Tato kultovní komedie o vyskokoškolácích šedesátých let učí, že žábavnější než univerzitu vystudovat, je užít si a přežít. Bluto (John Belushii), Vydra (Tim Matheson), Flíček (Tom Hulce) a Hromdopolice (Stephen Furst) žijí životem moderních mladých mužů. Flámování je na denním pořádku, sex jen občas a alkohol se pije a jointy kolují. Hlavní náplň výuky: srandičky, prdelky a prcičky. (oficiální text distributora)

dobytek

Tak to jsem vůbec netušil, že už v roce 1978 se točily takovýhle komedie. Abych pravdu řek, tak jsem od toho moc nečekal. Myslel jsem, že to bude něco ve stylu American graffiti, ale tohle v pohodě snese srovnání s teen-komediema typu Prciček, Road tripu, atd... Docela jsem zíral, kolik vtípků a hlášek z tohoto filmu se později objevilo v nejrůznějších teen-komediích. Nejlepší z celýho filmu byl rozhodně John Belushi a nejvíc mě dostal jeho proslov o tom, že Němci bombardovali Pearl Harbor. A narvat si do huby celej hambureger najednou, to je taky slušnej výkon. Ale moh bych tady vypsat hromadu dalších scének, který mě spolehlivě rozsekaly. Jinak ve filmu jsou teda mraky různejch drobnejch chybiček (asi tam fakt všichni chlastali) a našla se tam občas i nějaká nudnější chvilka, tak stejně musim dát 5 hvězd. Škoda, že je tenhle film v ČR prakticky neznámej... ()

Han22

John Landis natočil pár klasických komedií, ale také pár naprostých kravin a tohle je bohužel ta druhá kategorie. Je to vlastně pramáti vše teenagerovských komedií, které jsem svého času absolutně nesnášel a vyhýbal se jim jak mohl. A je to taky stejně dementní. Parta vypatlaných, ošklivých "teenagerů" z bratrstva (vypadají na 30+) řádí, chlastá, šuká, provokují jak děkana tak vedlejší bratrstvo a sere na školu, což dopadne dle očekávání. Je tu pěkná muzika počátku 60. let, nálož začínajících herců (Hulce, Furst, Bacon, John Belushi, Bruce McGill + absolutně flegmatický učitel Sutherland), občas něco vtipného (kůň v kanclu, anděl/ďábel) a solidní bordel ve finále. Jinak je to absolutně nevtipné, dementní, občas nechutné (všechny Furstovy scény s jídlem) a především totálně vypatlané. Třetí nejúspěšnější film roku 1978 po Pomádě a Supermanovi? Nechápu. 2*. ()

Real Tom Hardy

Počin, ktorý stál na prahu všetkého, čo teraz v rámci kampusových sex-teen komédií poznáme. Počin, ktorý zvizualizoval na filmovom páse excesy amerického dekadentného univerzitného života, ba čo viac, je zásadným a zlomovým bodom v jeho imitácii naprieč nasledovnými troma dekádami, 20 rokov predtým, než ho aktualizovane vykreslila séria American Pie, ktorá má aj tak všetky svoje korene inšpirácie zapustené práve tu, v diele ranného Johna Landisa, ktorý bol zároveň v top forme. Jednoznačne referenčný bod a benchmarkový film, ktorý otvoril dvere všetkým po ňom nasledujúcim zvrhlým vysokoškolským dobrodružstvám alkoholom presiaknutej mládeže s jediným cieľom na obzore. Čísla na IMDb hovoria za všetko – 548 connections: 422 referenced in / 87 featured in / 27 spoofed in (a tiež je, neprekvapivo, aj v mojich komentároch najviac odkazovaným filmom zo všetkých). Animal House nebol len kult, ale rovno náboženstvo a John Belushi jeho bohom. A to, že dnes snímka vyznieva obstarožne a kritizovať ju podľa dnešnej optiky a štandardov je asi rovnako irelevantné a zbytočné ako drbnuté články takéhoto typu... (x) (x) (x) (x) (17.5.2020) (10.2020) (1.2021) (9.2021) (6.5.2022) (24.5.2022) ()

freddy

Teenage komedie stará 32 let už v dnešní době asi nemůže být ani aktuální, ani nikterak třeskutě vtipná, ale i přesto může solidně pobavit. A taky pobavila, i když neříkám, že to byly záchvaty hlasitého a neutuchajícího smíchu, ale našlo se pár solidních vtípků, u nichž jsem se zasmál nahlas, ovšem zde spíše než na vtipu mi záleželo především na zajímavém ději, protože díky němu film nebyl jen jakousi nudnou přehlídkou ženských ňader a různých prasečinek, ale byla to docela zajímavá komedie, se kterou stálo za to strávit svůj čas, aniž bych se nějak výrazněji nudil. Co mě ale u filmů, které se točí kolem univerzitních amerických spolků mrzí nejvíce je fakt, že v Česku tohle nikdy nelze zažít, a přitom jak tyto filmy ukazují, může to být docela solidní sranda. Ale to je jen takové malé povzdechnutí. Abych se přiznal, tak tenhle snímek mi chvílemi připomínal jinou americkou klasiku jménem Pomsta šprtů, ale to může jen můj zcela mylný dojem. Každopádně zde zazářil především John Belushi, který zahrál v hlavní roli naprosto perfektně a který mě během jednoho měsíce pobavil už podruhé, v prvním případě se jednalo o film "Sousedé", kde rovněž zazářil a dokázal pobavit. Zkrátka tahle studentská taškařice se povedla a já se bavil, a tak neváhám udělit solidní a plně zasloužené čtyři hvězdy. ()

B!shop

No, na tomhle filmu se uz dost podepsalo stari, jednak vetsinu vtipu uz jsem videl jinde, protoze k tomuhle sem se dostal az takhle pozde a navic tu tech vtipu az zas tak moc neni a je to drobet stereotypni. Prislo mi, ze kdyby se tvurci nezamerily ciste na bordel v Delte a vecirky a nakej cas venovali i forkum ve skole, mohlo to bejt daleko lepsi. Ale zase se musi nechat, ze obcas se nakej vostrej vtipek objevi, herci jsou fajn a John Belushi je tady strasnej krutak. A za zaverecnou odplatu rediteli musim hvezdicku pridat. ()

• Režisér John Landis obětoval svou bradku a většinu vlasů, aby se ve filmu mohl objevit v cameo roli umyvače nádobí, který se neúspěšně pokusí chytit Bluta, když zjistí, že se student fláká. Scéna byla natočena, ale sám Landis ji nakonec do filmu nezařadil. (D3VIL)
  • K oslavě 25. výročí uvedení filmu byl na Hollywood Boulevardu uspořádán průvod, jehož se zúčastnili herci, členové štánu, a předělávky alegorických vozidel užitých ve filmu. (D3VIL)
  • Film měl být původně natáčen na univerzitě v Missouri, ale rektor školy si přečetl scénář a následně povolení zamítl. Nakonec se natáčelo na univerzitě v Oregonu. Tamní rektor povolil natáčení, protože nechtěl propásnout stejnou šanci, jakou měl v roce 1967. Tehdy totiž obdržel scénář k filmu Absolvent coby žádost o povolení k natáčení, ale okamžitě odmítl. Po zhlédnutí litoval, že natáčecí prostory neposkytl, a tak u Zvěřince časopisu National Lampoon ani na okamžik nepochyboval. (D3VIL)