Reklama

Reklama

V Los Angeles je zemětřesení běžná věc, a proto je zde úřad krizového řízení, jehož vedoucím je Mike Roark. Roark má právě dovolenou a má u sebe na prázdninách dceru Kelly, když přijde další zemětřesení a on musí do práce. Doktorka Amy Barnesová ze seismologického ústavu oznámí, že šlo jen o mírné zemětřesení, ale sleduje Asfaltové jezírko, v němž stoupla teplota, a je tím znepokojená... Záhy nato zemřou kvůli extrémnímu žáru pracovníci v kanálu pod MacArthurovým parkem. Mike Roark vleze do tunelu ještě se svým pomocníkem a nechápe, kde se tam mohl takový žár vzít. Do parku přijede i Amy Barnesová a chce kanál prozkoumat, ale park je hlídán policií a Roark ji nechce do kanálu pustit. Amy mu začne vysvětlovat, že se možná jedná o sopečnou činnost, ale aby mohla varovat obyvatele, musí mít důkaz. A ten může nalézt jen v podzemí. Roark ji tam stejně nepustí, ale Amy s kolegyní Rachel do kanálu vlezou tajně před úsvitem. Jenže v tu chvíli dojde k dalšímu zemětřesení  a Rachel zahyne... Amy měla pravdu o sopečné aktivitě. To uzná i Roark, který se nedostane do úřadu krizového centra, protože z Asfaltového jezírka začala tryskat láva. Roark pošle svou dceru Kelly se zraněnými a lékařkou Jaye Calderovou do nemocnice a zůstává, aby mohl řídit záchranné akce. Amy se k němu připojí... Amy řekne Roarkovi, že je potřeba lidi evakuovat, lávu není možné zastavit, jen zpomalit. A to sopečná činnost ještě neukázala vše. Roark nechá postavit  železobetonové zábrany, o něž se láva na chvíli zastaví a hasiči na ni podle rady Amy stříkají hektolitry vody. Láva vytvoří škraloup, nepřelije se přes zábrany a všichni se radují. Jenže Amy je přesvědčená, že láva teče i pod městem, v tunelu metra. Jeden vlak tam uvízl, takže to chce jít prověřit. Zavolá Roarka, který se sám přesvědčí a zjistí, že láva se řítí na čtvrť, kde je nemocnice, kam Roark všechny posílal do bezpečí – včetně své dcery... (TV Prima)

(více)

Recenze (270)

GeusX 

všechny recenze uživatele

FIlm se rozjíždí opravdu skvěle! Pozvolna, ale neustále drží a zvyšuje divákovo napětí před blížící se katastrofou aniž by to zbytečně příliš rozmělňovala nějaká unavující rodinná omáčka apod. Přesně takhle se mi to líbí, tak si správný katastrofický představuji.Výborné! ...než dojde k erupci... Potom to upadne do šedivého hollywoodské otřepané průměrnosti s dějovými a faktickými nesmysly, že jsem si nahlas říkal, zda to náhodou není úmysl, udělat z toho katastrofickou parodii. Občané si půl filmu lámou hlavu, co že jim to tam teče - jako by v životě neviděli National Geografic, podle mne by asi moc nešlo si k lávě sednout na vzdálenost klacku na buřty a přitom se u toho ani nezapotit. A hlášky typu "Zastav te to!" (...jako záchranu milionů životů řízenou explozí) ... "je tam jeden člověk!" jsou už tak ohrané až je to legrace. A spousty dalšího klíšé. Škoda, herecké obsazení je fajn. No, už je to přes 20 let od vzniku filmu, mohla by se natočit nová verze s lepšími triky.... :-) (viděl jsem: 3x) ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Na svoju dobu solídny katastrofický film. Veľmi dobré efekty a veľkolepé ničenie mesta dovtedy nespracovaným katastrofickým živlom - vytekajúcou sopkou. Škoda, že nedošlo aj na eruptívnu sopku. T.L. Jones vo svojej najlepšej filmárskej forme je dobrým ťahúňom, ale nik mu nesekunduje. Samozrejme, katastrofa je poňatá viac čiernobielo, pomaly až s edukatívnym rámcom, čo to ten živel pre prírodné vedy neznalých amerických vyžierancov pukancov vlastne znamená (čo sa to deje, čo to vystreľuje...ani pán Boh nevie). Keď hlavný hrdina plánuje zbortenie obrovskej budovy a linajkuje, kam by mala riečna láva tiecť, moje obočie sa dvíhalo - už vidím ozajstných vulkanológov, ako sa pri telke uchechtávajú. Nechýba ani tradičné klišé so záchranou decka...tentoraz pred padajúcou budovou (!). A bonbónikom bola záverečná spravodajská hláška "Sopka ukončila svoju činnosť". Keď si ale odmyslím argument realita vs. film, ide o solídny, dostatočne akčný film, ktorý nenecháva priestor nude. ()

