Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byla smrt manželky vysokého místního funkcionáře obyčejná nehoda, nebo vražda? A jakou roli v případu hraje Filipův úhlavní nepřítel Klement Kratěna? Odhalení poměrů mezi normalizační společenskou smetánkou je překvapivé i komické zároveň. (Česká televize)

Recenze (52)

mh.mail 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

60% — Je vidět, že se nám seriál pomalu blíží do cílové rovinky. Mezi Marvanem a Klementem se Šejbičem vypukla válka. Charaktery se tříbí, postavy se nám vybarvují. Kdo si zatím udržuje nečitelnost, je Martin Plachý. Nicméně určité náznaky tu jsou a v tomto díle se ke konci objevil jeden poměrně zásadní. Možná slyším trávu růst, možná vidím duchy, ale něčeho jsem si všimnul, nechci to tady konkretizovat, mohl by to být spoiler, ale taky nemusel. To, že zbývají už jenom dva díly, znamená, že pro rok 1982 máme už jenom jeden, maximálně jeden a půl dílu, ve zbytku se taky musí uzavřít Marvanův příběh v současnosti. Jsem opravdu zvědavý, jak to všechno do sebe zaklapne a já uslyším ve své hlavě zřetelné „CVAK“. Protože jestli to jenom vyšumí, bude to velké zklamání. ()

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Znovu vyšetřujeme vysokého soudruha, tentokrát už je to ale o něco větší šlamastyka. Filip spoléhá na to, že tam vlastně ve skutečnosti není, a tak jde do rizika. Může si to dovolit? Motivace Michala zůstává záhadou. Motiv OPBH jakožto zásobárny obecních prostitutů byl výborný. Znovu (ano, opakuji se) se pozastavím nad castingem. Jak to, že týpkům s rozmlácenou hubou rozumím (i když na postsynchronech mluvili s bramborem v hubě), zatímco jednomu z hlavních hrdinů vůbec? Když Ivan Trojan neumí mluvit (čehož si všimly i spolužačky, když probíraly dabing seriálu Melrose Place), tak proč ho režiséři nenechají předabovat někým, kdo mluvit umí? A ukňouraný Jan Cina v roli všemocného veksláckého mladíka, to už je vrchol castingového diletantství. Chápu, že herec zosobňující hned dvě "diskriminované menšiny" je pro ČT pokladem, kterým může šermovat před ideologickými porotami hodnotícími jejich pořady, ale opravdu musí hrát roli, ke které nemá sebemenší předpoklad? To už za chvíli může Pavel Nečas hrát prince a Norbert Lichý vězně z Osvětimi. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Takto s odstupom mi to až také fasa nepríde. Niežeby som sa pri sledovaní nudil, len teraz po nejakom čase celý príbeh tak akosi vybledol do komunálnej detektívky, kde stranícky a podnikový kápo bol chránený pätolízačským fízlom, zatiaľčo iní sa snažia dostať sa k pravde aj napriek výrazným boľševickým blokom. Takže len lepší priemer. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po dvou špatných dílech zase jeden excelentní. Herci i produkce jsou stále obdivuhodní, úroveň textů, nápadů i dějové linky ale díl od dílu značně kolísá. Při svižném rozplétání zápletky jsem se mnohokrát od srdce zasmála, pěknými fórky scénář jen srší. Jedinou vadou na realističnosti příběhu je inteligence, která kouká z očí hercům ztvárňujícím primitivní vekslácké gaunery – takový ten typický, nepřítomný výraz nechápajícího buvola nejspíš ale žádné kontaktní čočky na světě nesvedou ;) Takže soudruhu synu, co bude příště? Už chybí jen soudruh duch svatý... ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zatím nejlepší díl seriálu, který (spolu s následujícím dílem - uvidíme) by mohl být samostatným filmem z prostředí socialistických funkcionářů a veksláků. Hláškující Trojan dodává ději vtip a člověk má až pocit, že bojuje proti nepravostem ve zřízení a je to tak dobře. S postupujícím vyšetřováním se ale zvrhne příběh v drsný zpolitizovaný průšvih a nezbývá než se těšit, co se bude dít dál. Zároveň doufám, že byť ne úplně čistí esenbáci ze šlamastyky vyváznou živí a spravedlnosti bude učiněno za dost. Dnes jsem při sledování měl pocit, že jsem rád za to, že v té době jsem byl pouze dítě. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (4)

  • Filmová hospoda Buzuluk, ve které se odehrává výslech řemeslníků, se nachází na adrese Žukovova 69/29 v Ústí nad Labem. (sator)
  • Marvan (Václav Neužil) používá zapalovač slangově pojmenovaný „rakušák“. Historie značky Zippo, vyrábějící tento zapalovač, začíná ve 30. letech v Pennsylvánii. Ale jelikož se pro Evropu vyráběly zapalovače v Rakousku, tak si ho lidé pojmenovali takto. (sator)
  • V tomto díle zazní latinský termín „Rigor mortiz“. Tento termín vyjadřuje tzv. mrtvolné změny nebo-li posmrtnou ztuhlost. (Winster)

Reklama

Reklama