Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

lucifrid

Tohle přišlo zčistajasna. Koncem r. 2015 se zničehonic objevila zpráva, že se Kingův román 11.22.63 dočká seriálové adaptace, a k tomu rovnou v produkci J. J. Abramse a s Jamesem Francem v hlavní roli. Pamatuju, jak jsem knihu zhltla před pár lety během jednoho dne a šla spát k ránu, protože se nedalo přestat. Těšila jsem se neskutečně a má očekávání byla značná. Podařilo se je naplnit? Řekla bych, že beze zbytku. Dobovky miluju a když se k tomu přidá cestování časem a ještě atentát na Kennedyho, slintám blahem. Přidejte skvělé songy, perfektní herecké výkony, nenásilné zapracování historických postav (teď nemyslím Oswalda, ale nechci spoilerovat), něco navíc, aby byli překvapení i čtenáři, a máte skvělou jednohubku, kterou dáte třeba i na posezení. Ano, dva díly navíc by tomu neuškodily, stejně tak jako přidání vynechané úvodní části z knihy, ale zase to seriálu neublížilo. Konec se mi vzhledem ke znalosti předlohy líbil a 11.22.63 považuju hned po Billions za nejlepší novinku sezóny 2016. ()

kaylin

Po dlouhé době James Franco, který mě skutečně bavil a který táhl tuhle televizní minisérii i ve chvíli, kdy jí hodně docházel dech. Třeba v momentě, kdy hlavní hrdina ztratil paměť. Naprosto zbytečná odbočka, která jen natahovala děj. Musím si přečíst knihu, jestli i v podání Kinga ten konec vyznívá tak divně, že už mi bylo vlastně jedno, jak to dopadne. ()

Necrotongue

Není mnoho Kingových knih,které jsem nečetl,takže jsem četl i Dallas 63.Nevím,jak by se mi seriál líbil,kdybych knihu nečetl,ale takto mě zklamal.Chápu,že se příběh musí určitým způsobem ořezat,když se podle něj tvoří scénář,ale nechápu,proč se do příběhu přidávají nové postavy(Billy),které nemají na samotný děj vůbec žádný vliv.Další záležitostí,která mi dlouhodobě leze na nervy,jsou kvóty,podle nichž musí v každém americkém filmu nebo seriálu hrát určité procento černochů.Nic proti černým hercům nemám,ale vadí mi jejich obsazování do rolí,ve kterých jejich přítomnost nedává smysl.V tomto případě se jedná o roli Mimi Corcoran,Mimi měla být šedou eminencí školy v Jodie,místo toho je černou sekretářkou,která může pouze papouškovat:"Yes,sir!".Celý děj se mi jeví podivně nevyrovnaný a vůbec jsem se do něj nedokázal dostat.Na druhou stranu musím ocenit velmi dobrého Jamese Franca a Sarah Gadon. ()

Superpero

Nejlépe to funguje v místech, kde je Stepehen King klasicky nejsilnější. Dočkáme se tedy násilí na bezzbraných v americkém prdelákově, či perverzního manžela, který nehodlá dopustit rozvod s jeho krásnou ženou. Čert vem, pro mě nedostatečnou, motivaci Jamese Franca vůbec lézt do šedesátých let a mařit atentát na Kennedyho či nutnost zůstat tam tak dlouho. Stačilo Oswalda odbouchnout, přijet zpět do současnosti a kdyby se zjistilo, že to nebyl on, jednoduše to zresetovat. Tudíž námitky, že někoho nezabije jen tak byly zcela liché. Dokonce mi ani nebylo moc jasné proč se Oswald z ničeho nic rozhodl Kennedyho fakt odstřelit, ale ono o tohle ani moc nejde. Mnohem víc mě bavily Francovi soukromé problémy a vztah se Sadie. Tam není co vytknout. ()

zelvopyr

Kniha byla jedna z Kingových v "poslední" době nejpovedenějších... a seriál se jí držel jako klíště z alespoň 90 %. Čímž si rozhodně neuškodil. A dále to byla výborně obsazená, moc pěkná kostýmní osmihubka s časovou smyčkou a trochou detektivní práce a naschválů osudu na plné pecky. Nečekal jsem až tak dobrý výsledek. ()

• Ve 4. epizodě 1. série "The Eyes of Texas" je zhruba ve 43. minutě vidět ve dveřích odraz štábu. (Scelleton)
  • Scéna, kde Jake Epping (James Franco) sleduje George de Mohrenschildta (Jonny Coyne) v projevu kampaně Johna Fitzgeralda Kennedyho, využívala skutečný záznam zvuku z tohoto projevu, který Kennedy pronesl stejného dne na stejném místě. Řeč a místo byly v roce 1960 natolik fotograficky zdokumentované, že jej mohli filmaři velice věrně napodobit. (MTHRFCKR)

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)