Reklama

Reklama

Skandál v OSN

  • USA Backstabbing for Beginners (více)
Trailer 1

VOD (1)

Je rok 2002. Michael Sullivan nastupuje jako diplomat u OSN. Stává se asistentem zástupce genrálního tajemníka Costy Pashi Passarise, se kterým naváže jakýsi otcovsko-synovský vztah. Pasha znal Michaelova otce, rovněž diplomata, který zahynul při bombovém atentátu v Bejrútu, když byl Michael ještě malý, a velmi si ho cenil. Sám syna nemá, Michael zase postrádá ve svém životě otcovskou figuru. Hned v úvodním pohovoru Pasha Michaela poučí, že první pravidlem diplomacie je, že pravda není fakt, ale to, na čem se jednající strany shodnou. Pasha vede program Ropa za potraviny, určený na pomoc lidem v Iráku. Už při první návštěvě v Bagdádu, kam Michael Pashu doprovází, obviní místní pracovnice OSN Christina Dupre Pashu, že pomoc je ve velkém rozkrádána a úplatky ve výši miliard dolarů směřují do kapes firem, bank, úředníků různých vlád i pracovníků samotného OSN. Pasha obvinění odmítá, Michael se ale postupně přesvědčuje, že mu nemůže věřit.  Christina na nejasných okolností umírá, pravdu Michaelovi pomáhá rozkrýt tlumočnice OSN Nashim. Michael se do ní zamiluje.  Když se dostane k videonahrávce, která je důkazem, že úplatky přijímá i sám Pasha, konfrontuje ho. Pasha poukazuje na složitost situace, v níž se vyjednává stylem "něco za něco", a prozradí mu, že USA se chystají v řádu dnů vstoupit do Iráku, což zcela změní situaci... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (23)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Žánrově čistý politický thriller má švih a spád. 1) Naskýtá se otázka, jak moc je snímek věrným zobrazením skutečnosti. Obávám se, že hodně._____ 2) Po neúspěšné invazi do Kuvajtu vyhlásila v srpnu 1990 OSN sankce na obchodování s Írákem platné pro všechny členské státy do doby, než dojde k odzbrojení režimu. K tomu nedošlo a tak sankce pokračovaly._____ Vzhledem k utrpení, které embargo přinášelo obyvatelstvu, vznikl návrh dovolit Íráku prodávat ropu v omezeném množství, ovšem jedině proto, aby mohl nakoupit materiální pomoc a tu pak rozdělit obyvatelstvu._____ V rámci programu Ropa za potraviny (1996 - 2003) prodal Írák ropu za 65 miliard dolarů. Jen malá část z této částky šla na materiální pomoc. Mnoho miliard bylo zpronevěřeno. Šéf programu arménský Kypřan Benon Sevan (ve filmu ho pod jménem Costa Pasha Passaris hraje Ben Kingsley) prý přijal úplatek 147 000 dolarů, pracovník oddělení OSN pro zakázky Alexandr Jakovlev 950 000 dolarů._____ 3) Další zajímavé info k věci._____ 4) Americký happyend filmu ubírá na přesvědčivosti._____ 5) 34letému herecky nevýraznému Theovi Jamesovi (nový asistent Michael Sullivan) jeho role slušela._____ 6) Morálku celé věci výstižně pojmenovává komentátor mac000****. ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Dávam tri a pol (len tak tak), ale len preto, že je to skutočná a dôležitá udalosť. A tak len dúfam, že ma nikto neodrbáva a že je tento škandál natočený verne podľa skutočnosti (trebárs, že ten atentát pred koncom sa skutočne stal). Škandál takýchto rozmerov by si fakt zaslúžil lepšie spracovanie a možno od niekoho známejšieho (aby všetci videli), na druhej strane, môžem byť rád, že je na svete aspoň to. ()

Reklama

tom.nosek 

všechny recenze uživatele

Solidní námět, fajn herecké výkony (hlavně Kingsley a Markinson), ale ultra těžkopádné a klišoidní zpracování. Na to, že má film jenom 108 minut, působí, že má minimálně 2,5 hodiny. Navíc, pokud je tam nějaká akce, je zpracována přesně tak, jako ve stovce filmů předtím. Spíš než thriller bych to nazval pomalé politické drama. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Docela mě překvapuje, že se filmaři chopili tématu až teď a trochu zamrzí, že to nevzala do ruky první liga. Tohle téma by si zasloužilo plné sály. Ale i tak se jedná o intelgentně natočený politický thriller, který sice celou kauzu lehce zjednodušuje, ale to je ku prospěchu věci, protože kdyby se tvůrci drželi všech faktů, měl by v tom divák bordel. Našel jsem tu vlastně všechno, co člověk od tématu čeká. Vraždy, intriky, hrátky tajných služeb a došlo i na nějakou tu lásku. Děj sice nefrčí nějakým závratným tempem, ale film je nacpaný událostmi a špatné nejsou ani dialogy, které se především snaží zjednodušit orientaci. Herecům vládl jako vždy výborný Kingsley, jemuž mu to občas kazil ne moc charismatický Theo James, který se do podobné role moc nehodil a místy působil dost prkenně. Ale dalo se to přežít. Slušná práce. 80% ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Že je Organizace Svinských Nenažranců podobně jako Evropská Prasofarma jen nekontrolovatelnou bezzubou bezednou dírou na prachy daňových poplatníků členských států a důchodovým Karibikem zkrachovalých impotentních politických mrtvol, potřebnou a užitečnou asi jako tretry kvadruplegikům, to je historicky všeobecně prokázaný fuckt. A je moc milé, když někdo to světospásné a tolik nezbytné pomáhání si zkorumpovaných zmrdů k bezstarostným penzijním fondům pod záštitou humanitární pomoci hezky naprudko proflákne a někdo další zdatně zvizualizuje. Ghándí po dlouhé době dostal opět šanci přesvědčivě hladovět a i ten prkenný slizák z Impotence nebyl v roli prkenného slizáka a v podstatě spolukorupčníka, který později radši alibisticky cuknul a žvanil, Míši Soussana, až tolik rakovinotvorný. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Vo filme si mal zahrať aj herec Josh Hutcherson, no svoju účasť vo filme z bezpečnostných dôvodov odmietol. Natáčalo sa v Maroku a Jordánsku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama