Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

C0r0ner

Jestli je tohle to nejlepší, co je schopný český národ stvořit, tak jsme vážně v prdeli. Ano, bylo to dobré a nasmál jsem se, ale přece jenom se to na světové konkurenty nehrabe ani omylem. Spousta fórů je vyloženě aktuálních a nemyslím, že budou během pár let ještě vtipné, ale co, teď to prdel je. 85% ()

Isherwood

Na Kavčích horách jednou za deset pustili do éteru něco odvážnějšího a hned je z toho událost? Ale kdeže. Jen polovičatá politická satira, která funguje při plné gravitaci, kde tomu vládne geniální Martin Myšička. Ve stavu beztíže, až na setkání s našimi východními a severními sousedy, strašně chtěná středoevropská verze Červeného trpaslíka, kde se ale pozapomnělo na to, že se neparoduje žádná zásadní sci-fi. Druhý a pátý díl sypou trefné postřehy i vtipné repliky, u zbytku váhám, kde a kdy se naposled snoubila taková kombinace tvůrčího ega, pocitu vlastní výjimečnosti a neutaženého dramaturgického dohledu. Pamatuju časy, kdy Baldýnský podobné věci cupoval na hadry, namísto aby je sám tvořil. ()

becki_tu

Škoda jen slabšího rozjezdu a trochu odfláknutého finále. Každopádně tvůrci našli prázdné místečko na poli politické satiry a přišli s minisérií, která má originální námět, několik opravdu geniálních scének a spoustu odkazů na současnou politickou scénu. Z herců jednoznačně vyniká Myšička, jehož ministr stahuje většinu pozornosti a humoru na sebe. Zatím bych to nesrovnával ani s Jistě, pane ministře nebo Českou sodou, ale šance na úspěch tam je. ()

Othello

Rozjíždí se to pomaleji a má to rezervy zejména na pozicích timingu a důrazu vtipů (pauzy pro smích = evil). S některými hereckými výkony bych také polemizoval a přihození postavy vypatlané miss Krůta je trochu unavené, ale už u druhého dílu z toho padají perfektní fóry, které na sebe dokáží navazovat i gradovat a v jejich centru paradoxně stojí linie Ministra pro tělovýchovu, která si bere trochu z etalonu brutálního politického sitcomu bez iluzí Thick of It, ale zvládá ji převést do českých kocourkovských reálií. "Vítejte ve své kanceláři!" "Nechte nás o samotě." "V Polynésii jsme provedli pár zkušebních vrtů a zjistili, že je tam ohrožená demokracie." Ve finále třetího dílu s bílou holubicí jsem byl až dojatý. ()

rikitiki

Celkem dobrá satira s několika vydařenými scénami a vtipem (podle mě vede kosmické setkání s Poláky), který ale bohužel někdy sklouzne k infantilitě (hloupoučká krasavice v roli kosmonautky). Autoři zkusili zapojit i české reálie (postava podnikatele Hrabiše), což není častý jev, i proto je fajn, že si na to troufli. Přestože jde o komedii, měla jsem z toho i pocit nenápadně zastřeného smutku plynoucího z české neschopnosti a malosti. Tahounem seriálu je Martin Myšička jako racionálně cynický ministr, který dokáže využít absolutně všeho, aby se udržel na výsluní. ()

• Tvůrce a scenárista seriálu Tomáš Baldýnský se objevil v cameo roli pana Jordána v 1. díle 1. série "Sumec nemá kníry" jako obsluha jeřábu. (vyfuk)
  • Herečka Eva Josefíková prozradila, že stav beztíže simulovali tím, že byli zavěšeni na lankách, která se v postprodukci vyzmizíkovala. (Stefi_836)
  • Budova České kosmické agentury se nacházela v Přelíci. Dále se filmovalo v Podlešíně, kde se nacházel bunkr Drnov, který v seriálu vidíme a také se natáčelo v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (více)

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (více)

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

14.04.2017

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž… (více)