High Life

• Německo High Life (více)

Monte (Robert Pattinson) a jeho malá dcera Willow žijí společně v naprosté izolaci na palubě kosmické lodi hluboko ve vesmíru. Monte, pro kterého byla přísná sebekázeň obranným štítem proti touze, se stal otcem proti své vůli. On i žena, která dítě porodila, byli členové posádky vězňů – odsouzenců k smrti. Pokusní králíci poslaní na misi s cílem najít alternativní zdroje energie. Mise se účastní také lékařka (Juliette Binoche), která zkoumá lidskou sexualitu v extrémních podmínkách a s vězni má své vlastní záměry. Otec a dcera se společně přibližují cíli – černé díře, kde čas a prostor přestávají existovat. Filozofická sci-fi režisérky Claire Denis o hledání podstaty lidskosti ve vesmírných kulisách. (Film Europe)

Davies182

Po některejch filmech mám vobčas velmi sugestivní pocit, jako bych se právě zúčastnil úmornýho festivalovýho maratonu artovejch dramat, kterej mě na chodník před kino vyflusnul v polomrtvým stavu. První půlhodina týhle filozofický sci-fi meditace ještě ujde, jenže pak začne podivná válka o sperma, ve který je tolik tělních tekutin a nicneříkajícího únavnýho děje, až sem nabyl dojmu, že mě chce režisérka těma parádníma scénama zavraždit. Dokoukat tohle je na medaili. ()

Martrix

Nabízelo by se napsat, že je to divácky nevstřícný, místy až nepříjemný film. Pro Avataristy a Marvelisty, kteří se považují za znalce sci-fi, to musí být velmi nestravitelný kousek. Ale pravdou je, že High Life je natočený s neobyčejným citem pro atmosféru a načasování. Že je velmi zajímavě obsazený a ta kontroverze není samoúčelná. Stejně tak si nemyslím, že jde o kosmoart. Je to zvláštní příběh, o tom žádná, ale filozofické sci-fi? To snad ani ne. Spíš film o podivném experimentu. Jako sci-fi má hodně chyb, které ale nejsou důležité, protože autoři nechtějí řešit technické aspekty, ale lidské jednání v extrémních podmínkách. Když se High Life tak zastávám, líbilo se mi to? Ne, většinou ne, ale rozhodně nemůžu tvrdit, že je to špatný film. Je to jako kdyby se někdo, kdo nemá rád horory podíval na Saw. Asi by pak napsal, že to nebyl jeho šálek kávy. No a já bych řekl, že High Life je šálkem kávy jen pro velmi omezenou skupinu filmových fajnšmekrů. Sice se za něj tak úplně nepovažuju, ale s každou další minutou po dokoukání ve mě zraje pocit, že je High Life velmi nedoceněný. PS: bylo zajímavé vidět Juliette Binoche v tak podivné roli. Weronika Wachowská je tady castingová perla, díky níž je závěr až mystický. ()

Radko

Skúsime to cez vesmír. Starší hit pesničky Tublatanka počula francúzska umelecká (artová) režisérka i povedala si: "Prečo nie?". Na rozdiel od slovenskej hardrockovej kapely ma však dokázala len uspať. Čo zase nie je tak zlé v dnešnej dobe nespavosti. Lenže jej sa to podarilo po každých 20 minútach. A tak raz po prebudení sledujem bábätko, nežný vzťah otca k nemu, úvahy, prečo sa na to nevybodol, druhýkrát retrospektíve scény - trochu vysvetľujúce, trochu tajomné. Nuž a po treťom zobudení ma oblejú fyziologické tekutiny spojené so zrodením. Materské mlieko na prsiach aj vankúši, menštruačná krv na vankúši, semeno obradne nesené v miske z doktorkiných rúk, krv prýštiaca z nosa, zalievajúca vnútro prilby skafandra. Tublatanka v pesničke hovorí o tom, ako krásky na lodi porodia deti a dúfa, že možno niekde existuje vo vesmíre naša šťastná planéta. Claire Denisová vo filme dala porodiť dieťa kráske z lode a dospieva k záveru, že spásnou planétou je čierna diera. Koniec života alebo začiatok zrodenia. Ako si to vezmete. Poznámka: Záverečná pieseň pod titulkami silno pripomenula skladby z albumu 9 Easy Pieces and Other Songs (Zoon Records 1992) od Ivana Csudaia a Martina Burlasa. ()

pornogrind

High Life je filmem který zřejmě rozdělí diváky na dvě poloviny. Tohle buď sedne nebo ne. R. Patizóna moc nemusí ale už víckrát mě přesvědčil, že hrát umí. Potěšila mě i Mia Goth. Pokud by někdo hledal film nabitej akcí pak je na špatný adrese. Tohle je pomalý, přemýšlivý až filozofický Sci-Fi s působivým vizuálem. Slabší 4hvězdy. ()

Anderton

Aj lacnejšie sci-fi odohrávajúce sa vo vesmíre môže mať zaujímavý vizuál a skvelú atmosféru, viď Sunshine prípadne švajčiarske Cargo. High Life však nemá žiadnu vlastnú vizuálnu tvár a nedokáže tak vtiahnuť, a to bez ohľadu na to, či ponúka, alebo neponúka podnety na zamyslenie. To nech si rozhodne každý divák sám. Každopádne do histórie kinematografie sa zapíše skôr kvázi šokujúcimi erotickými scénami, v ktorých je tou aktívnou Juliette Binoche a tie si koledujú o paródiu v Scary Movie, ak by bol tento film popkultúrne známejší. ()

• Původní scénář byl dlouhý jen 30 stran – velká část rozhodnutí a změn proběhla při natáčení. (ČSFD)