Neuvěřitelná

• USA Unbelievable
USA, 2019, 6 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

Susannah Grant

Hudba:

Will Bates

Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey, John Hartmann, Austin Hébert, Liza Lapira, Kai Lennox, Danielle Macdonald (více)

Jedna mladá žena obviněna ze lži o znásilnění a dvě detektivky vyšetřují sérii děsivě podobných útoků. Podle skutečných událostí. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

Neuvěřitelná (2019)

Mierne atypická kriminálna séria, ktorá neponúka vyšetrovanie masového vraha vraždiaceho spôsobom, aký v realite nenájdete a obíde sa aj bez šialených zvratov. To sa týka aj samotného finále. Proste kvalitná mravenčia detektívna práca je tu daná do kontrastu s flákarinou, i keď môže ísť len o nespracovanie nejakých tých detailov. Následky totiž môžu byť katastrofálne. Seriál sa zameriava na určité nefunkčnosti systému v americkej polícii, kedy sa na niektoré problémy pozerá s odstupom, skrátka vyriešením znásilnenia sa nedostanete na prvé stránky miestnych novín a asi ani nepovýšite. Každopádne ide o tímovú prácu, i keď prípady vyšetrujú primárne dve policajtky. O výsledok sa ale postará detailná práca všetkých. Systematicky sledujeme, akým spôsobom sa hľadajú stopy, ako treba promptne zareagovať, keď sa dostávate do slepej uličky a to neraz. Občas je seriál možno zbytočne doslovný, o čo ide a čo sa kritizuje je celkom zrejmé aj bez slovného dovysvetlovania. Záverečný telefonát je skvelým emocionálnym uzavretím príbehu, či skôr príbehov. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

Pilotná epizóda skvele ukazuje, ako chronologicky prebieha vyšetrovanie podobného typu prípadov. Policajti musia zachytiť každý detail, obeť je však emocionálne vo veľmi zlom stave, musí ísť na vyšetrenie k lekárovi kvôli dôkazom a polícia samozrejme vie, že všetko musí sedieť, aby bolo zahájené pátranie a prípad bol otvorený. Lenže psychika obete v tak mladom veku je labilná, myslí na reakciu okolia, na svoju budúcnosť a tak podobne. Toto všetko sa podarilo zachytiť v necelej hodinke. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Dostávame sa k druhému prípadu, pri ktorom ale už nie je tak podrobne popisovaný priebeh vyšetrovania, keďže by išlo o informáciu podávanú dvakrát po sebe. Trochu ma prekvapila línia s bývalou obeťou, pôsobila trochu nadbytočne, keďže sa prípady ešte neprepojili a Maria zažíva to, čo sa dalo očakávať, odtiahnutosť okolia. No a pokiaľ ste si mysleli, že Toni Collette je tu napísaná omylom, tak sa objavuje v poslednej scéne epizódy. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Obe vyšetrovateľky začínajú spoločne pátrať a je radosť sledovať, akým spôsobom premýšľajú a ako sa vďaka tomu prípad, respektíve prípady posúvajú vpred. Pekne pomalým krokom, ako sa sluší, aby sa postupne zvyšovalo napätie a uťahovala slučka okolo páchateľovho hrdla. Tentokrát bola línia z minulosti prínosnejšia ako v druhej epizóde, Maria totiž dostala istú obálku... ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Do vyšetrovania sa zapája FBI, máme tu výsluch prvého podozrivého, ktorý vďaka znamienku na nohe pôsobí ako istý páchateľ, avšak nemá to pivné bruško a asi nebol v armáde, že... No a Maria sa dostaví na súd a dostáva obhajcu. Proste stále sa niečo zaujímavé deje, čo dej posúva vpred a o chvíľu sa nám vďaka jednej scéne prepoja aj obe dejové línie, aspoň dúfam. ()

Epizoda 5 (2019) (E05)

V podstate na rovnakej kvalitatívnej úrovni ako predchádzajúce epizódy, avšak mám dojem, že sme mohli pokročiť predsa len ďalej. Inými slovami už nastal ten správny čas, aby sa obe dejové línie pretli a tu sa to ešte nestalo. Maria to má stále iba ťažšie, namiesto toho, aby sme sledovali súd, prípadne nové vypočúvanie zo strany polície. Zaokrúhlenie hodnotenia nadol v rámci jednej minisérie ale nakoniec nič neznamená, dôležitejší je celkový obraz. ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

Dosť možno zatiaľ najlepšia epizóda, minimálne teda o chlp. Riešime hneď dvoch nových podozrivých, pričom reálnejšie to vyzerá s tým druhým, avšak odkiaľ by mohol zobrať tak geniálne policajné znalosti sme sa ešte nedopátrali. Príbeh Marie sa taktiež posunul tam, kde mohol skončiť už skôr, teda k súdnemu pojednávaniu. Som vážne zvedavý, ako sa jej príbeh vyvinie, keď sa zistí, že neklamala. ()

Epizoda 7 (2019) (E07)

Tak a vyšetrovateľky a vyšetrovatelia našli konečne páchateľa. Všetko sa zdá vyriešené, avšak je pravdepodobné, že tu bude ešte nejaký háčik a ukáže sa napríklad, že páchatelia sú dvaja. Možno bude finále ale venované iba Mariinmu prípadu. Už som sa dávnejšie zmieril, že tieto dve dejové línie sa prepoja až na konci, ale posledná sekvencia ukazuje, že lepšie ako takouto paralelnou montážou to tvorcovia vymyslieť nemohli. ()

Epizoda 8 (2019) (E08)

Záverečná epizóda je len takým emocionálnym a zároveň logistickým ukončením série. Páchateľa máme, takže nás čaká scéna na súde, konfrontácia Marie s vyšetrovateľom, nejaké dialógy, ktoré doťuknú myšlienkové podhubie seriálu a aj "fyzicky" sa preklenú obe dejové línie. Problém mám však s tým, že finále mali byť posledné dve epizódy seriálu spojené dokopy, takto pôsobí záverečná trištvrte hodinka skutočne ako "iba" doťuknutím, keďže v podstate všetko už bolo vyriešené a vlastne aj povedané. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace