Reklama

Reklama

V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (187)

Terva 

všechny recenze uživatele

Na Západ od řeky Pecos neexistoval zákon........... Samozvaný soudce Roy ( Paul Newman ) Bean však tento mýtus vyvrátí. Po příchodu za řeku Pecos ho okradou a málem oběsí - vrátí se a vezme zákon do svých rukou. Nově příchozí tak musí projít přes Roye a jeho novou soudní budovu, ten rozhoduje o jejich osudu. CITÁT - Já jsem zákon....... Svérázný soudce Roy tak vládne tomuto území a kdyby se nic zvláštního nestalo, vládl by tam do dnes - ale....... Klíčovou větou filmu je dle mého toto jeho prohlášení - CITUJI - Dámy, proto vás odsuzuji na jeden rok pod ochranu vám přidělených šerifů.......... Možná, že to nebylo zrovna takhle, ale takhle nějak to mohlo být. Pohodový westernový příběh. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Za scénářem stojí chlapík, který je podepsaný pod Magnum Force nebo Barbarem Conanem, za režií pak velký filmař s obdivuhodným žánrovým záběrem. Společně s Paulem Newmanem vstoupili do Divokého západu coby prostředí plného nadsázky a ironie. Období přestřelek, malých velkých válek o pozemky, lacinou whisky nasáklých kovbojů, barvitých dobrodružství a mezi tím vším desperát, který se rozhodne, že bude soudcem. Výsledek je dnes trochu pozapomenutý, a to zcela neprávem. Z úvodu tomu musí dát divák trochu šanci, ovšem jakmile Newmanovi a spol. přijde na chuť… Za sebe na tomhle čtyřmilionovém projektu obdivuju ochotu tvůrců zariskovat. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Nemam rad Pala Novomuza, ale uznavam, ze herecky talent mal mimoriadny, a ze vedel hrat. To uznava aj taky zakomplexovany debil ako som ja. Tuna sa predstavil pan Novomuz v roli gaunera, pomsti sa ale stamgastom v istej krcme, a tak pre Mexicanov sa stal hrdinom, a stal sa sudcom. Prva polka filmu je zaujimava, divaka dostatocne navnadi, aby v druhej polke prislo jednoi velke nic a kopa nudy. Okrem Novomuza tu bol aj Anthony Perkins /Psycho, Proces/. 40 % ()

lioncel 

všechny recenze uživatele

Paul Newman / Roy Bean a slečna Lilly .. nádherný kouzelný film z pro nás kouzelné doby .. nezapomenutelná filmová báseň z Divokého západu .. koncert herce, který jako jeden z mála dokázal, abychom už nikdy nezapomněli na postavy, které on hrál … no jo, je to moc patetické, jenže nezlobte se na mě .. Newman to jako jeden z mála opravdu uměl ... ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

The Life and Times of Judge Roy Bean dvoch slávnych Johnov - Hustona a Miliusa - možno vnímať z rôznych dôvodov ako priamu antitézu či už westernu klasického, no predovšetkým Wild Bunch Sama Peckinpaha alebo Butch Cassidy and the Sundance Kid Georga Roya Hilla. Istotne je na mieste vyzdvihnúť jednotlivosti, medzi aké patrí výnimočná kameramanská práca Rogera Moora pri nekompromisnej úvodnej prestrelke (v ktorej neskúsený Roy Bean skolí všetkých sokov). Ako celok však film ešte len získava na váhe; ironická, citlivá, flegmatická a pritom rozvážna, hravá chlapčenská oslava lesku a biedy Divokého Západu a jeho legiend. Ako kronika nikam sa neponáhľajúc, pomaly plynúc uprednostňuje ilúziu pred dezilúziou, mystifikáciu pred demytizáciou - avšak neohrozený úškľabok Paula Newmana tvárou v tvár realite je veľmi obozretný, pretože neprebýva vo svete rozprávok, lež neromantizovaných desperátov, ľahkých žien a whiskey, ktorý čochvíľa vkročí do nového veku. Na domácej pôde sa filmu dostalo paradoxne rozpačitého prijatia a odľahčený tón, v ktorom dômyselne neprevažuje žiadna miska žánrových váh, sa medzi širokou verejnosťou nedočkal pochopenia. Samotný John Millius (ktorý dúfal v post režiséra, ale producenti od neho za rekordnú čiastku odkúpili scenár) sa vyjadril, že má Johna Hustona rád, ale myslí si, že film úplne zruinoval. Ja jeho názor nezdieľam. 90% ()

Galerie (49)

Zajímavosti (11)

  • Victoria Principal byla v roce 1973 za svůj výkon nominována na cenu Golden globe award v kategorii Objev roku. (Terva)
  • První filmová role Victorie Principalové a Steva Kanalyho. Oba později proslavil seriál "Dallas" (1978). (džanik)
  • Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Reklama

Reklama