Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 144)

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů, kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Film mě hladil po duši. Tohle je herecký vrchol Russella Crowea, který mě opět nezklamal. Pokud se vrátím k vrcholům Rona Howarda - tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat (krása). Nádherný scénář (rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda. Nádherná podívaná, která jde především přes srdce. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Film o skutečném člověku, géniovi, který si vymyslel vlastní svět, kde byl přesně tím čim v hloubi duše chtěl. Jeho těžký život génia, kterému pomáhala nejvíc ze všech jeho vůle společně s jeho oddanou manželkou (Jennifer Connelly). John Nash, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, kterého v tomto filmu úžasně ztvárnil a převtělil se do něj Russell Crowe, je důkaz toho jaká je vzdálenost mezi genialitou a šílenstvím. Ron Howard není můj nijak oblíbený režisér, ale musím uznat, že tento film zvládl bravůrně. Způsob jakým nám ukaže co Nash vidí(zvýrazňuje písmena, kódy apod.) je přesně to co mi často ve filmu chybí. Pan Nash si zaslouží Nobelovu cenu a nakonec dosáhl i uznání o kterém snil. Každý kdo viděl tento film mu to jistě přeje.PS: po zjištění trochu víc o hlavní postavě mě neuvěřitelně rozčílil fakt, že Ron Howard nám představuje skrz Russella Crowea úplně jiného muže, matematika a ekonoma, než je ve skutečnosti, což ubírá na "natočeno podle skutečné události". ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně.. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

A od odpadu to zachránil jen Russell Crowe. Jinak absolutně nechápu pochvalný kritiky, který o tom filmu jedou všude kolem. Asi jsem cvok, ale ve filmu chci taky aspoň trochu zábavy, ale tohle bylo tak strašně nudný, že jsem se málem ukousal. Ještě teď mám na zadku jizvu. Pravda, je to silně dramatický příběh, ale to ho od nudnosti a zdlouhavosti nijak neodvrátilo. Pravda, Russell je naprosto úžasnej psychózami pronásledovanej génius, ale ve skutečnosti mi bylo naprosto fuk, co se s ním stane a to od úplnýho začátku. Howard je poctivej řemeslník (skoro jako Jihlavanka), ale to neznamená, že by se mi vizuální stránka nějak extra líbila. Prostě, tenhel film je pro mě absolutní podprůměr kromě výkonu představitele hlavního hrdiny. Co se týká toho Oskara, jakej by byl rozdíl, kdyby ho místo PP dostala ČD? Sračka jako sračka. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Další kousek, který až příliš dlouhou dobu šel mimo mě. Možná přeceňované, ale na mě zkrátka tohle funguje. Russel Crowe dlouho patřil mezi herce, kterými jsem vesměs opovrhoval, nemůžu mu však upřít, že se upsal tolika zajímavým projektům a hlavně předvedl v každém diametrálně odlišný, a vesměs skvělý, herecký výkon. Ron Howard dnes spíš natočí jeden skvělý film ze dvou, dříve to však byla oscarová jistota, která dokázala těžkou látku pojmout jak se patří a naplno vtáhnout diváka do děje i přes trošku delší stopáž a několik velice dlouhých scén. Tento fakt však zdárně vyvažuje mnoho emotivních scén a 2 zcela strhující. Životní příběh Johna Nashe jsem neznal, takže jsem byl velice překvapený, co se z příběhu nakonec vyklubalo. A velice to na mě zapůsobilo. A ten soundtrack je boží, sice se vesměs opakuje jeden a ten samý motiv, ale baví mě to poslouchat až do konce a filmu to dodává grády a vám pak emoce...90% ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Greg Cannom je človek, ktorému vďačíme za make-up efekty, konkrétne týkajúce sa postupného starnutie Johna Nasha (Russell Crowe). Cannom vyvinul dokonca pre film nový druh silikónového make-upu, ktorý takmer dokonale simuloval skutočnú kožu, a ktorého nanášanie sa skrátilo z ôsmych hodín na štyri. (Greenpeacak)
  • Celosvětová premiéra proběhla 13. prosince 2001 v Beverly Hills v Kalifornii. (Varan)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama