V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

unagi

Z úvodu ani nie, ale potom vás film dostane a je veľmi zaujímavý. Najprv som začal kombinovať, že kto je kto a prečo. V určitom momente som všetko pochopil a fakt som sa do toho zažral až do konca kde pochopíme, že film je nakrútený podla skutočnoti a to pridá na hodnotení. Skvelý film so všetkých strán. ()

Prochy38

***** = *R. Crowe {excelující} + *J. Connelly {neuvěřitelně nádherná a oscarová} + *scénář {dokonalý a po právu oscarový} + *hudba J. Hornera {úžasná} + *režie {skvělá a jasně oscarová} ()

Darik

Velmi povedené drama se suprovým obsazením. Navíc podle skutečné události, což mě fascinuje ještě víc. ()

Itar

TOP100 || Jeden z nejpodařenějších životopisných filmů, ve kterém vše pracuje jako dobře promazaný stroj. Dynamická režie, příjemný vizuál (včetně "Fincherovských" efektů), dobře hrající sympatičtí herci a jeden z Hornerových nejhezčích soundtracků. Jeden z mála filmů, které si můžu pustit prakticky kdykoliv a mám jistotu příjemného filmového zážitku bez ohledu na náladu. ()

Ezekiel1

Zvláštní a přesto nezaměnitelným způsobem natočený originální příběh. Atomosféra je pohlcující. Neustále si v průběhu filmu musíme klást otázku, co je fikce a co skutečnost. Imaginární nejlepší přítel Charles ( Paul Bettany ) je skvělý. Do obyčejného příběhu i prostředí snímku se hodí. Zato pasáž s agentem bych zcela vyškrtl, neskutečně mě iritovala. Příběh s ní ztratil své komorní a prosté kouzlo. Fakt, že dokonalý Crowe si neodnesl sošku Oscara za hlavní herecký výkon považuji za fatální až nesmyslnou mýlku. Jennifer Connelly je překrásná a Ron Howard u mně dostal definitivně díky A BEAUTIFUL MIND nálepku Pana režiséra. ()

.MJ.

Ty nejlepší příběhy píše sám život a zde to platí dvojnásob. Russell Crowe zahrál velmi přesvědčivě a vůbec nechápu proč nedostal za tak skvělý herecký výkon Oscara. Krásné dílo! 92% ()

Xavi6

Dlouho jsem to přehlížel, ale pak jsem se rozhodl, lehl si, pustil a žasl. Neuvěřitelný a nezapomenutelný žas tomu dává fakt, že se jedná o film podle skutečné události, kterou perfekt zahrál matematik Russel Crowe. Ten prostě nikdy nezklame a nezradí, a tak jsem rád, že tu roli dali právě jemu. ()

Fauxx

jednim slovem - famozni. R. Crowe a J. Connelly hrali bravurne, paradni Hornerova hudba a sladak na konci, kterej mi ale vubec nevadil, Oskara pravem!... ()

Hanes88

Nevím, co by se tady dalo psát. Snad jen ......WOW!!! Naprosto úžasný film - všechno skvělé (výkon Crowa, hudba, režie), ale hlavně ze všeho nejvíce děj. Ten byl tak nádherný, až z toho mrazí. Jednoznačně 100%. ()

Dyas

Vůbec jsem netušil, jak fantastický a velkolepý film s úžasným příběhem to může být. Přímo mě uchvátil a poté co se začátek pohnul z místa a film se stával napínavějším, jsem netrpělivě čekal, jak Russel Crowe na konci dopadne. Tenhle film je srdeční záležitost podobně jako Forrest Gump či Vykoupení z věznice Shawshank. Úchvatný film, který mě dojal a ještě lepší je, že film je podle skutečné události. Rozpočet $58 miliónů ][ Celosvětové tržby $313,542,341 ()

