Brigada - Brigáda

(série)
  • Rusko Brigada (více)
Rusko, 2002, 12 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Příběh čtyř přátel, obyčejných mužů, kteří jsou okolnostmi donuceni vstoupit do řad zločinců a kteří se nakonec stanou zakladateli jednoho z nejvlivnějších moskevských gangů. V roce 1989 v Rusku běží na plné obrátky proces transformace od komunismu k tržnímu hospodářství. Na začátku zakládají malou vyděračskou bandu, ale záhy se dostávají přes daleko větší podniky až k pašování drog. Jde o závod, kde vítěz bere vše a ve kterém samotní gangsteři čelí zkorumpovaným politikům nebo bezohledným průmyslovým magnátům. Může být v takové bitvě skutečný vítěz? (oficiální text distributora)

Davebohemia

Je to velmi dobře udělaný seriál. Nehraje si na americké gangsterky, ale zachovává v sobě tu Ruskou surovost. Hodnotím až po dokoukání všech 15ti dílů. Koho baví filmy/seriály na téma podsvětí, mafie apod. tak si přijde rozhodně na své. ()

Agent24

Hodně dobrý seriál. Konečně jsem si udělal čas na všech 15 epizod a musím říct paráda. Nikdy jsem moc ruské seriály nemusel, ale Brigáda je opravdu propracovaná mafiánská sága. Škoda, že nevznikla druhá sezona. Rusové se tentokrát vytáhli jak příběhem tak i herci takže super seriál. Dokoukal jsem na jeden zátah. 100% ()

Matulko_

Je to ruské a každou medzierkou, každou uvoľnenou skrutkou (takých sa tam nájde) z toho tá kultúra vylieza. Na druhej strane je to práve tým atraktívne. Odzrkadľuje to tú zvláštnu dobu, kedy jeden režim odišiel a novovzniknutý priestor tak vytúženej demokracie a slobodného sveta začali zaberať... povedzme páni s dostatočne širokými ramenami a ostrými lakťami. Kto ich mal širšie a sám zniesol viac rán, ten dostal viac miesta, ktorého zostalo pre bežných smrteľníkov menej. S Brigadou má divák možnosť vidieť, ako tento proces vyzeral v kolíske komunizmu a novo sa formujúcom Rusku. Hoci sa nám tvorcovia snažia podsunúť dojem, že mafiáni sú aj dobrí, aj zlí, pričom tí dobrí nahrádzajú násilie osobnými vzťahmi a priateľstvom, má to čo-to do seba. Organizovaný zločin je často súčasťou spoločnosti (občas aj politiky) a dejiny ukázali, že nie vždy je spoločnosťou odsudzovaný. V tomto i spôsobe, akým je natočená, je Brigada autentická. Pre mňa kultúrne „spestrenie“ a trochu odlišná produkcia, než bežne v telke vidno. Ten koniec... Otec robil na vojenčine premietača. Samozrejme dobe a podmienkam zodpovedal aj charakter a „pestrosť“ titulov. Keď som videl pár aktuálnych ruských filmov z obdobia II. svetovej vojny, asi sa toho veľa nezmenilo: jedna z postáv sa vyprofilovala na hrdinu, ktorý následne ničil protivníkov v pomere 1:1000, pričom druhé číslo prestalo rásť, lebo sa minul filmový materiál... ()

Harris777

Nejlepší seriál co kdy Rusové natočily ale bohužel v konfrontaci s celosvětovou kinografii je to jen kapka v moři. Což je škoda. Seriál má své kouzlo a divím se že režisér co natočil film na takové téma a ještě Rusku nesedí už někde za katrem. ()

rafzaw

Poutavá exkurze do ruského období transformace neboli přeměny komunismu na kapitalismus. Zajímavý příběh čtyř kamarádů, kteří se z obyčejných lumpů stávají šéfy organizovaného zločinu v Moskvě pod vedením jednoho z nich - Saši Bělova. Nutno dodat, že tito hoši jsou v tomto seriálu za ty pozitivní, což se ve výsledku může jevit jako správné rozdělení moci, neboť stát ne vždy je ten „dobrý“ bojující proti zlu, někdy je to dokonce naopak – příklad ze seriálu, kdy státní tajné služby organizují pomocí Bělova prodej zbraní Čečencům, kteří stejnými zbraněmi zabíjejí Rusy… Je to také příběh lásky hlavního hrdiny ke své ženě, později manželce a matce jeho dítěte plný zvratů a zajímavého vývoje… ()

entronov

Saša Bělov se po návratu z vojny doma dlouho neohřál. Jeho tvrdohlavost ho dostala do konfliktu s člověkem, který má konexe a vše se vyhrotilo tak moc až Saša se svými kamarády musel uprchnout na Sibiř - z té se ovšem po nějaké době vrací jako budoucí hlava ruské mafie. Ruská tvorba bez servítek a v plné parádě. 8/10 ()

KcarlosK

Z Ruska nikdy nepřišlo nic dobrýho. Až teď. Brigáda je pohled na vzestup a pád jednoho gangu. A nekouká se na to špatně. Osekal bych to o pět dílů, upravil scénář a pak bych to klidně srovnával s americkou produkcí. Saša Bělov je sympaťák a člověk mu musí fandit i přesto, že je to mafián. ()

Gooner007

Rusko neRusko, tohle je prostě seriál, který my natočit neumíme. Ten východ z toho úplně čiší. Když se řekne mafie, představím si zejména Sovetský svaz, potažmo Rusko, Ukrajinu a Itálii. Seriál mě baví od počátku, ale minimálně hvězdu navíc zaslouží skvostná hudba. ()