metrů vysoké tsunami, jehož sekundární vlnění bylo později zaznamenáno až v Lamanšském průlivu. Výbuch sopky byl slyšet až západní Austrálii (3 110 km daleko) či dokonce poblíž Mauricia v Indickém oceánu (4 800 km daleko). V důsledku výbuchu a vln zahynulo v postižené oblasti více než 36 000 lidí. (Marek06)
Reklama