Vražedné léto

• Francie L'Été meurtrier (více)

Píše se rok 1976 a na malé francouzské město přijíždí vnadná, provokativní a záhadná dívka Eliane se svými rodiči. Ve městě okamžitě začne poutat pozornost místních obyvatel, zejména mladých mužů a jeden z nich, automechanik Florimondo přezdívaný Pin-Pon, naváže s Eliane vážný vztah. Záhy Eliane objeví u Florimonda starý orchestrion, který kdysi patřil její matce a který je pozůstatkem záhadné minulosti její rodiny a jí samotné, jež začne postupně vyplouvat na povrch a měnit běh doposud slibně se vyvíjejících událostí. (ČSFD)

danoo

Hoci nie je jednoduché pozerať ho, nieto ešte obľúbiť si ho, ide o brilantný film. Námet sa na začiatku zdá byť typicky mizogýnny: pokoj rodiny a miestnej komunity je narušený tajomným succubom. Takáto konštrukcia je však rýchlo pohltená minulosťou hlavnej aktérky, kde zločin a jeho detektív sú až nebezpečne prepojený... ()

Arsenal83

Veľmi zaujímavá a neošúchaná dráma, ktorá má čo povedať aj dnešnému divákovi. Tí, ktorí oslavujú krásu, sa tu v podstate môžu po celý čas kochať Isabelle Adjani, na ktorej si režisér dal extra záležať, aby každá scéna s ňou proste esteticky nadchýnala. A ešte k tomu počúvať ten ladný francúzsky originál a ponor do malebnosti je zabezpečený. Vo filme odznie ako slaďák aj pesnička, ktorou sa u nás preslávil Michal Dočolomanský – Ľúbim ťa. Až tu som sa dozvedel, že ono to je vlastne prebraté a originál spieval šanzonier Joe Dassin - L'été indien. Na filme mi však vadil hlavný hrdina, čo by barania hlava, no a Isabelle to často emociálne prehrávala. ()

radektejkal

Asi největším cílem a přáním režisérů je co nejvíce vás vtáhnout do příběhu. Beckerovi se to zajisté podařilo, i když v mém případě (možná) jinak, než zamýšlel. Ze samotného příběhu toho moc nevím: jakási žena, snad znásilnění, incest, schizofrenie a nakonec střílení. Nešlo se na něj soustředit, dialogy nešlo sledovat, souvislosti navazovat - všechno šlo přes oči, málo co se dostalo do mozku. ()

Padme_Anakin

Od začátku je nabíledni, že něco není v pořádku. Vnitřní neklid Eli se mi doma zhmotnil a převálcoval mě. V jednu chvíli drzý spratek na zabití a mrknutím oka bezelstné dítě, jehož "S'il vous plaît" vhání slzy do očí. Isabelle Adjani prochází všemi proměnami tak uvěřitelně, že musím pomyslně smeknout. A ano, tohle léto je opravdu vražedné... ()

MrPierc

Tolik krásných šatů a na tak krásné herečce jsem ještě neviděl. Provokativní i křehká Isabella Adjani v hlavní roli dramatu jedné dávné historie. Přeměna mezi žánry je zajímavá a temná historie nepříjemná. Letní překvapení viděné na podzim. Trochu mi to připomnělo tou zlou vzpomínkou Starou pušku (1975) ()

• Scénář napsal sám autor knižní předlohy Sebastien Japrisot. (Cherish)
  • Film získal celkem 4 Césary, a to v kategoriích Nejlepší herečka, Nejlepší střih, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší knižní adaptace. (Cherish)