Režie:
David KočárKamera:
Martin DedekHudba:
Dalibor MrázHrají:
Igor Chmela, Dušan Sitek, Jitka Smutná, Pavel Kikinčuk, Jan Vondráček, Michal Čapka, Vladimír Polák, Filip Čapka, Jitka Ježková, Věra Špinarová (více)Obsahy(1)
Jarek Ostravski je horník jako každý jiný. Když ale v dole bouchne jedna ze štol a on zachrání spoustu svých kamarádů ze závalu, stane se hrdinou a rázem se mu jeho život obrátí naruby. Vedením firmy je povýšen z dolu do kanceláře, aby se staral o horníky, dostane se do zorného úhlu médií, rodiny, přátel, ale především se znásobí jeho kredit u žen. Kdo by ale mohl tušit, jak to celé je vlastně doopravdy... Nová česká filmová komedie, navazují na nejlepší tituly z této oblasti naší filmové tvorby „Ostravak Ostravski", byla volně vytvořena dle námětu legendárního blogera a jeho sedmi knižních bestsellerů s názvem Deniky Ostravaka. (Bohemia MP)
(více)Videa (2)
Recenze (212)
„Banik, ◊ !“ Deniky Ostravaka mám rád. Jsou napsány čtivě, svižně a se specifickým humorem, navíc i zasvěceně a s láskou k rázovitému regionu. V Kočárově chujovině je akorát tak guvno. A to říkám jako ten, kdo v Ostravě žil a tři roky fáral. Od r. 1991, důl ČSM-jih, úsek výkliz, 3. až 5. patro, kilometr pod zemí. Bydlel jsem v pronajatém bytě, na rohu Masné a... Stodolní! Až na to, že tenkrát ve Stodolní chcípl pes. Jeden pajzl hotel, trafika a jinak nic, večer pusto a prázdno. Hornický slang? To byla unikátní směsice kratke ostravske mluvy, slovenčiny, języka polskiego a lokálních dialektů, viz např. gorolové nebo Prajzaci. LINGVISTICKÉ OKÉNKO: [][] Zájemci mi mohou napsat o překlad a vysvětlivky. ◘„Rabula zadupana, jebni s rolku a ber do teplych.“ ◘„Ni lupanu, kulok, cype!“ ◘„Reku mu: bo som to čul.“◘„Hajcmanu zme vyrabovali v cyp, jebat, čas na poňos.“ [][] Historicky první komedie, u které jsem se nesmál, dokonce ani Trošku. Jedna hvězda za Jarkovy eskapady z robama. A Kočár by zasloužil protáhnout rovnačkou hajcmanů. ()
Ať si je legendární "Denik Ostravaka" sám o sobě kultem jakým chce, celovečerní debut doposavadního pomocného režiséra Davida Kočára je jedním velkým skokem vedle. Nečetl jsem rázovitý blog (slyšel jsem nějaké audio záznamy), ale hádám že svůj věhlas nezískal podobným projevem. Všechno vylejt, od Chmely (snad ještě méně uvěřitelný Ostravák, než nebohý "Ruda" Kavalčík) po všechno. Nevím co na to doly odkojení domorodci, ale za mne tahle Ostrava určitě ne! ()
Od tohoto filmu jsem příliš neočekával. Dokonce jsem si chtěl po přečtení několika zdejších hodnocení zapnout české titulky v obavě, že nebudu rozumět. Ale kdepak, rozuměl jsem všemu. A film se mi hodně líbil. Jistě, buranská komedie, ovšem s mnoha výbornými scénami, skvělými narážkami na současnou realitu a nevtíravým sociálním nábojem. „Výbuch na dole Václava Havla“, „paní Burdebaníková“ (že by odkaz na uklízečku z filmu „6 medvědů s Cibulkou“ – paní Náglfóglburdebaníková?), narážky na ostudnou „Bakalizaci“ dolů a bytů OKD, narážky na „přerozkradené“ evropské dotace. Reemigrant Bakala si přece také postavil rodinný dům za desítky milionů jako podzemní kryt. A stejně jako skutečná paní Bakalová (rozená Maláčová, má za ušima - dříve Miss české republiky a mluvčí ODS) odmítá v tomto krytu bydlet i její představitelka Jitka Ježková. Film si na nic nehraje. Chce pobavit a jen trošku popíchnout mocipány, aby si uvědomili, že obyčejní lidé o jejich černých kšeftech vědí a hodně si pamatují. Filmová hudba evokuje nostalgii (Špinarová, Rottrová) i pobaví (D. Mráz). Vložené animace jsou velmi vtipné a vhodně připomínají Ostravakovy blogy. Režisér-debutant David Gočár zvolil výborný mix velmi známých a zcela neznámých herců. Ve filmu se tyto dvě množiny skvěle prolínají. Igor zahrál roli Ostravaka opravdu dokonale. Jitka Smutná velmi překvalpila svým komediálním výkonem. Bratři Čapkové se výborně dopolňují. Všechny Ostravakovy ctitelky jsou pěkně zahrané (sousedka, barová dáma, slečna v autobusu, slečna ve vlaku, sekretářka). Dušan Sitek výborně vystihl roli Ostravakova otce - unaveného, své ženě chabě vzdorujícího a záchrany syna neschopného bývalého horníka. I další vedlejší role – sestra, horníci, ředitel, majitel, synovec a jeho přítelkyně – jsou dobře obsazené. Snad jen Věra Špinarová už je nadbytečná, ale nakonec k Ostravě neodmyslitelně patří, tak proč ne. Ovšem ten product placement je přehnaný, zejmena Bandi. ()
Po deseti minutách jsem u toho usnul. Žádný humor, a opět atributy "typické" pro Ostravu: 1. šílená kratkozobačtina, ze které lezu po zdi, 2. Kdo někdy nefáral, není Ostravák, a možná (opakuju, usnul jsem) 3. Ostravsko jako region samých upřímných, správných a čestných lidí, kterým je děsně ubližováno. Jděte s tím už do řitě. ()
Celý život žiju v Havířově, 25 let pracuju na Dole ČSM ve Stovavě a větší pičovinu jsem v životě neviděl... Pokud si tvůrci z nějakého důvodu mysleli, že tady na ostravsku všichni mluví jako "Ruda z Ostravy", tak se šeredně spletli... Cele to vyznělo, že moravskoslezský kraj je kraj plný dementů, což není pravda... Jednu hvězdu tomu dám za Chmelu a ne úplně debilní příběh... ()
Galerie (18)
Zajímavosti (9)
- Baňa Václava Havla bol iba fiktívny názov, v skutočnosti sa natáčalo v areáli niekdajšej čiernouhoľnej bane Žofie v Orlové-Porubě, ktorý je známy tiež ako Fučík 5, a taktiež v uhoľnej bani pri Litvínove. (Raccoon.city)
- Když volá Bohuš (Vladimír Polák) Jarkovi (Igor Chmela) po návratu z Prahy, říká, že je poledne, přitom na budíku bylo 8:35. Při dalším hovoru synovce a záběru na budík je na něm 11:40. (MrAldridge)
Reklama