Reklama

Reklama

Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí… (Česká televize)

(více)

Recenze (68)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Vcelku působivé československé drama, které stojí převážně na dobrém výkonu Miroslavy Šafránkové a charismatickém Petru Kostkovi. Mladá dívka je vytržena z dětského tábora (mimochodem čumím, že v té době prošly cenzurou záběry mladých dívek v prosvítajících plavkách - no spíš košilkách…) a je nucena se postavit čelem ke ztrátě své matky a péči o domácnost…Pro někoho možná nudná záležitost, ale i vzhledem ke krátké stopáži a samotnému scénáři se to dá přežít vcelku v pohodě. Originální starou verzi jsem však dosud neviděl, takže nemohu posuzovat a srovnávat… ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Chudina neměla boháče nikdy v lásce. Boháči věděli, že je chudina nenávidí. A tak se na nenávisti a závisti chudiny pásli. Nová verze Robinsonky je o tom, jak se dá i bez maminky slušně žít. Děvče se rychleji naučí vařit, starat o domácnost, nakládat s penízky, a petr kostk byl moc dobře vybrát na roli tatínka, který ví, jak správně děvče vychovávat. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Karel Kachyna /Ucho, At zije republika/ natocil len podpriemerny normalizacny film o tom, ako jedno dievca musi zvladat zakladny chod domacnosti. Dialogy su fajn, ale vladne dost retronuda - film sa odohrava v medzivojnovom obdobi rokov 1918 - 39. Herecke vykony slabe, dej takmer ziadny, kopa nudy, retronudy a hlucheho miesta. Nezachranila to ani rezia Karla Kachynu. 30 % ()

honz 

všechny recenze uživatele

Zdařilý dívčí románek Marie Majerové (1882-1967) v režii Karla Kachyni. Realistický příběh z období První republiky zachycuje dospívající, nicméně stále ještě školou povinnou Blážu, která se - s vervou i odvahou svého oblíbeného literárního hrdiny Robinsona Crusoe - vyrovnává se smrtí maminky a nastalými povinnostmi péče o domácnost. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Film, který trpí jen tím, že jeho předlohou je povinná četba té komunistické novinářky a spisovatelky. Scénář je ovšem skvělý a Hofman vystihuje jak je mladičká dívka vržená do světa dospělých a při konfrontaci s ním utíká do světa svého, vytvořeného z postav oblíbených literárních hrdinů. Na konci, když za nemocnou Blážou přijdou na návštěvu spolužačky, vidíme, že ona je už tím co prožila, dál a dospělejší. Ze samotné knihy je vybráno to podstatné a líbí se mi i konec, který tak trochu otevřený a přitom nadějný. Kachyňa je také kameraman a proto v jeho filmech hraje tak významnou roli. Tady je velmi krásná. Často je nápaditě propojena s hudbou Pavla Lišky. V té době bylo celosvětově velmi módní používání transfokátoru a tak je i tady docela nadužíván. Je to ale výtvarné a poetické. Režisér zanedlouho použije stejnou herečku a podobné postupy prolínání a ztvárnění snových výjevů do pohádky Malá mořská víla. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (4)

  • Debut pro patnáctiletou Zlatu Adamovskou. (M.B)
  • Scény na vodě se filmovali na Seči, dále se točilo v Praze a v Říčanech. Scény u moře se točily v Bulharsku u města Sozopole. (M.B)

Reklama

Reklama