Režie:
Jerzy HoffmanKamera:
Jerzy WójcikHudba:
Kazimierz SerockiHrají:
Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Władysław Hańcza, Ryszard Filipski, Leszek Teleszyński (více)Obsahy(1)
Dvoudílný historický film Potopa natočil režisér Jerzy Hoffman podle stejnojmenného románu klasika polské literatury Henryka Sienkiewicze. Jeho děj se odehrává v 17. století, kdy do Polska vnikli Švédové pod vedením krále Karla Gustava a kdy zrada některých velmožů, jako Radziwillů umožnila, aby zaplavila celé kraje jako potopa. Sienkiewiczův román má komplikovanou konstrukci s rozsáhlým epickým dějem s mnoha vedlejšími motivy.
Tvůrci se soustředili především na osobní drama statečného olšanského důstojníka Andrzeje Kmicice a na plastický obraz Polska, které povstalo proti Švédům. Zachovali maximální věrnost předloze, museli se však vzdát některých částí, které nebyly pro sevřenou filmovou tabuli rozhodující. Dominantní postavou filmu je Andrzej Kmicic, kterému dal Daniel Olbrychski nejen románovou statečnost a mužnost, ale i mnohem větší psychologickou hloubku. Výborná kamera Jerzyho Wójcika vyjádřila režisérovu koncepci jak v panoramatických masových scénách v exteriéru, tak ve scénách, natáčených v reálném prostředí historických zámků. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (70)
Jeden z mála filmů co se přesně drží knižní předlohy a proto co se týče obsahu, tak je to opravdu dokonalé. Vůbec tomu neškodí to, že film je dlouhý víc jak tři hodiny. Ten kdo četl knihu musí být filmem nadšen. Já určitě, protože většinu věcí jsem si při čtení představoval naprosto stejně. Samozřejmě, že kniha je lepší, ale tak už to většinou bývá. Považuji to snad za nejlepší film podle knižní předlohy (z těch co jsem viděl). 80% ()
Přímo dechberoucí převedení Sienkiewiczova románu na filmové plátno, jehož atmosféra z filmu přímo sálá. Krev je krvavá, šavle rezaté, všude bláto a sníh. Tohle se dnes už bohužel netočí. Bez digitriků a hyperakční kamery se zřejmě neobejdem. Navíc s výtečnou hlavní postavou - plukovníkem Ondřejem Kmiticem, který není neprůstřelnou snůškou všech ctností, ale obyčejným zranitelným chlápkem s množstvím mušek a much ve výborném podání Daniela Olbrychského. ()
Polský velkofilm z dob války se Švédskem (1655), kdy důstojník Kmicic z Litvy splňoval svým nevázaným chováním přesně představu polské šlechty (hodování, pití, a to další...), bohužel také násilí vůči civilnímu obyvatelstvu. Andrzej se uchází o krásnou Olenu, která se jej pokouší přivést k rozumu, stejně jako nejlepší šavle Polska pan Wolodyjowski. Klasický historický román v epickém zpracování, dva filmy s masivní výpravou, ale pozor. Souboje a vojenská složka, kostýmy, ježdění koní to je vše na nejlepší úrovni i dnes, stejně jako kamera. souboj Kmicic Wolodyjowski v prvním dílů je mezi mnoha šermíři a učiteli šermu viděn jako nejrealističtější souboj v všech dob! Skvěle vybraní herci, perfektní režie a historický nádech s velkou porcí romantismu předlohy. Podle mě by film klidně mohl znovu do kin, viděna remasterovaná verze, rozdělená na dva díly. ()
Sice tu nejsou fešácké kozácké či tatarské kostýmy a místo nich nudné švédské uniformy, hlavní postava Kmicice a její vývoj je něco kvůli čemu považuji tento druhý film trilogie za nejlepší. Dialogy tradičně nic moc, souboje na kordy jsou však už výrazně méně směšné než u staršího Pana Wolodyjowskiho. Jisté přehrávání, teatrálnost a patos zde filmu vyloženě sluší. ()
Po prvním dílu Sienkiewiczovy trilogie v podání Jerzyho Hoffmana, tedy Panu Wolodyjowském, jest Potopa ještě výpravnějším a epičtějším počinem. O takovýchto filmech jsme mohli u nás v tehdejším Československu pouze snít. Naprosto úžasně trefená atmosféra tehdejší doby a těžkých časů! Ovšem poklonu největší je třeba složit velkolepým bitevním scénám a především jejich jezdeckým částem. Myslím, že z tohole se celý slavný Hollywood učí ještě dodnes. Hoffmanův dvorní herec Daniel Olbrychski odvádí svou poctivou práci. Potopa je výstavním klenotem Polského filmu dob minulých, ale co říci rozhodně má i v současnosti. ()
Galerie (48)
Photo © PRF "Zespol Filmowy"

Zajímavosti (5)
- Ve filmu si zahrálo téměř 40 tisíc statistů. (ČSFD)
- Ušito bylo asi 23 tisíce kostýmů. (ČSFD)
- O hlavní roli Oleńky se ucházelo 9000 kandidátek. Zvítězila Malgorzata Braumek. (ČSFD)
Reklama