Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

nascendi

Aj keď hviezdičkami nehýrim bol som s filmom spokojný. Cary Grant a Ingrid Bergman boli prirodzenejší, než v iných filmoch, podarilo sa vybudovať celkom slušné napätie, dialógom tiež nie je veľmi čo vytknúť, takže problémom filmu ostáva iba príbeh, v ktorom sa násilne splieta špionážna téma s romantikou. Na druhej strane je pozoruhodné, že vo filme nakrútenom v roku môjho narodenia, je záujmovou látkou uránová ruda a tiež bozkávanie mileneckej dvojice, ktoré bolo na tú dobu nevídané-neslýchané. Vydarený film, ktorý je v tesnom závese za majstrovými majstrštykmi. ()

Kothy

Že by jeden z prvních špionážních filmů? Rozjezd je dost pomalý. Film se soustředí na mladou Alici, která je díky svým německým kořenům použita jako tajná agentka u Němců v Brazílii. Musí něco obětovat a to je sňatek s oním sledovaným Němcem. Vše jde jako po másle. Zkomplikuje to až její milostný vztah s kontaktem rozvědky. Podaří se jí vymanit ze spárů oněch Němců a zachovat si krytí? Je tam pár dobrých scén. "Máme dost šampaňského?" ()

Cival

In Vino Veritas. Pro mě jediný Hitchův film, který se co do síly prožitku může rovnat se svatou trojkou z režisérových zlatých padesátých. Mrazivý špionážní thriller a neortodoxní lovestory´- a jak to sedí dohromady! Nic proti Bergmanové nebo Grantovi, ale za mistra je tu opravdu jen Hitchcock. Bezvýchodnost a sjetost poslední půlhodiny je fantastická. ()

jojinecko

3,5*/5...Nebudem sa tu rozplývať ako kolegovia, pretože ja som nebol až taký ohúrený a v porovnaní s Hitchovou tvorbou z ktorej som videl už peknú kopu filmov mi Notorious príde "len" ako Majstrov dobrý štandard...Jasné že sa nejedná o nejaký prepadák, ale poctivú filmarčinu so všetkými aspektami tak typickými pre jeho tvorcu. Čo mi vyslovene vadilo bol záver, ktorý mi prišiel značne odfláknutý a šitý horúcou ihlou.Herecké výkony sú perfektné, napätie a atmosféra má grády, ale myslím že z tohto námetu sa dalo vytrieskať viac...Celkom viem pochopiť, prečo nebol Hitchcock s týmto filmom nikdy spokojný. ()

iamek

Paradní mrazivý špionážní thriller ve kterém, ale jednoznačně převládá love story. Což mi překvapivě vůbec nevadilo, protože na duo Grant - Bergman se krásně dívalo a byl to docela zážitek. Hitchcock opět dokázal, že je mistr napětí a film postupně graduje až do velkého finále. Hlavně scéna ve sklepě a závěrečné vyvrcholení je ůžasné. Konce jako Hitchcock neumí natočit nikdo. ()

• Alfred Hitchcock tvrdil, že ho FBI tři měsíce sledovala, protože jeho film pojednával o uranu. (Kulmon)
  • Nejoblíbenější film dcery Alfreda Hitchcocka Pat a druhý nejoblíbenější film jeho manželky Almy. (ČSFD)
  • Představitelka matky Alexe Sebastiena Leopoldine Konstantin byla ve skutečnosti jen o čtyři roky starší než představitel jejího syna Claudie Rais. (Trainspotter)