Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Recenze uživatele Nikolas__ k tomuto seriálu (54)

Proč? 13x proto (2017)

Třináct důvodů proč (což je mnohem lepší překlad než ten co je všude) mi extrémně přirostl k srdci. Máme zde opravdu realisticky vyobrazené postavy, které můžete v prvních dílech nenávidět ale postupně se stanou vašimi oblíbenci. Nejlepší středoškolské drama co jsem kdy osobně viděl (společně s Donnie Darkem, jestli se to tam počítá :D). Vážně kvalitně tenhle seriál pracuje se scénářem, hudbou, vizuálem ale hlavně emocemi. A je zatraceně reálnej.1. Série 95% - Ukázkově natočený příběh, který dává smysl nejenom v základech, ale i v detailech. Naprosto miluji celý ten příběh který dokáže jak napnout, tak emočně sejmout. První sérii jsem viděl už asi šestkrát a nikdy mě neomrzí, je to prostě výborně vyzobrazené školní prostředí, které nemá hranice. Rozjezd je dokonalej a jedinej kdo mě brutálně štval byla Jessica, která má ze začátku opravdu otřesný charakter. Nejvíce se mi zalíbil Alex a Clay, všechny postavy sice dělají špatná rozhodnutí, ale díky tomu působí pořád více reálně. Příběh se v dílech 5,6,7 trochu motá na místě, ale není to nic co by mě vyloženě štvalo a závěr mě sejmul. 2. Série 95% Epilog za všechny prachy. Nechápu že se druhá série nedočkala zas tolika fanoušků, když celý příběh rozvádí tak výborným způsobem. Když se dostaneme přes nějaké delší momenty v prvních pár epizodách, dostane se nám odměny v podobě druhé poloviny sezóny, která je úplně stejně silná a našlapaná jako to nejlepší ze série první. Postavy jsou zde mnohem lepší a fandíte více a více charakterům. Zajímavý vývoj tu má Tyler a především Justin, který je zde úplně jinou postavou. Zápletka kolem soudu byla nepředvídatelná a herci perfektně zahraná (školní psychiatr top ). Bryce je tu už opravdu perfektním záporákem a Hannah tu má stále větší vliv na psychiku všech pozůstalých. Vizuálně je tahle sérka taktéž dokonalá a finální díly by nemohly být lepší. 3. Série 90% - Otrávení diváci odchází, můj zápal pro tenhle příběh neodchází ani náhodou. Ano, třetí série je opravdu slabší než první dvě, ale adaptuje svůj příběh a adaptuje ho zas a jednou parádně. Na začátku bych shrnul tři největší negativa, abych jen nechválil. Příběh se někde v polovině občas mírně vleče, nějaké scény byly mírně nadbytečné a mohly být o něčem jiném. Clay Jensen je tu z nějakého důvodu poměrně dost nesympatický a chová se vážně zvláštně, ostatní postavy jsou naštěstí docela beze změny. A to nejdivnější, třetí série se ve svém přítomném dění zobrazuje v podině šedém vizuálu, je tam fakt daný nějaký tmavý filtr. Scény z minulosti jsou tu ale dost a ty jsou naštěstí natočeny normálně. To v čem třetí série vyhrává, je příběh. Úžasná story o vykoupení (Bryce a Alex nejlepší postavy série) opepřený kriminálkou. Rozjezd série je moc moc dobrej a záživnej, Tyler tu má vynikající vývoj, Ani mi vůbec nevadila a soundtrack je zde nejlepší z celého seriálu. Takže jsem to opět miloval. 4. Série - 60% Finálová série se stala tím nejhorším, co tenhle seriál kdy potkalo. Pochválit se na tom dá maximálně pár cool a emocionálních scén, společně s tím že je tahle sérka vizuálně nejhezčí. Ale všechno ostatní je jako nějaký špatný vtip, obzvlášť co se týče postav. Jediné tři postavy které se nechovají úplně jinak, jsou Tyler, Justin a Tony. Z introvertního Claye se stal psychopat se schizofrenií, kterej se většinu času chová buď extrémně vtipně a nebo svoje kamarády psychicky deptá. Jessica už začínala být v pohodě ale zde je absolutně nesnesitelná. Navíc mají všichni halucinace, včetně Alexe a Zacha z kterého se neuvěřitelně náhodně stal alkoholik. Nová postava Diega byla katastrofální a Ani šla úplně do pozadí a nemá zde už žádný charakter. Všechny ty postavy jsou tam úplně jiné a to mě nehorázně štvalo. Rozjezdová epizoda až na pár zvláštních scén celkem ušla a dost mě bavila, další tři díly jsou ale absolutně k smíchu a dějou se tam ty nejvíc pitomý mrdky. Pak následuje docela faj díl o večírku a vyhrocený ale napínavý Čtvrtek. Aby se to pak zase zkazilo třemi epizodami které jsou buď úplně o ničem, nebo jsou o boji s policisty, které jsou natočeny neuvěřitelně trapně. Závěrečný díl ale stál za to a tak jsme se dočkali pár emocionálních a zároveň i nostalgických scén. Jinak ale zklamání největšího kalibru. () (méně) (více)

Série 1 (2017) (S01)

Rozhodně nejlepší série. Co se týče emocí, ve mě možná vyvolala více druhá (hlavně v závěru), každopádně i tak je těchto třináct epizod, prostě nezapomenutelných. ()

Série 2 (2018) (S02)

Je pro mě až neskutečně těžké uvěřit, jak někdo může na druhou sérii nadávat. Postavy pořád parádní a je tu tolik silných momentů, že druhá série za tou první opravdu příliš nezaostává. ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney