Reklama

Reklama

Na prahu války

  • Česko Skrytý život (více)
Trailer 1

Franz žije poklidný život v rakouských horách se svou ženou a třemi dcerami. Blížící se válka a nacistické běsnění je tady pouze vzdálený příběh. Řeší se tady jiné problémy, například jestli bude hodně úrody a kdy zaprší, jaká bude zima. Ale i tady dá o sobě Hitler vědět, když si pro Franze přijdou a naverbují ho do války. Projde výcvikem, je nasazen a po čase opět propuštěn domů. Prošel si systémem, pochopil, o čem je a zjistil, že Německo nerazí dobrou cestu. Je agresivní a páchá zlo. Boje jsou k ničemu, plodí zlo a lidi za to platí životem. Pochopí, že tudy jít nemůže a odmítne slíbit věrnost Adolfu Hitlerovi. Jako sedlák, Němec a otec od rodiny není ihned odvlečen a popraven. Daří se mu před systémem ukrýt v normálním životě s rodinou a pracovat. Vesnice a její vedení mu ale dává najevo, že s takovým postojem se daleko nedostane, je pro ně více než nepřítel. Je zrádce. Lidé si proto začnou před rodinou uplivávat a život je těžší. Všechno se dá ale přežít, když je rodina pospolu. Pak ale přijde znovu povolání do přijímače a všechno teď bude jinak. Franz nechce utíkat, nechce dezertovat. Chce ale dát jasně najevo, že jeho se boje netýkají, nikdy by nikomu nevzal život. To se ale neodpouští. Je zajat a zavřen do žaláře... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (29)

  • Spoiler: Franzovi Jägerstätterovi (August Diehl) byla uťatá hlava v Braniborské věznici spolu s 16 dalšími vězni 9. srpna roku 1943. Po válce skupina jeptišek odnesla jeho ostatky do jeho rodné vesnice Radegund. (Kuzmik)
  • Spoiler: Franz Jägerstätter (August Diehl) byl svědomitý odpůrce druhé světové války, který byl gilotinován Třetí říší v roce 1943. Tehdy mu bylo 36 let. (Kuzmik)
  • Spoiler: V roce 1944 byl hlavní soudce ve Franzově případu (Bruno Ganz) požádán, aby odsoudil k smrti tři kněze jako měl Franze, namísto toho se rozhodl spáchat sebevraždu. (Kuzmik)
  • Spoiler: V červnu roku 2007 byl Franz Jägerstätter papežem Benediktem XVI. prohlášen za mučedníka. Jeho svátek je dnem jeho křtu, 21. května. (Kuzmik)
  • Spoiler: 9. srpna 1943, než byl popraven, Franz Jägerstätter napsal: „Když musím psát... s rukama v řetězech, to mi připadá mnohem lepší, než kdyby moje vůle byla v řetězech. Ani vězení, ani řetězy, ani rozsudek smrti nemohou člověka okrást o víru a jeho svobodnou vůli. Bůh dává tolik síly, že je možné snést jakékoli utrpení... Lidé se obávají svědomí, které se týká mé ženy a dětí. Ale nemohu uvěřit, že jen proto, že člověk má ženu a děti, může člověk svobodně urazit Boha“. (Kuzmik)
  • Spoiler: Hodiny, ktoré môžeme vidieť zavesené na stene vo Franzovej (August Diehl) obývačke, sú tie isté, pri ktorých Fani (Valerie Pachner) sedela a ktoré počúvala 9.9.1943 o 16. hodine, čo bol čas, kedy Franza stínali. (Real Tom Hardy)

Související novinky

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů… (více)

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

10.06.2019

Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (více)

Reklama

Reklama