Špion, který se vydal na sever

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongjak (více)

Jihokorejský tajný agent je vyslán do Severní Koreje, aby se infiltroval do nejvyšších politických a vojenských kruhů a získal tak informace o severokorejském jaderném programu. Klasický dobový špionážní thriller vychází ze skutečných událostí a na pozadí dramatického příběhu se postupně začíná rýsovat obraz reálné politické situace v obou zemích v polovině devadesátých let. (Febiofest)

PetrHendrix

Zajímavý snímek z dílny korejské kinematografie. Film má poměrně spád a určitě hodnotu ve své faktické výpovědi, děj působí autenticky. Druhá polovina filmu začíná trochu kritizovat politiku, respektive korupci, Jihu. To je asi irelevantní, když víme, co se děje v Severní Koreji, která je jedním obřím koncentračním táborem, kde se navzájem likvidují i členové strany, potažmo samostatné špičky celého vedení. Konec mi přišel zbytečně moc patetický, nemyslím si, že absence dialogu mezi oběma zeměmi je chybou Jižní Koreje, protože politické špičky pravice využívají komunistickou Koreu k zastrašení veřejnosti. Na druhou stranu je tam zmíněn hladomor a několikrát i uveden počet mrtvých Korejců z důsledku nedostatku jídla. Zajímalo by mě, zda se krátký příjezd hlavního hrdiny do hlavního města, skutečně natáčel tam (buď skrytou kamerou, nebo pod podmínkou nějaké formy spolupráce, kdy se výsledný produkt zamlčel). Nebo šlo o počítačovou animaci, k čemuž se přikláním já, záběry na mě působily místy prostorově trochu rozostřeně. ()