Reklama

Reklama

Skála

Trailer

Obsahy(1)

Brigádní generál Francis X. Hummel dlouhá léta velel tajným operacím. Ztratil během nich spoustu mužů a s hořkostí sleduje, jak nevděčně se k nim i jejich pozůstalým vláda chová. Když jeho žádosti nemají žádný efekt, rozhodne se společně se svým komandem přepadnout sklad zbraní, odkud uloupí rakety s chemicko-biologickou látkou VX. Opevní se ve zrušené věznici Alcatraz se stovkou rukojmích a patnácti raketami, namířenými na blízké San Francisco. Pak se spojí s ředitelem FBI a předá mu své požadavky. Vláda má během čtyřiadvaceti hodin převést na zvláštní konto sto milionů dolarů, které budou poukázány rodinám mužů, kteří během tajných operací zemřeli při plnění povinností. Pokud ne, tak odpálí rakety. Pentagon se rozhodne vyslat na ostrov speciální jednotku. O bomby se má postarat odborník na chemické a biologické zbraně Stan Goodspeed, který ale nemá zkušenosti s akcemi v terénu. Dostat komando nepozorovaně do pevnosti je donucen John Patrick Mason, bývalý britský agent, kterému se před třiceti lety jako jedinému podařilo z Alcatrazu uprchnout. Výtečně připravení Hummelovi muži však komando odhalí a zlikvidují. Přežijí pouze Mason a Goodspeed... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 199)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Uznávám, Skála je výborný akční thriller se skvělým hereckým obsazením a správnou "říznou" režií. Ale pro mě to pořád bude jen "jeden z mnoha" podobných thrillerů, byť ty další nedisponují třeba tolika hvězdami, ale scénáristicky jsou často velmi, velmi podobně zpracované. Rozhodně tím nechci Skálu snižovat na úroveň běžných blockbusterů, ale do opravdového megahitu jí podle mě něco chybí. Snad kousek větší scénáristické invence, byť umístění děje je skutečně dobré a hlavně originální. Ale snad všechny ostatní aspekty ze scénáře jsou už známé z jiných filmů. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Bayův teprve druhý film a zároveň opus magnum a jeden z nejlepších akčňáků vůbec. Tady se prostě všechno povedlo na jedničku s hvězdičkou. V prvé řadě scénář, který šikovně kombinuje buddy movies o rozdílných parťácích s konceptem SMRTONOSNÉ PASTI (osamělec proti teroristické přesile v uzavřeném prostoru) a servíruje nejen zábavně rozdílné parťáky (Mason a Goodspeed) a kvalitního tragického padoucha, který padouchem vlastně není, ale od úvodní scény na hřbitově taky napínavý a místy dojemný děj, skvělé akční scény a hravé a vtipné dialogy. Dobře napsané postavy jsou pak kvalitně obsazené a a zahrané - Connery a Cage správně kontrastují i chemizují a vůbec jsou k sežrání, generál Hummel má v Harrisově podání charizma jako trám a k tomu známé druhořadé xichty v účelných vedlejších rolích (Morse, Forsythe, Biehn, Todd) a casting dozdobují sexy Marcil a Forlani. Každý třetí záběr je Bayovsky vymazlený a střihově mu to samozřejmě taky šlape na tehdejší max. Akcí se nešetří - úvodní přepadení skladu chemických zbraní efektně ukazující co umí nervový plyn VX uložený v sexy zelených perlách (žádná nudná ukradená atomovka) střídá zneškodňování bomby s jiným nervákem (exponující kromě Goodspeeda i jedinou obranu proti plynu - adrenalinovou injekci do srdce), ale nejlepší akční scénou - a skutečně pamětihodnou - je honička Hummera a Ferarri (kteréžto vozy spolu krásně kontrastují, stejně jako způsob jejich řízení hrdiny), která vytěžuje specifika San Franciska (kopcovité ulice, historické tramvaje) a já ji i po letech považuju za nejlepší filmovou honičku vůbec, která dává lehce zapomenout na honičku z BULLITOVA PŘÍPADU ve stejných kulisách. Přičemž velkou zásluhu na tom má hudební motiv od Zimmera, jehož soundtrack je celý vynikající a film hodně pozvedá. Za zmínku ale stojí i přestřelka/masakr ve sprchách, kterým se s oblibou dojímám, i další střety na ostrově. ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Bombastický úvod s hudební složkou Hanse Zimmera a pak už jen akce, akce a akce. Nicolas Cage započal tehdy svou akční trilogii (The Rock, Con Air, Face/Off) a pro mě nebylo většího frajera ve filmovém světě. I po letech Skála neztratila nic ze svého kouzla. Pro mě největší akční pecka 90. let. 100% ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Miláčku, se světem to de od desíti k pěti. Mít v týhle době dítě, to je trestnej čin. Ale melu nesmysly, promiň. Co se přihodilo tobě?“ - „Jsem těhotná.“ Tohle však není jediný problém agenta FBI Goodspeeda… Už úvod jednoznačně předznamená, kudy se bude film odvíjet, a co divákovi nabídne. Jenže k patosu, patriotismu, přepáleným akčním scénám na jedné straně, a parádnímu tempu, napětí, chytlavosti na druhé, se naštěstí časem přidá i humor a nějaké to odlehčení. O to se stará hlavně charismatický Connery který to zároveň herecky táhne vpřed, zdařile mu pak „přicmrndává“ ještě Cage. Technická stránka je opravdu bravurní, místy ovšem pan režisér neodhadne míru a přežene to. Některé scény tak nevyznívají zrovna uvěřitelně, ale pokud jste ochotní nad tím přivřít oči a vzít to s nadhledem, dostanete hodně povedenou žánrovku, a pro mě osobně i vůbec nejlepší film od Baye. „Jenom strojek, nůžky ne.“ - „Nůžky ne? Šílíte? Picassovi byste zakázal štětec?!“ - „Nůžkami by vás mohl zabít.“ - „A strojkem mu koule neuříznu, že?“ ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

