Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Za tímto filmem od začátku do konce stojí nepředstavitelné množství svárů, pří, dramat a hádek. Šlo především o to, kdo Melvillovu látku vůbec zfilmuje. Ze sporu mezi Hustonem a Wellesem vyšel pochopitelně vítězně Huston, avšak Welles se rozhodně neurazil a vedle toho, že připravil vlastní divadelní adaptaci, ucházel se spolu s Hustonovým otcem Walterem Hustonem o roli kapitána Achaba. To, že synem protěžovaný Walter neuspěl, se odrazilo do obrovské nechuti Hustona mladšího vůči Orsonovi, o němž se vyjádřil, že pro dvě velryby v jeho filmu není místo. Jak to nakonec dopadlo, víme všichni a myslím si, že můžeme být navýsost spokojeni jak s rolí Orsona Wellese, tak konečným kapitánem v podání démonického Gregory Pecka. ()

mahler 

všechny recenze uživatele

Oceán za oceánem brázdí jednonohý kapitán Achab v podání démonického Gregoryho Pecka v honbě za Bílou velrybou. A když jí v závěru dostihne, je finální souboj za burácivé hudby Philipa Saintona naprosto dokonalý a strhující. Závěrečná sebevražedná jízda na velrybě nemá chybu. Film zestárl a dnešního diváka bude první půlka spíše nudit, některé postavy jsou protivné (Stubb, Flask), některé naprosto nezajímavé (to se týká zejména hlavního hrdiny Ishmaela). Je třeba spravedlivě upravit hodnocení na tři hvězdičky. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Když v polovině 19. století Melville vydal román Moby Dick, ve vzácné shodě ho odmítla kritika i čtenáři. Podobenství o zpupnosti lovce - kořistníka, který v honbě za pomstou ztratí pud sebezáchovy do té míry, že způsobí záhubu své lodi a celé posádky, se střetl s technooptimismem příslušníků euroamerické civilizace, kde právě vítězilo pojetí lidstva coby "dobyvatele přírody". Dnes je mimochodem román takřka nepoužitelný, protože Melville ho zaplnil spoustou symbolů spojených s mytologií, křesťanskou vírou a nejrůznějšími odkazy na pasáže z Bible, které hrají v příběhu důležitou roli, a v dnešních sekulárních časech už s nimi nedokážeme pracovat a symboliku dešifrovat. Pro Melvilla byl Moby Dick vlastně ztělesněním samotného Boha, a to je už našemu uvažování hodně vzdálené. Mimochodem není náhodou, že pokusů zfilmovat literární odkaz Melvilla je jako šafránu a právě Hustonova stařičká verze z ní vychází s přehledem jako nejpůsobivější. Kombinace dobrodružného příběhu, filozofické morality, romantizujícího héroismu a realistického popisu fungování života na velrybářské lodi se opravdu hodí spíš do dávno zašlých časů. Hustonovo zpracování se předlohy drží vcelku věrně a na poměry filmového průmyslu 50. let jde o ambiciózní a kvalitou vyčnívající dílo, takže snímek umožňuje zprostředkovat Melvillovy morální postoje i dnešnímu publiku. Technická stránka je pochopitelně poplatná své době a podepsala se především na finálním střetu s kytovcem, ale s tím soudný divák bude počítat. Pro Gregory Pecka šlo o velmi netypickou roli, zhostil se jí ale důstojně. Celkový dojem: 80 %. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal tenhle příběh o velké bílé velrybě zvané Moby Dick podle knižní předlohy Hermana Melvilla. Díky diskuzi VRK a Letnímu dabingovému speciálu jehož je tento film součástí jsem se konečně dokopal k tomuto filmovému zpracování v němž exceluje Gregory Peck v roli kapitána Achaba. Příběh o bolesti, vytrvalosti, odhodlání a hlavně pomstě ve kterém může být jen jeden vítěz. Pěkné 4hvězdy ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Už asi navždy budu ovlivněn svým prvním viděním tohoto filmu, někdy ve věku kolem desíti let, takže ani náhodou nebude mé hodnocení objektivní, neboť tehdy byl dojem drtivý. Ani po letech ten film neztratil ( na rozdíl od mnoha jiných) pro mne svou působivost. Ta osudovost, která vládne tomuto příběhu, je stejně nevyhnutelná, jako skutečnost, že potoky a řeky přivedou Izmaela k moři. Stále si pamatuji na to mrazení v zádech, které jsem cítil při věštbě Eliášově i při scéně kdy mrtvý Achab zve posádku velrybářského člunu za sebou do mořských hlubin. Časem jsem začal oceňovat i jiné scény - velrybářský kostel se stěnami posetými symbolickými náhrobními kameny za ty, které moře pohltilo, s kazatelnou ve tvaru lodní přídě a kazatelem, který jako by vypadl z xylografických rytin k románům J. Vernea, najímání Izmaela a Kvíkvega dvěma zbožnými puritánskými podnikateli... G. Peck je v roli kapitána Achaba, muže s duší zasaženou temnotou, skvělý. Dojem z tohoto filmu mne tehdy donutil přečíst tlustou literární předlohu, což je výkon, který už asi nezopakuji. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (32)

  • Podle knihy „The Bradbury Chronicles“ panovalo mezi oběma muži (režisérem Johnem Hustonem a spisovatelem Rayem Bradburym) během natáčení filmu velké napětí a hněv, údajně kvůli Hustonovu šikanóznímu přístupu a snaze říkat Bradburymu, jak má dělat svou práci, přestože Bradbury byl zkušený spisovatel. (classic)
  • Modely velryb a dlouhých člunů postavil specialista na speciální efekty August Lohman ve spolupráci s výtvarným režisérem Stephenem Grimesem. Studiové záběry zahrnovaly také velrybí čelist a hlavu v životní velikosti – s funkčníma očima. Když byli herci s velrybou ve vodě, používal se přístroj na hlavu, který se mohl pohybovat jako houpací kůň. Poslední proslov Gregoryho Pecka (Achab) je pronesen ve studiu při jízdě na hrbu bílé velryby (do boku velryby byl vyvrtán otvor, aby Peck mohl skrýt svou skutečnou nohu). (classic)
  • Později Orson Welles (Mapple) z výdělku za své vystoupení financoval vlastní divadelní představení „Bílá velryba“, v němž si kapitána Achaba zahrál Rod Steiger. (classic)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama