2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Diskuze

hirnlego (hodnocení, recenze)

Eodeon: Tak já bohužel tu čest neměla - možná bych se měla trochu dovzdělat :) (to je pravda - jak oni to vlastně...?!)

Eodeon (hodnocení, recenze)

hirnlego: Jasný. Mě moc vtipná nepřipadala asi proto, že jsem dřív ze zájmu o kosmonautiku četl v jedné poměrně obsáhlé encyklopedii postup při používání toalet na amerických raketoplánech (samozřejmě v beztížném stavu). Byly tam i kreslené ilustrace. Nu, a přišlo mi to spíš trapný než vtipný :))

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Eodeon: Svůj koment jsem smazal, kiddo to za nás, kteří nejsme osvíceni zatáhla za všechny :)) takže případné výhružné maily na její adresu

hirnlego (hodnocení, recenze)

Eodeon: Neboj, dávala jsem pozor .) (to však nemění nic na tom, co jsem napsala předtím - neboť ta scéna je jak ,,demonstrující ztrátu kontroly,, tak zároveň i vtipná)

Phat K

Phat K (hodnocení, recenze)

Jak je to vůbec s tou knihou, kterou tady zmiňujete? Myslíte tím předlohu - povídku Hlídka, na jejímž přepracování Kubrick s Clarkem údajně pracovali 4 roky nebo román, jenž vyšel zároveň s filmem?

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Hirn: Záchodky bych tam nechal, to je pravda, ty jsem taky vnímal jako vtípek :))

Eodeon (hodnocení, recenze)

hirnlego: No kdybys dávala u prezentace pod Meliesovým odkazem víc pozor, neunikla by ti teorie, že jde o demonstraci ztráty kontroly ve vesmíru. Jako je vznášející se propiska v raketoplánu alegorií na ztrátu lidské schopnosti v beztížném stavu /ve vesmíru/ kontrolovat své vlastní vynálezy (HAL zdánlivě bezdůvodně se vymykající kontrole). V tomhle případě člověk ztrácí kontrolu i nad tak běžnými tělesnými funkcemi

hirnlego (hodnocení, recenze)

Dan: No já si to představila hned při sledování té scény a musela jsem se zasmát nahlas - ostatně Stanley si byl vtipnosti představy ,,záchodků s nulovou gravitací,, dozajista vědom ;).

Dan9K (hodnocení, recenze)

hirnlego: jsem si právě vesele představoval, jak to asi vypadá :-)

hirnlego (hodnocení, recenze)

Roj: No podle kiddo to teda vypadá, že kdo četl knihu, má smůlu - takže snad jen bohudík za to, že já ji nečetla, a tudíž mohu být Odyseou unešena. (btw - náhodou ty záchodky s nulovou gravitací jsou docela vtipné, takže proč je doslovně nepřevést na plátno ;))

Eodeon (hodnocení, recenze)

RR: jj, konečně rozumná argumentace kritiky filmu, i když pár subjektivních věcí, které mnoho lidí může vnímat jako plus filmu je tam odsouzeno bez lepšího důvodu než je ten už trochu otřelý s tou /nudou/, BTW, kam se poděl tvůj komentář? nebo jen špatně hledám

Nu a, miluju takový ty lidi, co řikaj //scifi je to, co je z vesmíru a v budoucnosti//

já nevím, já mam dojem, že 2001:ASO je ten nejryzejší sci-fi film

Avathar

Avathar (hodnocení, recenze)

hillary: Tento film nie je sci-fi v pravom slova zmysle, ale filozofické umelecké dielo o bytí-nebytí človeka....Ty sa mi javíš ako komerčná diváčka, takže sa ani nečudujem, že si to nezvládla dopozerať....Ja som bol však unesený....

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Myslím, že většina těch, kteří film hodnotí nízko, by se podepsala pod komentář kiddo. tedy já určitě, asi nejlépe napsaný argument proč tenhle film ne....