The Rock je právě tím snímkem, kterým se u mě Michael Bay zapsal jako zručný režisér a zároveň jeden z filmů pyšnící se označením s největším počtem zhlédnutí. I přes nepřesnosti v českém překladu musím pochválit celkem povedený dabing, který padne akčnímu Béčku (v tomto případě spíše Áčku) z 90. let jako ušitý. Jednoduchá zápletka, dobré akční scény, skvělý Connery + Harris a v té době ještě mladý Cage, který si hraje na tvrdého agenta FBI, to také slušně rozjíždí. Trio Nick Glennie-Smith, Hans Zimmer a Harry Gregson-Williams navíc odvedli kus zasloužené práce a soundtrack k filmu se na čas stal jedním z mých nejposlouchanějších vůbec a stále patří k mým oblíbeným. Pamatuji, jak jsem si v té době zakoupil vytoužené stereo-video, ždímal z VHSky co to šlo a vychutnával si v pokoji ozvučení namixovaného Dolby Pro Logic na své věži, obzvláště při závěrečné audiovizuální jízdě se stíhačkami. Pokud Skálu vidím po stopadesáté, v roce 2008 se již nejedná o bombastické orgie, ale i tak mohu s čistým svědomím prohlásit, že jde o již nostalgickou přehlídku výbuchů, honiček, napětí, lítajících kulek i Cage, drsných a vtipných hlášek podpořených kvalitním hereckým obsazením a to vše pod taktovkou bláznivého Michaela Baye a tak nezbývá než jen dodat, že i po více než 10 letech je snímek chválihodným zpříjemněním pátečního večera. (9/10) ()

Galerie (81)

Zajímavosti (91)

  • Stáří a zchátralost objektu "Skály" přinutilo štáb natáhnout přibližně 7,9 km nezbytných elektrických kabelů. (vofo)
  • Natáčalo sa od 19. oktébra 1995 do 19. januára 1996 prevažne v mestách San Fransicso, Los Angeles a Ventura a tiež na ostrove Alcatraz. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Letošní Halloween se pro filmové fanoušky ponese spíše ve velmi smutném duchu, z Velké Británie totiž dorazila zpráva o úmrtí legendárního skotského herce a prvního představitele agenta 007, Sira… (více)

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (více)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (více)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (více)

Reklama

Reklama