Lesní duch

• USA The Watcher in the Woods (více)

Poté, co se mladá dívka Jan se svojí rodinou přestěhovala do starého sídla v zalesněné oblasti, se začnou dít divné věci. Jan začne vidět zvláštní jevy a její mladší Ellie pro změnu začne slyšet tajemné hlasy. Kdysi se tu stalo něco hrozného a okolní les toho ukrývá mnohem víc než jen stromy a veverky... (Vitason)

eraserhead666

Už hned za začátku mě vylekalo zjištění, že je to z produkce Disney studia... Jenže pak se na mě navalila hodně dobrá echt hororová hudba, stará dobrá atmosféra osmdesátých let, parádní začátkem s několika vychytanými scénami (když se Jan neviděla v zrcadle) a zajímavá duchařská zápletka. Jenže tak někde od půlky si film začal plést oprátku a závěrečné rozuzlení mu už jen podrazilo stoličku. Ta pointa je fakt až směšná (dobře, uznávám, že se na tom podepsal hlavně ten časový odstup, ve své době to asi plnilo svůj účel). Až mě ten konec zamrzel, protože rozjeté to bylo fakt dobře, mělo to výbornou kameru, ta nájezdy po domě a lese byly parádní, skvělou hudbu, herecky to nebylo vůbec strašné. Prostě všechno by šlo, jen ten závěr jsem nemohl vydýchat. ()

InJo

Moc pěkný příklad mysteriózní duchařiny, která od prvních chvil naplno buduje zlověstnou a strašidelnou atmosféru, a nepotřebuje k tomu žádné násilí, litry krve, ani pitomé lekačky. Bohatě stačí solidní zápletka operující s dávnou záhadnou tragédií, hrátky s kamerou (lehce podobné jako ty Raimiho v Evil Dead) a správně temná hororová hudba. Docela škoda, že je to u nás prakticky zcela neznámý film, který někteří uvidí možná jen díky tomu, že si ho kvůli českému názvu spletou se zmiňovanou klasikou Sama Raimiho. :-) 70 % ()

darkrobyk

Tajemný les, nebezpečný obřad, ve dne tma a zmizení. Mezi prastarými zkroucenými stromy se válí mlha a ve stínech číhá cosi zlověstného. Starý dům na hranicích lesa ukrývajícího děsivé tajemství. Odvážná Jan Curtisová se rozhodne přijít všem záhadám na kloub, i když to občas vypadá, že pátrání ji bude stát život. Typický film od Disneye, který sice už nebyl dávno mezi živými, ale miloval horory a zde jakoby se jeho duch vrátil a pomohl navodit strašidelnou atmosféru. Bouře, blesky, hořící kaple a pád do vody. Vyděsit ale dokáže i vzlétnuvší hejno holubů. Za příjemné lehké strašení, kameru a hudbu bych dal 3*, čtvrtou dávám nejen za Bette Davisovou, ale také za konec. Tak to má být. „Ona tu zůstane!" ()

Campbell

Docela mě udivilo že tenhle film je rodinný. Ne že by byl brutální či příběhem nějak více dospělý, ale atmosféricky je to rozhodně film který kdejaký děcko může vystrašit. No aby ne když na tom dělal Hough který je na tohle mistr. Jinak je Lesní duch mistrně natočený a citlivý horor s celkem vydařeným příběhem skvělou atmosférou, fajn herci ale bohužel dost velkou nudou, která se líná snad každých 15 minut. Nicméně i tak dávám 4* protože se mi to líbilo. ()

honajz

Ze začátku bych dal tak tři hvězdy, v průběhu čtyři a za ten neotřelý konec dám pět hvězd. Protože tohle je příjemný horor (nakolik vím, že si to protiřečí), který se rozvíjí logicky, postupně stále více odhaluje, co a proč, a zcela určitě si nikde nezjišťujte pointu a úplný závěr, protože to tvoří jistu část překvapení, jak to britské horory této doby dovedou. Navíc je zde skvělá kamera, zvláště když prochází lesem, a naprosto neuvěřitelné herecké výkony, hlavně té malé holčičky, která dokáže z vteřiny na vteřinu změnit hlas i výraz obličeje. ()

• Projekt k Disneymu přinesl producent Tom Leetch se slovy "Tohle by mohl být náš Vymítač ďábla". První verze scénáře byla podstatně temnější, a proto byla dvakrát přepsána. I během natáčení pak studio trvalo na zmírnění některých scén. (choze)
  • Snímek byl nominován na Saturn Award (Best International Film 1982). (choze)
  • Představitelka malé Ellie, zkušená hororová harcovnice Kyle Richards (The Car, Eaten Alive, Halloween), byla nominována na Saturn Award (Best Supporting Actress 1982) a Young Artist Award (Best Young Motion Picture Actress 1982). (choze)