Eodeon (hodnocení, recenze)

hirnlego: souhlas, ale jen malinko..
woody: včera odpoledne 1753 hodnotících - 83%, teď 1796 a stále 83%
a odpůrcům bych nedoporučoval argumentovat tím, že se nejedná o /to pravé scifi/, kterým se být ani nesnaží, částečně žánr nesplňuje, částečně ho přesahuje, částečně vystihuje, ale dnes bych si rozhodně netroufl bez ironie nebo nadsázky prohlašovat, že 2001 je scifi ale záleží na omezenosti/otevřenosti úhlu pohledu

hirnlego (hodnocení, recenze)

btw - Ten Meliesův odkaz je docela zajímavý - pomohl mi utvrdit se v mém názoru + malinko ho ještě obohatil. Díky.

Silas

Silas (hodnocení, recenze)

Poprvé u mě tak za 70% (4'>), včera sem po hodině odešel...zajímavý. Pořádný sci-fi film: Tarkovského Solaris !!!

hillary

hillary (hodnocení, recenze)

woody : Ked som tu bola rano, tak to bolo 83 % a teraz poobede je stale 83 %. Aha, mohlo klesnut od polnoci do 7 hod. Ale aj tak su to celkom slusne percenta. Btw ani ja som nedopozerala, a preto som ani nehodnotila. (zatial mam dojem na 40% a prehodnotim po pozreti celeho filmu)

misstake

misstake (hodnocení, recenze)

Cimr: většina významných filmů prošla okolo amerických akademiků bez povšimnutí a Kubricka (jednoho z nejlepších režisérů všech dob) si nevšímali taky (stejně tak třeba Lynche, kterému oscar za Sloního muže o chlup unikl, pak se na akademiky naštěstí vysral..). Oscara si odnášejí většinou obdobné filmy, u nichž odhadnete, že by to mohl být oscar. Z revolučních věcí mají akademici strach.

hirnlego (hodnocení, recenze)

woody: Ano, měli by to především zase někdy dávat v kině ;). (o kolik procent to tvlastně pokleslo?)

woody

woody (hodnocení, recenze)

Tenhle film by neměli dávat v televizi, podívejte jak mu pokleslo hodnocení... A mnozí ti kokoti to jak čtu ani nedokoukali a viděli jen prvních 20 minut. Opravdu bravo...

Butch

Butch (hodnocení, recenze)

po druhém shlédnutí musím řici, že je to opravdu bomba!!!! :))))

Eodeon (hodnocení, recenze)

Dan9K: To stále platí. Jen už jsem napodruhé zhlédnutí nenacházel ve filmu nic, co bych si neuvědomil už předtím a zážitkem bylo jen mistrovské technické zpracování plus několik v jednoduchosti geniálních motivů /jako třeba čisté překlenutí stamilionů let prostým střihem/, které by byla urážka nazvat pouze mistrovskými.

Eodeon (hodnocení, recenze)

Viděno poprvé před lety = skvostná podívaná
Viděno podruhé teď = lehce zajímavá nuda

Dan9K (hodnocení, recenze)

hirnlego: já naštěstí to >před lety< neměl a zažil jsem teprve velmi nedávno skvostnou podívanou.
hillary: Co si představuješ pod pojmem POŘÁDNÝ sci-fi film? Litry krve, vědecké chyby, tuny mrtvejch emzáků a cestování v čase?

hillary

hillary (hodnocení, recenze)

NUDA ! Ja som si myslela, ze to bude PORIADNY sci-fi film. Ale nebol, ja som pri nom zaspavala. Tak som sa radsej pustila do akcnej PC hry. Film som si nahrala a urcite si ho niekedy pozriem cely aspon 1 krat.

hirnlego (hodnocení, recenze)

Viděno poprvé před lety = lehce zajímavá nuda.
Viděno podruhé teď = skvostná podívaná.
U scény s vypínáním Hala jsem dokonce uronila slzu (já - cynik!). A navíc jsem si vzpomněla, že už kdysi se mi moc líbil hlavní hrdina - a líbí se mi dodnes - jeden z nejkrásnějších herců vůbec, IMHO (Keir/Kier = podivná náhoda ;))

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)