Svět pod hlavou

• angličtina World under Head (více)
Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

vasosak

Tenhle seriál mě uchvátil. Musel jsem ho stůj co stůj dokoukat dokonce, což mě stálo i jednu zcela probdělou noc. Byly tam momenty, které mě trošku vytrhly z ohromení, něco trochu nesedělo, něco trochu zahaprovalo, ale celkově to bylo fascinující. ()

Ed.Brubaker

Nechci rušit soudruzi, ale na zahradě jsem našel masovej hrob. A ty obkladačky jsou z prdele křivý. // Asi bysme to měli brát jako místo činu ne? / Nepřeháníš to? / No podle mě je v tý lebce docela podezřelá díra... / Já ti něco povím. Historie našeho okresu je bohatá a zůstaly tady po ní různý stopy. Ale my po nich co? Pátrat nebudeme. / Aha, takže ty kosti zase zakopeme kousek dál? / No počkat! To by manželka nestrpěla! / Takže je zakopeme o velkej kousek dál? / Ano! //Ale vážně. Seriál je zjevení. Všemi díly se postupně lide silnější a silnější poetická linka a marný souboj s očividnou nespravedlností minulého režimu (Vyšetřete to tak, jak to režim a Šejbovi potřebují!). Jednotlivé díly lehce variují na kvalitě, ale třeba první díl lze docenit až na konci seriálu. Trojan (a Jeřábek) standartně dobře hláškují, ale postupně víc a víc přemýšlíte co za tím je. Postavy jsou na první pohled karikatury, ale to je na nich to nejhorší - nejsou. Jsou tak krutě a odporně realistické, až to bolí. Jak seriál postupuje, je realita krutější a krutější. Sentiment ustupuje vzteku na konkrétní viníky, i samotný režim a tomu jak ničil duši tohohle národa. Finální katarze přijde a diváka uspokojí. Ale není polopatická, a je toho hodně co je třeba domýšlet. Za mě je to jen dobře. ()

Verbudrak odpad!

Tak si to shrneme. Bod za retro, bod za Trojana. To jsou jakože plusy. A teď minusy. Bod za nepovedené žánrové uchopení, jako detektivka to bylo fakt tuze slabé a ten mysteriózní rozměr mě vůbec nezajímal, ty hrdinovy flasbacky jsem přeskakoval (chvála Netflixu za tlačítko +10 sek.!). Bod za nelogičnosti a nedomyšlenosti ve scénáři. Bod za zpackaný téma cestování v čase i za nepůvodní námět. Bod za nepřirozené dialogy šustící papírem. Bod za všechny ženské herečky (chlapi se snažili víc, ale ty jejich postavy byly fakt karikatury). Začínáme jako vždy na neutrálních třech hvězdách plus dvě minus pět je kolikpak? Nula. To už raději Volhu. ()

gapa466

Dobové scény super. Námět velmi dobrý. Zobrazení doby velmi, ale velmi špatné, Chápu, co chtějí tvůrci ukázat, ale proč nutí herce totálně přehrávat. Proč jsou postavy jednobarevné. V tom to nebezpečí nebylo. Některé scény neuvěřitelně trapné. Třeba sledování 30 případů... Celý seriál mi právě Zemana připomněl. Jen z druhé strany barikády. Bohužel. STB v roce 1982 pracovala jak v padesátých letech. Hlavní hrdina jak terminátor, výslech jak od gestapa nebo STB po únorovém převratu a hrdina má natržené obočí. Ne že by mi násilí chybělo. Zach byl taky taková karikatura na zlého STBáka. Ke kterému oddělení patřila místní stanice SNB jsem také nepochopil. Chvilku mi přišlo, že jsou mordparta, chvilku se motali v lesích s armádou, chvilku na hranicích, chvilku střežili sovětskou delegaci. Hospodský zavolá na obvodní oddělení a na místní fotbalové hřiště přijede SNBáků, jak když mají zasahovat při demonstraci. Po městě se vraždilo a místní oddělení to zametalo pod koberec. Žil někdo z nás v takovém okresním městě? ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky