Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nečakajte nonstop spektakulárne námorné scény a efektné lovenia veľrýb ( aj keď záver to svojim spôsobom napĺňa ). Jeho krása je inde. V atmosfére a v Gregory Peckovi. Tieto dva ingrediencie, ak to smiem tak nazvať, pokope, tvoria jeden skvelý a hutný príbeh o pomste, ktorá pravdepodobne neskončí ani po smrti. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Za tímto filmem od začátku do konce stojí nepředstavitelné množství svárů, pří, dramat a hádek. Šlo především o to, kdo Melvillovu látku vůbec zfilmuje. Ze sporu mezi Hustonem a Wellesem vyšel pochopitelně vítězně Huston, avšak Welles se rozhodně neurazil a vedle toho, že připravil vlastní divadelní adaptaci, ucházel se spolu s Hustonovým otcem Walterem Hustonem o roli kapitána Achaba. To, že synem protěžovaný Walter neuspěl, se odrazilo do obrovské nechuti Hustona mladšího vůči Orsonovi, o němž se vyjádřil, že pro dvě velryby v jeho filmu není místo. Jak to nakonec dopadlo, víme všichni a myslím si, že můžeme být navýsost spokojeni jak s rolí Orsona Wellese, tak konečným kapitánem v podání démonického Gregory Pecka. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Když v polovině 19. století Melville vydal román Moby Dick, ve vzácné shodě ho odmítla kritika i čtenáři. Podobenství o zpupnosti lovce - kořistníka, který v honbě za pomstou ztratí pud sebezáchovy do té míry, že způsobí záhubu své lodi a celé posádky, se střetl s technooptimismem příslušníků euroamerické civilizace, kde právě vítězilo pojetí lidstva coby "dobyvatele přírody". Dnes je mimochodem román takřka nepoužitelný, protože Melville ho zaplnil spoustou symbolů spojených s mytologií, křesťanskou vírou a nejrůznějšími odkazy na pasáže z Bible, které hrají v příběhu důležitou roli, a v dnešních sekulárních časech už s nimi nedokážeme pracovat a symboliku dešifrovat. Pro Melvilla byl Moby Dick vlastně ztělesněním samotného Boha, a to je už našemu uvažování hodně vzdálené. Mimochodem není náhodou, že pokusů zfilmovat literární odkaz Melvilla je jako šafránu a právě Hustonova stařičká verze z ní vychází s přehledem jako nejpůsobivější. Kombinace dobrodružného příběhu, filozofické morality, romantizujícího héroismu a realistického popisu fungování života na velrybářské lodi se opravdu hodí spíš do dávno zašlých časů. Hustonovo zpracování se předlohy drží vcelku věrně a na poměry filmového průmyslu 50. let jde o ambiciózní a kvalitou vyčnívající dílo, takže snímek umožňuje zprostředkovat Melvillovy morální postoje i dnešnímu publiku. Technická stránka je pochopitelně poplatná své době a podepsala se především na finálním střetu s kytovcem, ale s tím soudný divák bude počítat. Pro Gregory Pecka šlo o velmi netypickou roli, zhostil se jí ale důstojně. Celkový dojem: 80 %. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Námornícky román "Biela Veľryba" je vrcholným dielom amerického spisovateľa Hermana Melville (1.8.1819 - 28.9.1891). Príbeh posádky lode Pequod, ktorej velí zmrzačený kapitán Achab, v sebe skrýva viac ako len dobrodružstvo. Je symbolickým podobenstvom o nezmyselnej, zaslepenej pomste, čo zatemnila rozum a priviedla všetkých do záhuby. Toto literárne dielo bolo už viac krát prevedené aj do filmovej podoby. Táto verzia režiséra Johna Hustona z roku 1956 je najlepšia, s ktorou som sa stretol. Gregory Peck v úlohe kapitána Achaba je famózny. To ako stvárnil túto postavu je vskutku obdivuhodné. **** ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,KEBY BOH CHCEL BYŤ RYBA, TAK BY BOL VEĽRYBA." __ Jedna z klasík môjho detstva, ktorú som si vždy rád vychutnal, no už peknú riadku rokov nevidel, takže som možnosť pozretia vrelo privítal. Fantastický dobrodružný príbeh vie nielen očariť každého malého chlapca, ale i bežného človeka túžiaceho po dobrodružstve, aké sa dnes už len tak nevidí. Diabolský Gregory Peck (,,ACHAB." ,,KTO JE ACHAB?" ,,PRE TEBA KAPITÁN ACHAB." ,,KTO JE KAPITÁN ACHAB?") posadnutý osobnou pomstou neváha ísť tak povediac ,,cez mŕtvoly". Predsa len však ma niektoré okolnosti pri hodnotení filmu nútili ísť na 4*. V Technickom spracovaní nad ktorým sa človek dnes už skôr pousmeje (vo svojom vzniku však určite jeden z kladov filmu) by som zásadnú chybu nevidel, skôr mi vadilo hlavne postupná teatrálnosť a pátos. Taktiež veľký John Huston sa tu vo svojej práci nepretrhne, čo je myslím na škodu. Záverečný lov bol však fantastický, to sa musí uznať a posledný záber krásne symbolický. Greenpeace musí film samozrejme kliať oči :-) no vo finále vlastne vyhrali. ,,TAK SME ULOVILI PRVÚ VEĽRYBU A ZVARILI JEJ TUK NA JEMNÝ ČISTÝ OLEJ VĎAKA KTORÉMU BUDÚ SVIETIŤ LAMPY V TISÍCOCH DOMOVOV, HODINY BUDÚ TIKAŤ NA KRBOCH A MOŽNO POMAŽE AJ HLAVU KRÁĽA." _ P.S. dabing MGM opäť hrozný. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (32)

  • Zmínka o atolu Bikini jako o domově Bílé velryby ve filmu není v románu; Achab (Gregory Peck) místo toho plánuje, že se s velrybou utká během „sezóny na lince“. Tento zvláštní zvrat zřejmě odkazuje na nedávný test jaderné bomby Castle Bravo na atolu. Tato Bradburyho vložka souvisí s jeho povídkou o atomové bombě „There Will Come Soft Rains“. (classic)
  • Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)
  • Ve městě Youghal je hostinec, který se původně jmenoval Linehan's a v té době patřil Paddymu Linehanovi, jehož exteriér se objevuje ve filmu. Linehan jej krátce po natáčení přejmenoval na Moby Dick's. Stále ho vlastní a provozuje rodina Linehanových a může se pochlubit pěknou sbírkou fotografií herců a štábu pořízených během natáčení filmu. Gregory Peck (Achab) také baru daroval svou rekvizitu velrybí nohy, která je zde stále vystavena. John Huston v baru plánoval každý natáčecí den a herci a štáb jej navštěvovali i v noci. Youghalský maják z devatenáctého století se objevuje také ve scéně, kdy loď Pequod vyplouvá na moře (při západu slunce) na své osudové plavbě. (classic)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama