Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

Terva

Mocná Afrodité je „Woody Allen“ ve své nejdiváčtější podobě......... Mira Sorvinová získala Oscara, Zlatý glóbus, Cenu americké Národní filmové rady, Cenu Kruhu newyorských filmových kritiků Asociace losangeleských filmových kritiků za ženský herecký výkon ve vedlejší roli, film získal také nominaci na Oscara v kategorii původní scénář. Scénář : Woody Allen. Kamera : Carlo Di Palma. Hudba : Dick Hyman a Joe Malin. Pro mne jeden z nejlepších od Woodyho. ()

zaseprd

Víš, proč ses mi hned zalíbil? Proč? Přitahují mě břídilové. Já jsem břidil? Vůbec si nevěříš. To je roztomilý. Libí se mi to. Nesnáším chlapy, co se sem přihrnou, mrsknou mi pár stovek, vytáhnou péro a mávají s ním po kvartýru. Můj první film Woodyho Allena a musím napsat, že se mi líbil převelice. Jeho schůzky s pornoherečkou mě bavily neskutečně. Páté hvězdě brání počátečních nudnějších dvacet minut. Zajímavý nápad s antickým chórem, který vstupuje do děje a vtipně ho rozebírá s hlavním hrdinou. ()

mat.ilda

Typický Allenův humor, osvěžený Mirou Sorvino a originální kombinací starověkého divadla s moderní dobou, opepřený výrazy ze slangového slovníku šlapek, přednášených se solidností přijímacího pohovoru, jakož i nebývale vyrovnaným Woodym samotným, z čehož zřejmě vyplývá i optimisticky laděný konec, včetně božsky swingujícího chóru v titulcích :-) ()

Josefin

Woody Allen opět za kamerou i ve filmu, paráda. Naštěstí se jen zlomková část točí kolem rodinného děje s manželkou, kterou ztělesnila Helena Bonham Carter moc mi zde neseděla. Když se děj stočí na setkání Lennyho s atraktivní Lindou jež se živí prostitucí. "Ty si myslíš, že jsem hloupá? ne určitě skvěle ovládáš felaci". Antické vsuvky se povedly, Woody má na to prostě čuch. Co nezvládl Lenny, zvládné Afrodité. Celkem povedené dílko, i když né to nejlepší z jeho filmografie. ()

D.Moore

Konejšivý film, který můžu doporučit snad každému, kdo se právě potýká s horší až špatnou náladou - opravdu ji dokáže zahnat (testováno na lidech). Komedie těží nejen z Allenových oblíbených vztahových propletenců a křivolakých cest lásky/osudu, ale pořádnou dávku humoru do ní přimíchává antický chór (úžasný nápad) a kouzelná Mira Sorvino. ()

• Wiidy Allen získal cenu Butaca v kategorii nejlepší filmové umění. (Terva)
  • Mira Sorvino (Linda Ash) v souvislosti s pozdějším sexuálním skandálem režiséra filmu Woodyho Allena prohlásila, že lituje své účasti ve filmu a že s Allenem již nikdy natáčet nebude. (JoranProvenzano)
  • Mira Sorvino získala ocenění Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)