Reklama

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Nikdy bych nechtěl žít v USA, natož v New Yorku nebo v Los Angeles. Důvod? Chci mít klid a žít v bezpečí! Vemte si, že během několika posledních let bych musel kromě stovek masových vrahů a teroristů, kterým byl jejich pokus o zničení země na poslední chvíli překažen čelit útoku ufounů (ID4, Válka světů), pádům meteoritů (Drtivý dopad, Armageddon), nájezdům obřích nestvůr (Godzilla, Monstrum) a dokonce do budoucna různým virům, které vyhubí většinu lidstva (Já, legenda, Stalo se). Ale úplně nejhorší jsou přírodní katastrofy, před těma mě nikdo neuchrání (Den poté). A vzhledem k tomu, že mi taky může uprostřed baráku vytrysknout gejzír lávy, opravdu na to kašlu! Navíc když vidím, že Jones s Heche jsou celkem saláti. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Je zajímavé, že v roce 1997 vznikly nezávisle na sobě dva filmy o katastrofě, za níž stojí sopka. První je Rozpoutané peklo a druhý samozřejmě tento. Zatímco Rozpoutané peklo je spíše dobrodružnější a (alespoň zezačátku) komornější film, toto je od první chvíle klasický novodobý katastrofický film. Ale i zde je pár lepších okamžiků, jako například prvních čtyřicet minut, než se ta sopka probudí. Pak už je to jen laciná slátanina, kdy přestože nikdo z přítomných není MacGyverovým příbuzným, dokáží si se vším poradit. Nejvíc mě rozesmávalo ustavičné překrucování skutečnosti vždy v souvislosti s lávou. Přestože i v Rozpoutaném peklu se nevyhnuli jedné opravdovské hovadině (přejetí autem několikametrového pásu lávy), tady zašli dál. Už jen zastavení toku po jedné ulici pomocí betonových káček a nebo přesunutí Tommy Lee a Anne pomocí žebříku přes to stejné jezírko lávy, necelé dva tři metry nad ní. Nebo vlastně cokoliv v poslední hodině. Tenhle film je tak strašlivě hloupej, že je až nechtěně k smíchu. Bohužel, Skleněné peklo už nikdo znovu nenatočí, i když pokud by zfilmovali další knížky Scortii a Robinsona, možná by se jim to mohlo povést. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Tento film mám celkom rád a rád na neho občas mrknem v TV. Katastrofické filmy si hocikedy veľmi rád pozriem a platí to aj o tomto filme. Tie špeciálne efekty tu neboli vôbec zle urobené na tú dobu. Tiež herecké obsadenie je tu pomerne dosť kvalitné. Tommy Lee Jones svojim výborným hereckým výkonom samozrejme nesklamal a dosť sa mi tu tiež páčila Gaby Hoffmann. Jeden z tých lepších katastrofických filmov, ktorému celkom dobre konkuruje film s Pierceom Brasnanom z toho istého roku - Dante's Peak (1997). ()

Galerie (36)

Zajímavosti (15)

  • Na výrobě speciálních efektů se podílelo na 300 techniků. (Terva)
  • Sopečný prach byl vyroben hlavně z roztrhaných a spálených novin. (Cheeker)
  • Špeciálne efekty zabezpečovali spoločnosti VIFX, Digital Magic Company a Light Matters Inc. (Greenpeacak)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama