Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

(více)

Recenze (296)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že slovenské pohádky na mě působily vždy hodně zvláštně a jako malý jsem jim prostě nerozuměl nebo se mi nelíbily. Perinbaba je toho nejlepším příkladem. Mnohovrstevný příběh, zvláštní "hustá" atmosféra, velmi umělecké ztvárnění, to byly věci, které jsem jako malý nepřekousl. Teď už je sice ocenit dokážu, ale zase už ne jako pohádku. Podobný problém mám třeba s Kachyňovou "Malou mořskou vílou". No nevím, třeba tomu jednou přijdu na chuť. Nebo jsou ti Slováci tak jiní? ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Jediné, čo Perinbabu robí rozprávkov, je happyend. Inak je to ďalšia s režisérových snových, vizuálne a hudobne fascinujúcich a nie veľmi optimistických pohľadov na svet. Áno, rozprávkové motívy to má, no mne v hlave vždy utkveli hlavne scény, ktoré mi svojim neútešným, ba až depresívnym pojatím spôsobujú zimomriavky. Nájdu sa však aj scény, ktoré ohúria svojou pozitívnou krásou - napr. starý cirkusant, ktorý za letku prenádherne povie "Mládí je krásná věc. Jak já bys to zkusil znovu hergot". Na záver výstižný úrivok z jedného komentára na IMDB - "Beautiful on every level -- visually,emotionally, and as an unfettered act of imagination". (10/10) ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Zďaleka najlepšia slovenská filmová rozprávka. Takmer mystická atmosféra, kultové fóriky ("Vaša, vaša...!), výborní herci. Niektorí tu tvrdia, že ich baví ten drsný, občas skoro hororový názvuk. Na mňa zase z tohto filmu dýcha erotika. Všimnite si to. Jakubisko mal vždy zmysel pre "šťavnatosť", a ani v rozprávke se tomu nevyhol. Tie vášne sú tam naozaj horúce a preto to celé tak jedinečne funguje. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Až na ten nekvalitný postsynchrón, ktorý je tak typický pre Jakubiskove filmy, sa podľa mňa jedná o jednu z najlepších kinofilmových slovenských rozprávok (aj keď vlastne ide o nemecký námet). Keď nie najlepšiu. Tie vznikali práve v 80. rokoch aj vďaka západonemeckej koprodukcii. Nechýba Jakubiskova poetika, vtipné či legendárne hlášky a geniálna Hapkova hudba. Po rokoch vidím chyby v spracovaní, resp. laxnosť v určitých postupoch, ale kedže je to určené mladšiemu publiku, nie je to až také mínus. ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Můj první Jakubisko a hned taková perla - tedy pokud si pod perlou představíte něco typu Princezna koloběžka - učesaná/neučesaná, oblečená/neoblečená... pohádka-nepohádka. Ze začátku mi film přišel jako něco z produkce České televize pro víkendové odpoledne na čt2 nebo ještě lépe špatnou rozhlasovou hru z Českého rozhlasu. Chvíli mě v této doměnce ještě Perinbab utvrzovala, ale pak náhle se na pohádku dalo dívat, a i když místy byla podivná a i když místy připomínala Popelku a Mrazíka v jenom, tak jsem se do ní nějakým způsobem dostal. Ale kdo se má v těch pohádkových bytostech vyznat. Nejenže jich je přehršel, ale ještě se chovají vážně podivně. Třeba takovou Smrtku bych chtěl za kmotru, když jsem viděl, jak se ke svému kmotřenci chová. Ale konec dobrý všechno dobré, objektivně lepších 70% a vezmu-li v uvahu závěr ("Čí je to smola? Vaše!"), tak dám tedy ty 4*. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (84)

  • Milada Ondrášiková (Dora) po rokoch spomína: " Kasting na úlohy Dory som jednoducho nestihla. V deň, keď mi prišla pozvánka na kasting, som v Bratislave fotila u Karola Kállaya. Prišla som domov o pol jedenástej v noci, bola som úplne hotová, grogy. Na druhý deň som išla na poštu, našla som si kontakt na pána Jakubiska domov a po jeho dcére Janette som nechala odkaz. Zavolali ma na inokedy, čo bolo dobre, pretože ak by som mala prechádzať kastingom, kde sú davy ľudí, tak sa tam v živote nedostanem.“ (Raccoon.city)
  • Režisér Juraj Jakubisko po rokoch o rozprávke povedal: "Keď BETAFILM podpísal dohodu s Kolibou na nakrútenie tucta koprodukčných rozprávok, nemohol som odmietnuť takú ponuku už z vďačnosti. A zároveň preto, že ma chránili pred angažovanými témami, ktoré mi hrozili. Zároveň som si uvedomil, že rozprávky sú žánrom, kde môžem prejaviť svoje výtvarné cítenie. Nebyť nežnej revolúcie, bol by som vtedy nakrútil akúsi obdobu Perinbaby s nerozprávkovým názvom Niečo za niečo. Ten titul som sa chystal realizovať niekoľkokrát, ale nemal som už to šťastie. Rozprávku som natáčal tak, akoby som si ju vymýšľal pre svoje deti. Z pôvodnej grimmovskej predlohy nezostalo nič. Hoci neexistovali ešte digitálne triky, podarilo sa to aj klasickou formou. Na príhovor môjho priateľa Federica Felliniho jeho manželka Giulietta Masina vzala hlavnú úlohu Perinbaby a vniesla do príbehu ľahkosť a úsmevnosť." (Raccoon.city)
  • Svetovú premiéru mal film 4.9.1985 v taliansku na Benátskom filmovom festivale, kde získal cenu Osobitné uznanie Sergia Trasattiho. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama