Reklama

Reklama

Sorjonen

(seriál)
Trailer
Finsko, (2016–2019), 29 h 53 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvůrci:

Miikko Oikkonen

Hrají:

Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Matleena Kuusniemi, Kristiina Halttu, Ilkka Villi, Olivia Ainali, Lenita Susi, Max Bremer, Matti Laine, Jasmin Hamid (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(31)

Talentovaný detektiv přijme práci v malém městě, protože chce trávit více času s rodinou. Brzy se ale zaplete do vyšetřování děsivých vražd. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

Untentrauer 

všechny recenze uživatele

Snaha o vytvoření jedinečného seriálu a jedinečného vyšetřovatele na vás nečekaně vyskočí v první vteřině prvního dílu. Mě to vyloženě šokovalo, ale negativním způsobem. Hlavní protagonista není vůbec sympatický a jeho metody na mě spíš působí, jako autistický záchvat. Jak seriál plyne snaha scénáristů o "šok" se násobí. Přibude nám nová a pro mě dost nechutná kolegyně + velmi úchylné a zbytečné scény například s pohybujícími se zadky lidí, kteří by v žádném případě neměli svoje sexuální praktiky provádět komerčně, aby neznechutili ostatním krásu pohlavního styku. Přiostřuje se i v případech, které náš autista řeší. Konec první řady mi tak přišel spíš nechutný, než zajímavý. Spíš natahovaný o zbytečné scény, než povedený. To vše podtrhuje autistova manželka a její snaha o proniknutí do rodinné mafie místních bosů, kteří vlastní půl města a shodou okolností je jeden z nich její bývalý přítel. K tomu se přidává nelogické chování autistovy dcery a její prostopášné kamarádky. Třetí série je pak směsicí zvratů a zajímavých případů - bohužel kolikrát špatně experimentálně natočených s posuny časem a snahou o vytvoření něčeho víc než obyčejného případu. A zase si k tomu domyslete ještě hlavní dějovou linii odehrávající se zdánlivě v pozadí každého dílu. Ale snaha se cení a tak toto je celkem dobře myšlený seriál s velmi podivným vyšetřovatelem a ještě podivnějšími metodami vyšetřování. Jeho týmem, který je spíše pouze kulisa, rodinou a záporáky - ti všichni se chovají sem tam nelogicky a vy tak necháoete co tím chtěl autor sdělit divákovi a proč to zrovna takto zamýšlel. Ke konci jsem zjistil, že mi hlavní postava už přestává vadit stejně tak, jako některé další, ale to je vše. Zklamal mě vcelku otevřený podivný konec, který působil spíše než vrátka k další sérii, jako nejistý krok, zda má další série vůbec smysl. Pokud čekáte "most" nebo "V Pasti" běžte rychle od toho! Smysl a koukatelnost mi dává až třetí poslední série. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Ville Virtanen ako inšpektor sušienka je naozaj sympaťák a hlavne neokukaný herec, čo platí v podstate pre všetkých hercov v tomto seriáli. Každá séria skrýva niekoľko prípadov rozdelených do niekoľkých častí, niektoré sú lepšie, iné menej dobré. V prvej sérii prevládali tie lepšie. Od druhej série nastáva aj s nástupom ruskej stopy zostupná tendencia a namiesto prípadov je človek skôr zaujatý osobnou rovinou sušienky. ()

Reklama

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Nečakala som nič extra, a po Bordertown som siahla asi hlavne preto, lebo ho Netflix ponúka s CZ titulkami a krimi je proste moja šálka kávy. Kari Sorjonen si ma však velmi rýchlo získal a nebolo to len pre mňa osobne dobre zvoleným hercom, ale asi hlavne preto, lebo Kariho postava napriek svojim doslova sherlockovskym schopnostiam nebola ani náhodou druhou severskou Sagou v mužskom vydaní. Kari má naviac srdce na správnom mieste a miluje svoju rodinu. Teším sa na druhú sériu. Ale až zajtra, musím si troska vydýchnuť :-) ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Aby Finové nebyli pozadu, tak i oni se museli ukázat a natočit nějakou tu depresivní kriminálku s originálním vyšetřovatelem a zahrnout to do jejich světa. Vždyť už to ze Skandinávie udělal snad každý, takže Sorjonen bylo hned v řadě. A osobně musím říct, že spokojenost. Vyšetřovatel je správně divnej, prostředí je poctivě ponuré, industriální, zalesněné, zamrzlé…no prostě standardně, dobře, finské. A to já oceňuji a rád se do toho světa vracím. Třeba právě prostředím této detektivky. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Po technické stránce není co vytknout, zajímavé a neokoukané prostředí, postavy i vztahy mezi nimi zaujmou, zápletky a jejich řešení jsou patřičně dramatické. Titulková sekvence dost připomíná "Most", to ovšem míním jako pochvalu - kvalitou - alespoň podle toho, co jsem z tohoto seriálu zatím shlédl - za ním "Sorjonen" příliš nezaostává. A titulní postavu navíc ztvárnil skvělý Ville Virtanen, herec pro podobné role jako stvořený, což dokázal už před lety v mimořádně ponurém a bezútěšném, ale zároveň působivém snímku "Sauna". ()

Galerie (127)

Zajímavosti (5)

  • Seriál se natáčel převážně ve městě Lappeenranta, které leží na břehu jezera Saimaa ve finské provincii Jížní Karělie. Ve městečku žije přibližně 73 000 obyvatel. Dále se seriál natáčel ve finských městech Helsinki, Joensuu, v litevském hlavním městě Vilnius a v ruském Petrohradě. (Trajektt)
  • Americký spisovatel Stephen King informoval na svém Twitteru, že je fanouškem tohoto seriálu. Mezi další, kdo se řadí mezi fanoušky tohoto seriálu, patří americký herec Bill Pullman a dánský spisovatel a scenárista Adam Price. (Trajektt)

Reklama

Reklama