The Orville

• USA The Orville (více)
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (více)

Seriál se odehrává 400 let v budoucnosti a sleduje dobrodružství průzkumné vesmírné lodi Orville střední úrovně. Její posádka, lidská i mimozemská, čelí zázrakům a nebezpečím vesmíru. (Disney+)

Sunny.69

Wow! Nečekala jsem od Setha MacFarlana něco takovýho. Je to tak tisíckrát lepší než celej Star Trek: Discovery (nejsou tam žádný ty píčoviny, který ze ST: Discovery dělaj tu hroznou sračku!). Nejen, že tohle je vtipný a postavy neustále hláškujou, ale taky to má neuvěřitelnej přesah. Témata, které zde řeší jsou vážná, a důležitá. Je milým překvapením, jak dokázal Seth spojit svůj druh humoru s tímto seriálem. ()

Drnqonovic

''My jsme asi ta nejdivnější loď ve flotile...'' Vskutku. Nicméně je to pořád docela zábava. Dopředu říkám, že nejsem Trekkie. Ano, mám nakoukáno, TNG považuji za jeden z vrcholů televizní sci-fi, ale nemám potřebu srovnávat ST s Orvillem. Proč? Vlastně ani nevím. Možná protože se pokouší v pozdějších sériích zvážnět a paradoxně se tím Star Treku i víc blíží. Překvapilo mě, že seriál dokáže i celkem překvapit a dokazuje, že není jenom fanfikcí/parodií. Vztahy fungují, postavy jsou sympatické, zejména Bortus a jeho komplkovaný vztah k jeho partnerovi, potomkovi a k lidský emocím obecně a situace, které zrcadlí problémy a dilemata dnešního světa nejsou podávány jako lekce do života, jak to má být správně, ale spíš ukazuje morální šeď jednotlivých rozhodnutí. Problém vidím v jakési lacinosti kulist, což je vzhledem k rozpočtu pochopitelné, na klasický Sethmcfarlaneovský vysvětlovací humor, a pro mě i celkovému herectví samotného McFarlana. Nezlobte se na mě, ten chlap prostě nemá charisma na to být kapitán vesmírné lodi a už v té jeho westernovce ukázal, že celovečerák neutáhne, natožpak celý seriál. Naštěstí to zachraňují vedlejší postavy v čele Adrianne Palicki v roli bývalé ženy/1. důstojníka, a to nejenom, že se na ní zatraceně dobře dívá (tohle obecně platí pro všechen ženský ansámbl). Celkově seriál dobře funguje; další Galaxy Quest to sice není, ale emoce a napětí z vás vydoluje. Ja'loja! ()

maty39

Pamatujete si staré Star Treky, Hvězdné brány a další sci-fi epizodické seriály, které už dnes vlastně nejsou moderní? Pak s Orvillem budete cítit silný pocit deja vu. Přestože jméno hlavního tvůrce tohoto seriálu napovídá, že půjde o ztřeštěnou anarchistickou komedii říznutou nekorektním a občas fekálním humorem (nic proti němu), tak samotný seriál je překvapivě umírněná komedie, která využívá dříve nejpoužívanější schéma sci-fi seriálů a přimíchává do něj humor, ale jinak se pohybuje v mantinelech žánru. Humor je nenucený a poměrně zábavný, postavy jsou sympatické a některé zápletky jsou zajímavé. Když nebudete čekat řachandu a jste fanouškem žánru, tak si Orville zřejmě užijete. ()

Han22

Zatím bez přemýšlení. Nové seriály mě už roky nebaví, přesto jsem jako dlouholetý Trekkie dal šanci Star Trek Discovery. Výsledek? Hypermoderní, kontinuální příběh s neskutečnými dírami v návaznosti na celý Star Trek svět, temný, plný podivných nesympatických postav. Ale díky sledování a stahování titulků jsem se dověděl o Orville a to byla pecka! Orville je přesně takový Star Trek, jak má vypadat. Od designu lodě a jejího vnitřku, uniforem, povědomých ras či postav až po drobnosti typu Federace (Unie), základní směrnice, správného nasvícení, můstku atd atd. A jistě je tu zcela nestartrekovský humor, vyplývající z toho, že jsou tu obyčejní lidi. A tak se tu chlastá, randí, občas se někdo poblije či křičí hrůzou v nepatřičné situaci, občas k němu vedou kulturní rozdíly. Jenže ten humor nijak nenarušuje perfektní příběhy, které se dají brát 100% vážně a i když jsme je už v různých variaích viděli v nesčetně Star Trecích, Stargatech či Outer Limits, stále fungují. Jsou napínavé, občas dojemné, někdy s vynikajícími paralelami na současný svět a většinou si řeknete ano tohle je Star Trek. Efekty jsou povedené, stejně jako výprava, žádný kulisový Červený trpaslík se nekoná. A postavy? Konečně seriál, kde není půlka postav psychickými troskami, bezpáteřními zmrdy či chladnokrevnými manipulátory (ano mluvím o tobě Discovery). Kapitán a první důstojnice mají mezi sebou rozpadlé manželství a nevyřešené city ale jsou to profíci a sympaťáci, u kormidla sedí dvojice vtipálků a pařmenů, je tu Worfovský Bortus, umělá bytost Isaac připomínající Data a moudrá doktorka alias Beverly Crusherová. A také drobounká Alara se skoro supermanovskými schopnostmi. Jedinou výtkou je docela málo vesmírných bitev a akcí... ale i těch se dočkáte. Zatím paráda a moc se těším na další řadu. ()

majxik

Super seriál. Jako StarTrek snaží se pomocí různých ras s různými problémy komentovat dnešní společnost. Rozdíl mezi StarTrekem a Orvile je ale ten, že Orvile se to nesnaží schovat a zároveň k tomu dávkuje humor po lahvích. Pokud hledáte ale vážné scifi, asi se tomuto seriálu vyhněte z protože není pro vás. ()

• V této epizodě vystupuje postava Katrudovského „květinového mimozemšťana“. Přestože není uveden v titulcích, jedná se o cameo Bruce Willise. (Martrix)
  • Stráže/vojáci nosí automatickou zbraň FN P-90, která byla původně vyvinuta na žádost NATO a dnes se používá ve více než 40 zemích. (HellFire)
  • Název epizody Elektrická ovce je odvozen od knihy „Sní androidi o elektrických ovečkách?“ od autora Philipa K. Dicka. (HellFire)