Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Matty 

všechny recenze uživatele

Poměrně suchý, humorem poskrovnu přiživovaný scénář vychází z premisy banálního špionážního thrilleru, ale postupně nabývá na síle a mění se v důmyslnou hru na dvojí pravdu. Již samotný název svádí a priori k představě poničené divadelní opony. Proč ne, v posledním dějství by k něčemu podobnému mohlo dojít, autor však bezesporu mínil oponu železnou. Také názor na profesora Armstronga jsme nuceni několikrát přehodnotit dle dostupných informací. Ani podvědomé tušení, že Paul Newman přece nemůže hrát posluhovače „těch zlých“, neodstraňuje veškeré pochybnosti. Tato divácká nejistota šikovně zvyšuje napětí, bohužel nijak nesnižuje roztahanost filmu. Plýtvá se slovy i postavami (k čemu ta patetická epizodka s jakousi polskou hraběnkou?), veledůležitá scéna mordu je jako donekonečna odkládaný orgasmus. Pomohla by hudba vyhozeného Bernarda Herrmana? Nebo Hitch jednoduše zestárnul? Nechal by si v mladším věku vnutit do hlavní ženské role tehdy žádanou (protože Za zvuků hudby), avšak zcela nevhodnou, nesnesitelně přehrávající a nadto nesympatickou Julii Andrews? U Hitchcockových dřívějších filmů bych nejspíš napsal opak, tady nemohu: stačí málo, aby to bylo horší, je třeba hodně, aby to bylo lepší. Apendix: mistra můžete vidět v hale kodaňského hotelu, jeho kalhoty znesvětí malý infant. 65% Zajímavé komentáře: Tsunami_X, berg.12, Legas, murakamigirl ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

3/10 Nikdy jsem si to nemyslel, ze to napisu, ale toto je opravdu nudny Hitch. Absolutni absence tolik potrebneho humoru a naprosto hloupa premisa celeho filmu, od niz se v podobnem duchu odviji cely zbytek filmu srazi spionskou podivanou na prumer jine produkce. Hlavni hvezdne duo Noumen + Andrews se se do celeho filmu hodilo jako Rama na posledni pomazani, ale najde se tam par okamziku, co stoji za to videt, bohuzel je jich zoufale malo: v scena v autobuse a hlavne problemy s vrazdou Gromeka! Nevim kolik jeste jinch spionatorskych filmu korme tohoto a Topazu Hitch udelal, ale moje dobra rada zni - ruce pryc ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

To boli doby, keď som sa tešil na každý film od Hitchcocka ako malé dieťa na zmrzlinu! Veď aj s Chaplinovými filmami to bolo také. Ale v istom veku sa týmto dvom legendám filmového plátna prestalo dariť a už nenakrútili nič poriadne. Pamätám si, ako som hľadal niečo pozitívne na Chaplinovej grófke z Hongkongu so Sophiou Loren a Marlonom Brandom. Rovnako neúspešne som niečo pozitívne hľadal aj v tejto opone, v ktorej sa podujal (nechápem prečo) hrať môj najobľúbenejší herec. Väčšinu filmu som iba prevracal oči a hanbil sa za trápnosti, ktoré sa na obrazovke odohrávali. Keby to aspoň bolo o trochu smiešnejšie, tak by som to mohol považovať za paródiu. Ale takto? Preto tie dve hviezdičky. Radšej som tento film nemal vidieť. ()

helianto 

všechny recenze uživatele

Paul Newman. Julie Andrews. Alfred Hitchcock. Na spojení těchto tří jmen jsem se opravdu těšila a očekávala špionážní příběh s pořádnou porcí napětí a s nějakým překvapivým zvratem, jak je u mistra zvykem. Leč nekonalo se. Namísto toho se mi dostalo poklidně plynoucí selanky, ze které mě nedokázala vyrušit ani vražda tajného agenta a dokonce ani obavy o osudy ústřední dvojice se tak nějak nedostavily. Film najednou skončil a já jsem si toho téměř ani nevšimla. Za mě zcela průměrný, zapomenutelný film, na němž nicméně nemohu nedocenit solidní herecké výkony. Season Challenge Tour 2015 – týden s Alfredem Hitchcockem ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Z americkými filmy staršího data výroby, které popisují události minulých režimů u nás, či v blízkém okolí, byl vždycky problém. Buď jednotlivý tvůrci danou látku zpracovali se značnou dávkou typicky amerického patosu, což vyznělo v porovnání z našimi vlastními filmy o podobných věcech poněkud zvláštně, neřkuli přímo směšně, nebo danou politickou situaci využili jako pozadí pro své typické americké thrillery, detektivky a dramata, což člověka znalého historie docela popudí, protože takový filmoví tvůrci si s evropskými reáliemi dělají, co chtějí. Roztržená opona je právě onen druhý případ. Já osobně jsem k filmu přistupoval s jistou dávkou tolerance a to z důvodu, že vím, jaké Hitch točí filmy, tudíž když nebudu příliš přemýšlet nad tím, kde a kdy se děj odehrává (což je pochopitelně docela problém), tak si film užiju. Vyšlo to jen napůl. První polovina filmu je moc pěkná, hlavně díky nádherným exteriérům a interiérům (tedy nejen díky nim samotným, ale také díky Hitchově práci s prostorem). U scény s nožem, lopatou a kamny jsem se sice trochu smál pod svetr, aby to mistr neviděl, ale i tak se mi líbila. Druhá půle už je pro Evropana hůře stravitelná a její nechtěně vtipný obsah prostě nelze ignorovat. ()

Galerie (75)

Zajímavosti (11)

  • Hitchcock chtěl, aby hlavní ženskou roli hrála Eva Marie Saint, kterou obsadil již do filmu Na severoseverozápadní linkou. (Kulmon)
  • Postava východoněmeckého vědce, který prozradí tajné záležitosti, týkající se jaderného zbrojení své země, připomíná pana Memoryho z filmu 39 stupňů. Podobně jako Memory je i dr. Lindt (jméno Hitchcockovy oblíbené čokolády) donucen k tomu, aby promluvil, v tomto případě proto,aby opravil své vědecké kolegy, kteří jsou, jak se nakonec ukáže, americkými špiony. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Hitchock na natáčení vzpomínal se slovy: “Na začátku natáčení mi Paul Newman poslal několikastránkové poznámky s několika návrhy na úpravu své postavy. Vzal jsem si to příliš osobně a považoval jsem to za urážku. Tehdy jsem to ještě nevěděl, ale takové chování se netýkalo pouze mě. Totéž praktikoval i u jiných režisérů.“ [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)

Reklama

Reklama