Režie:
John LandisKamera:
Stephen M. KatzHrají:
John Belushi, Dan Aykroyd, James Brown, Cab Calloway, Aretha Franklin, Carrie Fisher, Henry Gibson, John Candy, Kathleen Freeman, Frank Oz, Charles Napier (více)VOD (3)
Obsahy(2)
Po návratu z vězení Jake Blues s bratrem Elwoodem navštíví dům, v němž byli kdysi vychováni jeptiškami. Tady stojí před jasným rozhodnutím: na to, aby sehnali 5000 dolarů pro kostel, mají pouhých jedenáct dnů. Jake s bratrem Elwoodem se proto rozhodnou obnovit jejich bývalou bluesovou skupinu. Tím se kolotoč ztřeštěných akcí a honiček s poldy v patách teprve roztáčí. Jejich plány na získání peněz totiž neustále někdo narušuje, dvojice bratrů také na sebe poštve téměř každého… Příběh, který využívá hudební komedie ve spojení s žánrem akčního filmu, proslavily dvě velké honičky aut. V hlavních rolích zaujmou herecké hvězdy Dan Aykroyd, John Belushi a John Candy. Vedle skupiny The Blues Brothers Band tu nalezneme jako hosty známé osobnosti filmového světa (Steven Spielberg, John Lee Hocker, Twiggy, Frank Oz, Steve Lawrence a Paul Reubens). Na tento snímek navazuje volné pokračování Blues Brothers 2000. (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (168)
Tak, jak považuju Záměnu za sympatickou a i po letech velmi dobře fungující komedii, musím pro změnu konstatovat, že už po deseti minutách jsem u Blues Brothers cítil, že se Landisovou představou humoru a nadsázky v tomto případě jednoduše míjím. Nepřišlo mi to vtipné a především ten poměrně monotónní kolotoč honiček, automobilových srážek a výbuchů mi přišel pokud ne přímo hloupý, pak určitě ne chytrý. Česká komedie Trhák, kterou určitě nepovažuju za zářný příklad špičkového a chytrého filmu, mi v tomhle porovnání přijde jako majstrštyk pro intelektuály. Neseděl mi John Belushi, neseděl mi dabing u Dana Aykroyda, s rozpaky jsem přijímal jednoduchoučký, ba téměř neexistující příběh a scénář. Jediné, co mě oslovilo, byla hudba a v první půli jsem si říkal, že to vytáhne aspoň na 2*, ale poté, co se tam připletla country a film se přesunul do své závěrečné třetiny ve velké hale s koncertem pro policejní sbor a přítomné masy, už mě neoslovilo ani to. Celkový dojem: 25 %. ()
Pro mě srdeční záležitost jak po hudební, tak po filmové stránce. Vím, že je to v podstatě béčko, které prostinkou zápletku látá a nastavuje hudebními čísly, výstupy hostujících hudebních a filmových hvězd a především dlouhatananánskými automobilovými honičkami, ale mám ty dva hláškujícící lůzry v černém rád. S nimi jsem spatřil světlo a můj život se navždy změnil... let's good times roll. We'll meet at 1060 West Addison. ()
No jasně, Bratři Bluesovi. Vždyť já se nahrál těch videoher s nimi v hlavní roli. Vždyť kolikrát já slyšel ty typické tóny, u kterých se Vám právě Bratři Bluesovi vybaví. Když jsem ale shlédl film, netušil jsem, kolik lidí se na tom projektu vlastně podílelo. Legendy jako James Brown nebo Ray Charles z hudebního světa a neméně zajímavé legendy jako Frank Oz, Steven Spielberg nebo John Candy z filmového světa. A to říkám jenom to, co mě momentálně napadá. Nemluvím o té hromadě policejních aut, které tady režisér John Landis nechal roztřískat. Tak krásné a poctivé americké záběry jsem ve filmu totiž hodně dlouho neviděl. Je vidět, že film je osmdesátkový. Kdyby měl lepší příběh, možná bych dal i lepší hodnocení. Tady prostě jenom za tu poctivost a za geniálního ducha, kterým prochází celý tenhle nápad bratrů Bluesových. ()
Další z řady starších snímků, které čeští TV vysílatelé dlouhá léta nevysílaly. Já ho viděl na Netflixu. O filmu jsem věděl pouze to, že ho natočil John Landis, že je kultovní a že obsahuje honičku s policií v obchoďáku. Dějově to není žádná extra třída, hudební čísla mě nechala chladným, potěšilo mi mnoho známých tváří v cameu. Aykroyd a John Belushi nosí černé Wayfarery od RB a stylové černé obleky s klobouky. Automobilové honičky jsou sice úsměvně přepálené, ale zábavné. Ovšem na to, že jde o komedii jsem se mockrát nezasmál. Aykroyd tady herecky vstupoval do první ligy, v které se bohužel neudržel moc dlouho. Filmu by prospělo, kdyby byl trochu zkrácen, ale rozhodně jsem se nenudil. 3* ()
Ano, dějově naprosto o ničem, ale jako muzikál a sled skečů je to opravdu skvělé. Umělci jako Ray Charles, Aretha Franklin nebo John Lee Hooker a to, co předvádějí "na jevišti", o tom to vlastně celé je. Jenže aby Blues Brothers vzbudili zdání alespoň nějaké dějovosti, musí se ve filmu mezi scénkami něco dít, a tak je stopáž poněkud neúměrná. To film degraduje, protože se na něj podíváte jednou za dlouhou dobu, kdy opravdu máte náladu a čas. 70% ()
Galerie (76)
Photo © Universal Pictures

Zajímavosti (38)
- Elwood sundá svůj klobouk za celý film pouze třikrát: když jde spát ve svém pokoji, aby rozbil okno do Palace Hotelu a ke konci filmu, když se Bluesmobil rozpadne na součástky. (Matty)
- Johna Landis si střihnul roličku jednoho z policistů, kteří pronásledují bratry nákupním centrem. (Matty)
- Drink, který ve filmu pije Burton Mercer (John Candy), se nazývá Orange Whip, který se skládá z 4 cl pomerančového džusu, 1 cl vodky, 1 cl rumu a střik smetany. (Ruuzha)
Reklama