Marrty3

Naprosto vynikající snímek. Dostalo se mi přesně toho, co jsem očekával. Strhující film, který mě nenechal chvíli klidným, ba naopak, každou chvíli jsem byl dychtivější a zvědavější jak se bude příběh dál rozvíjet. Častokrát se mi tajil dech a nastupovala úzkost a husí kůže. Snímek na mě velmi zapůsobil. Je to krásný životní příběh o schizofrenikovi, který je oddán své práci do takové míry, až se zblázní. Russel Crowe je od začátku naprosto úchvatný a po celou dobu hraje svoji roli na výbornou, nedá se ni popsat jak mě jeho herecký výkon bavil. Srovnal bych ho s hodně podobným autistickým výkonem Dustina Hoffmana ve filmu Rain Man. Na tuhle filmovou rovnici je jednoduchý výsledek bez jakýkoliv problematických postupů : pěti hvězdičkové nebe. Rozhodně chápu ty Oscarové ocenění, protože tohle je nádhera jak ve svém žánru tak v celé filmové historii. ()

kobe6

Overrated narážky jsou možná na místě, ale já se k nim hlásit nehodlám. Tento snímek mě dostal...neobyčejný to život neobyčejného člověka ()

Ixbalanke

Poslední půl hodinu jsem probrečela (od štěstí). Náhodou jsem se dostala k ekonomickému výkladu Nashovy rovnováhy a je velmi zajímavé sledovat, jak tato teorie vznikla a jakou má návaznost na skutečný život jejího tvůrce. A také je pro mě překvapením, že se dá skutečně se schizofrenií žít mimo ústav. Je úžasné, že je natočen film o někom, kdo je ještě naživu. Zajímalo by mě, co Nash říká na tento film, zda se s ním ztotožňuje. ()

Paldiny

Aký je rozdiel medzi šialencom a géniom? Má vôbec niekto právo podľa akýchsi termínov a tabuliek hodnotiť kto je "normálny" a kto zas "blázon"? Čistá duša nám síce nedá odpoveď na tieto otázky, avšak dovolí nahliadnuť do vnútra človeka, ktorý bol iný než ľudia v jeho okolí. Russel Crowe sa pomaly blíži k hereckému vrcholu, Jennifer Connely je mladá a krásna, no a Howard ako režisér znovu remeselne precízny. I napriek výbornému dojmu mi druhé "ja" nedovolí tento krásny a častokrát dych berúci snímok ohodnotiť plným počtom. ()

Zik2

Je možné, že to je tím, že jsem nedávno viděl Kód Enigmy, nicméně Čistá duše mi přijde jako sice výborně provedený, ale zcela šablonovitý holywoodský film. Odhalování Nashovy schizofrenie v první části, v níž se sám nepoučený divák stává spoluobětí Nashovým bludů, je nápaditá, ale tím originalita končí. Máme tu potrhlého, leč velmi pohledného génia, který nakonec ke štěstí přišel, a to hlavně díky velmi pohledné manželce, máme tu sériové milostné, akční i komediální scény, máme tu konec, který vše napraví... . Dokonce lze místy předvídat i chování postav - když některý z nich dostane do ruky zajímavý vědecký materiál, nejdřív ho nedůvěřivě, ale soustředně prohlíží (samozřejmě příliš rychle na to, aby z něj něco vyčetla, ale beru filmařskou licenci), potom se podívá na autora přes brýle, usměje se a prohodí nějakou pochvalu...to se na začátku filmu stane s Nashem v roli autora práce a na konci s jejího hodnotitele... . Bavil jsem se, něco jsem se dozvěděl, takže hodnotím kladně, ale rozhodně to není film, který by mi něco zásadního dal a byl v něčem nový a převratný, takže zároveň hodnotím na spodní hranici „kladnosti“. ()

Píta

Nepochybně dobrý film, režie i scénář. Nicméně to, co předvedl Russell Crowe, bylo doslova excelentní. ()

cityman

Herecký koncert Russela Crowea, který nebyl, pro mne, z nepochopitelných důvodů oceněn Oscarem. Spolu s brilantní režií Rona Howarda a podmanivou hudbou Jamese Hornera vznikl celek, který mi po opravdu dlouhé době při závěrečných titulcích vnesl slzy do očí. I tak ale souhlasím s Dadelem a to minimálně v tom že oscarové vítězství v kategorii "nejlepší film" muselo být o hodně malá prsa. ()

willis

Vděčného tématu o psychicky nemocném člověku se Howard zhostil s rutinou a Crowe ho zahrál s přehledem. Takže dobrý film, ale když se budu příště chtít podívat na film o schíze tak si pustím raději Fight Club. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)