Proč? 13x proto - Série 2

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman (více)

Obžaloba školy končí před soudem a při výpovědích studentů vychází najevo znepokojivá tajemství. Claye pronásledují vzpomínky na Hannah. (Netflix)

ChrisBa

Patrím k ľuďom, ktorí si 1.sériu zamilovali a aj napriek tomu, že som chcel, aby to 1.sériou skončilo, tak mi zvedavosť nedala a pozrel som si samozrejme aj túto druhú. Bohužiaľ som sklamaný a to veľmi. Potenciál tu síce bol...rozprávanie udalostí z pohľadu osôb, ktorí boli na páskach sa zdal byť dobrým ťahákom. Ale bohužiaľ je to veľmi slabé.. Navyše najviac času na obrazovke je najmenej sympatická osoba z 1.série(rozumej Hanina matka), ktorej absolútne nefandíte.. monológy a myšlienky postáv chcú byť múdre a hlboké, ale skôr sú bezduché.. a nedá mi to.. v prvej sérii mi homosexualita vôbec nevadila, nebola samoúčelná. Ale táto séria je sprostou propagandou homosexuality. Hnevajte sa ako chcete, ale aby každý druhý človek v seriáli bol homosexuál, nemal problém si nájsť na každom rohu ďalšieho s kým sa môže dať dokopy.. k tomu príhovory ako je dobré že sa Chloe priznala a blá blá, to už je cez hranicu.. prahsprostá propaganda.. ()

dr.horrible

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že posledná epizóda druhej série mala nadväzovať na poslednú epizódu tej prvej, a tých dvanásť častí medzi bola len vata. Malým plusom pre tvorcov je, že sa viacmenej vyhli klasickému problému zbytočných seriálových sequelov: obsadzovaniu nových, nezmyselných postáv. Zopár ich tu síce je, ale nijak vážne deju neškodia. Škodia mu staré postavy a zlý, zlý nápad meniť príbeh originálu. Že mala Hannah nejaký vzťah s niektorým športovcom... ok a čo, dej to i tak neposúva a prerod onej postavy by sa udial aj bez toho. Samotná postava Hannah a jej “duch” dej neposúvajú, práve naopak a za 13 hodín dostane význam (opodstatnenie, či aspoň logiku) asi v dvoch scénach. Hrabanie sa v jej minulosti má význam presne v nula scénach. Herci a hlavné postavy predovšetkým, pravdepodobne už všetko ukázali v prvej sérii a miestami si nevedia dať rady jak s emóciami, tak s charaktermi ako takými, čo napr u Claya dopadlo opakovaním dvoch a troch rôznych smutných výrazov, na zahranie všetkého. Malým ospravedlnením nech preňho bude, že všetky emócie a zvraty druhej série sú len opakovaním prvej. Také to násilné dojenie. Nemalo to vzniknúť. Nielen, že to vzniklo zbytočne, ono to miestami vynikajúcemu originálu ešte ubližuje. Ak v tých trinástich epizódach mal niekto čo povedať, tak asi len Bryce, a nakoniec sa z nich ukázal ako najlepší herec. Soundtrack (možno repetitívny) stále pecka. ()

VanTom

Každý příběh má víc verzí. Nikoliv další sebevražda a 13 důvodů, ale soudní proces rodičů Hannah vs. selhání střední školy, při němž si vyslechneme 13 výpovědí – pohledů, doplnění, vyvrácení i prachsprostých lží – převážně od jejích spolužáků. Clay samozřejmě vyšiluje, všichni všechno strašně řeší a scénáristé přímočaře vychovávají, nicméně 2. sezóna dává naprostý smysl – i proto, že cíleně relativizuje čin, který nic nevyřešil, akorát způsobil nevýslovnou újmu lidem, jež milovala. Kapitola o Hannah se tímto definitivně uzavřela. ()

joker.george

Největší problém je, že se seriál neposunul ani o píď, startovací čára je totiž přesně tam, kde byla po první sérii. Už ta totiž ukázala, že se nepodařilo vše bezproblémově vyřešit, že se naopak chystá další tragédie, a taky nakousla nedůvěryhodnost výpovědí Hannah. Technická zručnost zůstala, ale přišla o nejvýraznější aspekt, kterým byly prostřihy mezi dvěma časovými rovinami. Zůstávají tak jenom postavy, které naštěstí stále působí jako lidi. A taky se tedy občas objeví scény, které dokáží emočně zasáhnout nebo šokovat. 3,5* (Netflix) ()

applause

Tato série se mi líbí více než první, i když má o něco nižší hodnocení. Bohužel byla místy nudná a celkově to bylo smutné a nechtělo se mi na to někdy koukat. Prostřednictvím soudního líčení "lidí z kazet" se dozvídáme souvislosti o tom, jaká Hannah opravdu byla. Mnozí zjistí, že si ji zidelizovali, a že byla prostě jenom člověk. Tahle část už se tak nezaměřuje na šikanu jakou takovou, ale speciálně na znasilnění. Poselství série mi přijde jako: "Nezabíjejte se, ublížíte hlavně lidem kolem sebe", je to na zamyšlení. Přesto doporučuji. ()