Nedoučená šestnáctiletá kadeřnice Jitka uteče z domova mládeže a vrátí se k partě chuligánů, kterou vede mladík Vilda. Všichni se poflakují po pražských pasážích a peníze si obstarávají drobnými krádežemi a podvody. Jitka se jednoho dne zalíbí číšnickému učni Tonkovi. Dívka jeho city opětuje, ale zároveň ho nechce strhnout na šikmou plochu. Její kumpáni však žádné zábrany nemají. A tak se Tonek stane členem jejich party… České drama Probuzení natočil v roce 1959 režisér Jiří Krejčík s mladičkou Janou Brejchovou v roli svůdné, ale nezvladatelné dívky z ulice. Příběh filmu se odehrává v retrospektivě: je uveden optimistickým začátkem i koncem, ve kterém je z Jitky slušně upravená a spořádaná mladá žena. Tento rámec však Krejčík musel do filmu dodat proti vlastní vůli. (Česká televize)

honza.g

Je to taková předzvěst české vlny, dnes zvané Zlatá šedesátá. Na rok 1959 je to fakt odvaz, takhle zobrazit iobyčejné lidi a zkaženou mládež - a to včetně detailů ("od mala jsem vyrůstala u cizích, ale oni na mne jen brali peníze" - jistě i takoví pěstouni byli, ale přiznat to v zemi, kde zářivou budoucnost nebuduje jen hrstka zaprodanců imperialismu, která ještě nesedí ve vězeních nebo nemaká v pracovních táborech? Kvalitmí filmařské řemeslo, včetně kamery. ()

BigJohn02

Zjevení mezi filmy 50. let, ve kterém bandu budovatelsky nadšených svazáčků nahradí trojka flákačů s echthajzlem Vildou v čele, se kterými se tahá nezletilej spratek Jitka. Do Jitky se bohužel zakouká hodnej kluk Tonek, který mezi těmi grázly zapadá do bahna hloub a hloub. Hepáč tam Krejčík nechtěl a já se mu nedivím, stejně se mu nedá věřit. Mimochodem, je to Ten flm, ve kterém Brejška s Kostkou trsaj rokec. ()