Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (281)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No a potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě." Plánování učitele Hájka na desetiletky mi vždy bylo velkou inspirací, Píšťalka se mi ze Šafránekgirls vždycky líbila nejvíc a do dneška neumím skrýt zklamání z toho, že Mireček neměl dolary, protože je delegace. Takže si natočím EKG a jestli ho tam budu mít, tak zavolám zdravotní sestře Toničce, aby ho zahnala svými historkami. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak a jsme v prdeli i s ambulancí. Trojka je jednoznačně můj nejoblíbenější díl. Kromě toho, že jsem se asi nejvíc pobavil, tak mi přišel ten film i hodně ze života, kdy mladický nadšení naráží na drsnou realitu. Jedná se asi o nejvíc nahláškovanej díl i když zase třeba oproti dvojce už jsou tady ty básničky takový nijaký, ale tak zase já nejsem žádnej poeta já se chci u komedie hlavně pobavit a odreagovat. Pak bude možná následovat první dítě, auto a dovolená v Jugoslávii a pak už jenom samá pozitiva a životní jistoty.80% ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

První polovina se nese v duchu předchozích dílů, po přesunu na zámek přeci jen sledujeme Štěpánka kterak dospívá a dobývá tentokráte zadanou Píšťalku. Vyvrcholení trilogie se tedy povedlo a není to jen příjezd do Bezdíkova nebo řádění Jiřího Kodeta. Jako poslední díl původní trilogie svou úlohu jakéhosi pomyslného závěru film svou roli plní. 80% ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Trojka je stejně dobrá jako oba předešlé díly, nezapomenutelná je zejména Jana Hlaváčová - "a co myslíte? Měl ho tam..." Čerstvý lékař Štěpán po neshodách s primářkou v nemocnici končí jako obvodní lékař kdesi v Bezdíkově a poznává učitelku na flétnu a průvodkyni na zámku, svou další lásku Píšťalku.... ()

Hepy13 

všechny recenze uživatele

Vůbec se nebojim říct že Básníci jsou nejkvalitnější česká filmová série. A třetí díl to kvalitativně potvrzuje. Je zde spousta doktorských vtipů, a třeba o proti kameňáku, velmi vhodně zakomponovaných do celého filmu. Vejmělková je nejhezčí Štěpánova holka, a jedna z nejhezčích hereček tehdejší doby. Nejednoho potěší známé vedlejší postavy/herci (Mireček,Vendulka, herci - Vetchý, Roden). Mě osobně také malinké roličky známých herců které mám rád (Zedníček, Zindulka, Töpfer, Větrovec). Ale bezkonkurečně nejlepší je ve třetím díle zdravotní sestra Jana Hlaváčová. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Když Štěpán (Pavel Kříž) opouští zámek, tak odevzdává papuče a jde ven na boso. Venku má ale boty. (Dzvandzi)
  • V čase 01:02:41 zazní věta: „Když v roce 1771 projížděl za své druhé návštěvy Čech a Moravy císař Josef II. krajem, zastavil se i zde v Bezdíkově u hraběte Matyáše a okouzlen zdejší krajinou, rozhodl se zde přenocovat.“ Jen v roce 1771 byla císařovna Marie Terezie, Josef II. se stal císařem až v roce 1780. (budivoj)
  • Filmového architekta, který Štěpánovi (Pavel Kříž) pomůže s nástěnkou, hraje skutečný filmový architekt Boris Halmi. Kendy na něj dokonce zavolá: „Borisi!“, když jej volá na place. (gug)

Reklama

Reklama