Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když novinář Philip Green (Gregory Peck), fešný vdovec žijící jen se svou matkou a malým synkem Tommym, přijme nabídku renomovaného newyorského magazínu napsat sérií reportáží o antisemitismu v americké společnosti, netuší ještě, jak náročný úkol na sebe vzal. Nejprve přemýšlí, v jakém úhlu pohledu se dívat a jakým způsobem vést výzkum. Rozhoduje se pro investigativní cestu, a přestože to není pravda, nechá o sobě veřejně rozhlašovat, že je Žid. Brzy zjišťuje, že americká takzvaně liberálně smýšlející společnost stojí, co se týče přístupu k Židům a dalším etnickým menšinám, na prachbídných základech. Existují tu firmy, které odmítají přijmout Židy, jeho židovská sekretářka si kdysi raději změnila jméno, aby získala práci, některé hotely mají raději plno, než aby ubytovaly Žida… Philip najednou vidí antisemitismus všude, dokonce i v citových projevech své snoubenky Kathy (Dorothy McGuire). (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

2hodinový výlet do nejrasističtější země světa. Myšlenka filmu je více než fajn a je umocněna dobou vzniku snímku. Dobou vzniku je ovšem ovlivněn i způsob prezentace hlavní myšlenky. Jedná se o velmi opatrně decentní způsob, který nemá v dnešní době nejmenší potenciál kohokoli ovlivnit, přesvědčit či šokovat. Film je navíc v mnoha pasážích krajně neatraktivní až nudný. Pochválil bych snad pouze pár hlavních herců a hereček. Tehdejší herci a herečky totiž nemuseli gentlemany a dámy vůbec hrát. Prostě jimi byli. Celkem zajímavé bylo sledovat, že tehdejší lidé spolu doma u stolu také moc nekomunikovali. Jen měli v rukou místo mobilů noviny. Nebýt toho romantického pozadí, které obecně moc nemám rád, tak bych měl problém snímek vůbec dokoukat. I přes silné téma přes dvě hvězdičky nepůjdu. ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Ono to není ani tak o antisemitismu - dosaďte si za to slůvko třeba xenofobii nebo rasismus a film pak bude fungovat i v dnešní době. Jde spíš o to, jaký má celý ten pokus vliv na lidi, kteří ho absolvují a o zjištění, že lidé ve vašem okolí jsou pouze pokrytci maskující své pohrdání milými slůvky a obratným vytáčením. Ještě víc mě snad ale zaujala práce Elii Kazana. Tenhle režisér si totiž s herci rozuměl jako nikdo jiný před ním ani po něm. A to platí nejenom tady, ale i pro jeho pozdější filmy 50. let (Tramvaj do stanice Touha, V přístavu,...). I když vás jeho filmy nezaujmou, jednu věc mu nemůžete upřít - totální nasazení, přirozenost a společnou chemii mezi všemi herci. Je čirou radostí sledovat naprosto realistické výkony bez přehrávání nebo šmíry. Zatím nejlepší Kazan. ()

Reklama

joehot 

všechny recenze uživatele

Ta dramatická, společensko-kritická část Džentlmanské dohody je znamenitá, snad jen mohla jít trochu více do hloubky (co však chtít po čtyřicátých letech, že?). Například na úkor romantické linie, která mi tentokrát příliš nesedla (především ten krátký moment náznaku trojúhelníku je zcela zbytečný - a tím pádem i jedna z postav). Gregory Peck znamenitý (ostatně jako většinou). "To je ten problém. Nikdy nic neděláme." ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Nadčasový film, ktorý úspešne reflektuje aj dnešné spoločenské problémy, ktoré sa v podstate za tie roky vôbec nezmenili, ba skôr naopak. Nenávisť je nenávisť, a bude to horšie. A úplne najhoršie je, keď sa pritom zabúda na zdravý sedliacky rozum, človek tak stráca možnosť sám posúdiť, kto je priateľom, kto sa tak len tvári a kto je nepriateľ. Na druhú stranu snímok disponuje pomerne veľkou naivitou, čo dosť uberá na kvalite a obsahovej hodnote. Podnet na zamyslenie tu ale je. Lepší priemer. 65/100 ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Zacina to sice nezvykle nudne a tvari se to tezce moralisticky, ale s blizicim se koncem to zacne dostavat cim dal vetsi smysl a ve finale si uvedomite, ze je to vlastne velmi dobra story zabyvajici se antisemitismem. S tema Oscarama bych to nevidel tak zhave, ale tak uz to holt chodi. Krome tradicne sympatickeho Gregory Pecka me potesil Dean Stockwell, ktereho znam jako uchylneho strejdu z nekolika Lynchovek, ktery zde jeste o 40 let drive hraje maleho kluka. 6/10 ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

  • Natáčení probíhalo v New Yorku, Kalifornii a Connecticutu. (Terva)
  • Ve chvíli, kdy se právě natáčela líbací scéna mezi Philipem (Gregory Peck) a Kathy (Dorothy McGuire), byla do ateliéru pozvána na prohlídku indická herečka Shobhna Samarth. Morálně se pohoršila, ztropila skandál a řekla, že se už nikdy na žádný americký film nepodívá. Scéna se musela natáčet ještě jednou. (lucascus)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama