Režie:
Jon FavreauScénář:
Jeff NathansonKamera:
Caleb DeschanelHrají:
Donald Glover, Seth Rogen, Chiwetel Ejiofor, Beyoncé, James Earl Jones, Alfre Woodard, Billy Eichner, John Kani, John Oliver, Florence Kasumba, Eric André (více)VOD (3)
Obsahy(1)
Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být. (Falcon)
(více)Videa (23)
Recenze (545)
Hm, zase totální ‘meh’. Na papíře to možná vypadalo jako dost možnej film roku, ale celý je to teda fakt vizuálně nádherný, ale za to bez srdíčka, a nezachrání to ani Donald Glover (platonická láska). Nejvíc mi ovšem chyběla Scarova píseň (tady je dost zkrácená) a absence hajlujících hyen, ale co už, je to remake a musel se posunout s dobou, takže beru, ale mohli mu dát aspoň nějaký to současný padoušství, víte co, když už přidali i ty mnohem charakterově výraznější lvice, tak proč ne trumpovskýho Scara? Ale jinak je to strašně zbytečnej film. Svým budoucím adoptovaným dětem tento film rozhodně zamlčím, a to prostě není dobrý znamení! Vím, že Disney to nemá zapotřebí, protože peníze, ale strašně bych ocenila trošku víc risku z jejich strany, jinej pohled, trošku jiný motivy, cokoliv prostě. Protože je tohle fakt zbytečnost:( ()
Remake jako pokus vylepšit něco co je dokonalé. Naštěstí bez ekologických agitek i falešného změkčování zásad potravinového řetězce. Osvětový podtext je vůči dětskému vnímání možná dokonce vstřícnější než nepřehledný závěrečný souboj.Kdyby šlo o historicky první setkání se Lvím králem, zasloužilo by si jistou shovívavost. Jenomže navzdory čtvrtstoletí technického pokroku je nová předělávka chudší o podstatnou přísadu, totiž o představivost. ()
Při sledování (staro)nového Lvího krále jsem si připadal trochu jako při návštěvě zoologické zahrady. I tam se mě obyčejně zmocňují krajně rozporuplné pocity - na jedné straně radost z toho, že mohu být nablízku zvířatům, která pravděpodobně ve volné přírodě na vlastní oči nikdy nespatřím, na straně druhé smutek z toho, že většina zvířat je jen matným stínem svých volně žijících příbuzných (byť jsem si vědom, že život v zoologické zahradě, jakkoli neúplný a omezený, nabízí mnoha živáčkům nesrovnatelně větší šance na přežití a může být dokonce jedinou pojistkou pro záchranu druhu v případě, že mu bezprostředně hrozí vymření). Zde podobné pocity vyrůstají z rozporu mezi tím, jaké astronomické výdaje a enormní úsilí se vynakládá na fotorealistické ztvárnění barvitého afrického života, který však ve skutečném světě pomalu a jistě mizí před očima. Jako by zde působila jakási nepřímá úměra - čím méně živáčků na světě zůstává, tím více jejich uměleckých (a spotřebních) simulaker vzniká. Nechávám na jiných, ať rozhodnou, zda jde spíše o projev kajícnosti, či naopak snahu bránit se před narůstajícím pocitem druhového osamění... (Malá poznámka ke stylu: Když Disney začal na konci čtyřicátých let produkovat tehdy průkopnickou přírodopisnou sérii True-Life Adventures, pracovali na těchto filmech stejní lidé, kteří zároveň stáli za Disneyho animovanou produkcí, což se samozřejmě promítalo i do jejich stylu. Tady je ale situace přesně opačná a film přebírá ledacos z výrazového slovníku moderních přírodopisných filmů - od způsobu rámování přes volbu objektivů po užívání zpomaleného pohybu v dramatických scénách. Kruh se uzavřel.) ()
Vizuálně absolutně překrásná 3D CGI kopie (ne pouze remake, ale fakt echt kopie) 2D tradičně animovaného originálu. To je v podstatě asi jediná výtka - logicky ale zcela zásadní. Vztah diváků k této verzi se bude nejspíše odvíjet primárně od toho, jak moc rádi mají tu původní. Z ní si Favreau a spol. vzali vše dobré a podstatné (děj, scény, postavy, písně) - z uměleckého hlediska je to samozřejmě extrémně kontroverzní a možná až za hranou morálky, mnoha lidem to ale pravděpodobně bude fuk (obzvlášť pochopitelně dětem, kteří "starou" klasiku neviděli a po tomhle nejspíš už ani nikdy neuvidí). Skutečná výzva by bylo natočit to s reálnými zvířaty - jenže to by asi tvůrci skončili u soudu za týrání zvířat. ;-) Čistě z hlediska zážitku bych dal možná i 80 %, ale za to regulérní obšlehnutí scénáře z principu nemůžu dát víc než 70 %. P. S. Seth Rogen se pro nadabování Pumby snad opravdu narodil. :-) ()
Kdo znají původní verzi budou mírně zklamáni a půjdou s hodnocením dolů. Dokonalý film nelze dokonale zopakovat. Režisér se scénáristou jdou až na drobné odchylky krůček po krůčku vyšlapanou cestou s původním snímkem. Bohužel se nám tu nějak vytratila fantazie, kouzlo a hlavně hravost, který Lví král měl. Vizuální efekty byly skvělé, někdy i připomínalo dokonalé přírodovědné snímky z BBC nebo National Geographic a člověk byl okouzlen krásou přírody i když to byla vizuální iluze. Dále byl snímek zbytečně dlouhý, zejména pro mladší obecenstvo, původní verze byla o dost kratší a bylo to celkem znát. Finální souboj byl oproti předchozí verzi značně nepřehledný, Simba místy vůbec nebyl. Suma sumárum s přihlédnutím na připomenutí pocitu před cca 25 lety kdy jsem Lvího krále poprvé shlédl nemohu dát méně než 4 hvězdy, ač jsem čekal více. Remake Knihy džunglí se režisérovi povedl více "důstojně". ()
Galerie (76)
Photo © Walt Disney Pictures

Zajímavosti (30)
- Donald Glover (Simba) vyrůstal v éře animovaného Lvího krále (1994), a tak během natáčení remaku nepotřeboval nikoho, kdo by ho učil písní pro film, jelikož, jak sám později zmínil, písně Lvího krále ho provázely celým dětstvím. (Endavour)
- Jména hyen Shenzi, Kamari a Azizi pocházejí ze svahilštiny a znamenají divoký, mocný a měsíční svit. Hyena Kamari zastoupila v animované verzi Banzai a hyena Azizi šíleného Eda. (Endavour)
Reklama