Děs v prádelně

• USA The Mangler (více)

Vítejte v Rikers Valley. Místní policista John Hunton (Ted Levine) je právě povolán k vyšetření smrtelné nehody ve zdejší prádelně Blue Ribbon. Tam se kolem rychložehlícího a skládacího stroje, tedy mandlu, dějí podivné věci. Starý mandl, model 6, jako by byl totiž posedlý a prahnoucí po lidské krvi. Podivný majitel prádelny pan Gartley (Robert Englund) ale nijak zvlášť překvapený, zdá se, není... Horror natočený podle stejnojmenné povídky Stephena Kinga. (pfa)

kosta73

Tak toto je bezkonkurenčně nejhorší adaptace Kingovy knižní předlohy, jakou jsem kdy viděl. Ten, kdo zná jeho výbornou povídku, musí být při sledování filmu upřímně vyděšenej. Na druhou stranu, pokud nesrovnáváte, nebo nejlépe vůbec povídku neznáte, dočkáte se ( a to hlavně kvůli poslední třetině ) příjemné béčkové zábavy s ujetým Robertem Englundem, jako třešničkou na dortu. ()

Doudis19

No nečekal jsem zázraky, ale až tak špatný tedy taky ne. Nic jakoby nebylo dotažený. Každé úmrtí je uděláno slušně a má i slušný napětí, jenže části od jedné smrti k druhé vypluňují jen nic neříkající žvásty se snahou překvapit šokujícím závěrem, ten nakonec už tak špatný film, srazuje svou hloupostí ještě níž. Motivace postav je absolutně nedovysvětlená , no a k trikům se ani nemá cenu vyjadřovat v 15 let starým béčku. Neznám Kingovu povídku, ale tohle je i na horor dost pitomej námět, u kterýho si i člověk sebevíc tolerující hloupé pointy, musí ťukat na čelo. ()

schizmo

Na osmdesátkových béčkách je krásný to, že ač je to kolikrát sebevětší blbost, dokážete autorům leccos odpustit pro tu neopakovatelnou atmosféru a mnohdy velkou dávku naivity. V případě Děsu v prádelně je pak králem večera splašený mandl, který semele vše, co se do jeho blízkosti dostane. Ačkoli má zde Robert Englund v porovnání se sérií Noční můra výrazně slabší výkon a fatalita si s absurditou mnohdy podávají ruce, je zde pěkný výčet solidních gore scén a nefalšovaná oldskůl atmosféra. ()

Faustka

Který z nich vzbuzuje větší respekt, giganticky-starožitný mandl, nahánějící strach už pouhým pohledem na jeho monstróznost (posléze jím být vymandlován až na dřeň)... nebo chlípná úlisnost stárnoucího majitele prádelny Mr. Garleye (Robík Englund se vyžívá), jehož slizounské ruce sápající se na dívčinu hebkou šíjí, nejsou jistě tou méně nepříjemnou volbou. "Je něco horšího než ďábel v nás, ďábel v těch druhých!" - William B. Garley ()

PKD

Ty 2 jsou jen a pouze za samotný Mandl, který je prostě úžakluk, jako např. Stroj Času z té nebohé chujovinky z r.2002. Englund je tu na prd (byť vizuálně v rámci úchylhororové potěchy oka, zajímavý) a ani bych si nevšiml, že tu hraje. Srovnání s povídkou od bývalého mistra hororů, to nesnese, páč si zde (jak bylo většinou u Kingovských Bček v oblibě) tvůrci s předlohou vytřeli zadek. Což někdy vadí, někdy ne. Tady ale ano. A hodně. Zdravý rozum se zastavuje nad věcmi typu, kde Hooper vyhrabal tak divné a nesympatické dřevo, které ´´hraje´´ satanžel hl. postavu+ toho jeho hippie souseda a spousty dalších, včetně totálně dementního scénáře. Jako bonus navíc...zbytečně dlouhá stopáž, která měla býti tak 45min. a stačilo by. Ta zápletka...bez komentáře. King sice nikdy nebyl Pan spisovatel, ale v 70tkách měl a dodnes má, ty naprosto nejlepší povídky za celou svou kariéru. A takovéto kraviny, jako toto, tedy nepsal. Přečtěte si schválně předlohu. A tento film mi opět dokázal, že Hooperova aura H legendy je naprosto nezasloužená a nechápu, kde k ní přišel. Díky té Texaskomasakroidní šaškárně, která se fakt nedá bráti ani na vteřinu vážně? Tak jako mistr komedie, možná. Už dávno se nedivím, že z ní zrovna King uchcává, což též něco vypovídá. Jeho snad jediný nadprůměrný film jest Lifeforce. Většina jeho hororů, má sice tradičně squellé krvavěvynalézavé (já umím šésky, takže ty rádoby kůl slova typu gore apod. kravinky, v 99% nepoužívám) scény, ale zde jakož i jinde...tradičně nudí. Palec nahoru za oživlý (doslova) the Mandl a samotný závěr, který to skoro vytáhl na 3. Skoro. P.s. viděno v rámci doplnění kravinek, inspirovaných Kingem a na které (teď už vím proč) jsem posl.26 let...kašlal. Patří k nim i o třídu lepší Noční Směna. Přesto tahle blbovina někomu stála za další 2 pseudopokr. Nad kterými kroutí hlavou i samotný King a není sám. ()

• Ačkoli byl film natočen v Londýně a Jižní Africe, odehrává se v Maine, kde se odehrává většina příběhů Stephena Kinga. (Lajty)
  • Většinu filmu režíroval Tobe Hooper, v závěru však projekt opustil a jeho práci dokonči Anant Singh. (facojurka)