Režie:
Stanley KubrickScénář:
Stanley KubrickKamera:
John AlcottHrají:
Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, Anthony Sharp, Philip Stone, Margaret Tyzack, Steven Berkoff, David Prowse, Gillian Hills (více)VOD (2)
Obsahy(2)
Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal.
(Česká televize)
Ocenění
- vítězství
- nominace
Academy Awards
- 1972 - Nejlepší film roku
- 1972 - Stanley Kubrick (Nejlepší režie)
- 1972 - Stanley Kubrick (Nejlepší adaptovaný scénář)
- 1972 - Nejlepší filmový střih
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- 1973 - Nejlepší film
- 1973 - Stanley Kubrick (Nejlepší režie)
- 1973 - Stanley Kubrick (Nejlepší scénář)
- 1973 - John Alcott (Nejlepší kamera)
- 1973 - Nejlepší střih
- 1973 - Nejlepší výprava
- 1973 - Nejlepší soundtrack
Golden Globes
- 1972 - Nejlepší film - drama
- 1972 - Stanley Kubrick (Nejlepší režie)
- 1972 - Malcolm McDowell (Nejlepší herec - drama)
New York Film Critics Circle Awards
- 1971 - Nejlepší film
- 1971 - Stanley Kubrick (Nejlepší režisér)
- 1971 - Malcolm McDowell (Nejlepší herec)
The Saturn Awards
- 2023 - Nejlepší vydání filmové kolekce
- 2015 - Nejlepší DVD nebo Blu-ray kolekce
- 2012 - Nejlepší filmová DVD kolekce
- 2008 - Nejlepší filmová DVD kolekce
2001: Vesmírná odysea (1968)
- Stanley Kubrick byl na Oscara nominován celkem třináctkrát, v různých kategoriích za pět různých filmů: za Dr. Divnolásku (1964), 2001: Vesmírnou odyseu, Mechanický pomeranč (1971), Barryho Lyndona (1975) a Olověnou vestu (1987). Pozlacené sošky ze dočkal jen jedinkrát, právě za Odyseu, v kategorii zvláštních efektů. (Trainspotter)