Dramatický příběh vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat: svět Pekelné kuchyně jim nabídne možnost vyrovnat staré účty... (Universal)

genetique

Ďalší film, kde sa malí chlapci postupne stávajú pánmi ulice len vďaka tomu, že začínajú u nejakého gangstra alebo uctievaného bossa. Tento model je už trošku podozrivo opakovaný, ale stále ostáva zaujímavý, pokiaľ sa okolo toho omotá kvalitný scenár a nezvrtne sa to v naozaj originálnu oscarovku. A keď vravím, že v originálnu, tak poriadne. Vedľajšie role sú spísané na veľmi dobrej úrovni, tak isto aj ich hviezdne obsadenia, akurát De Niro ako kňaz mi nesedel. Situácie a scény, či už zo súdnej siene, tvrdej ulice alebo z nápravného strediska, sú vykreslené dosť chladno a nemilosrdne a ostáva už len dúfať, že niečo podobné sa deje len v Amerike. 85%. ()

Gimp

Příběh začíná jak od Scorseseho, se všemi jeho prvky (dokonce jsem si podle hlasu jednoho herce, když byl ještě mimo záběr, myslel že nás nemine ani Joe Pesci).. Po vychovatelském prostředku se mi ale všechno zdálo takové trochu vyumělkované, příliš perfektní a to mi do skvěle rozehraného příběhu moc nesedlo. Také herecké výkony dospělých spáčů nic moc:( ()

S.Quentin QUALE

No tak tady jsem se při dohánění restů z dob dávnějších pěkně sekl. Dvě a půl hodiny o tom, že za blbost se platí, a že kamarádi jsou zlatí. Ne, není to sbírka veršů, ale příběh o klukovské blbosti, pasťáku, šikaně, zneužívání, pomstě a nekonečném přátelství až za hrob. První půlka filmu je čtyřhvězdová, druhá pak skoro až dvouhvězdová, takže výsledkem jsou malinko silnější tři průměrovky. Hvězdné obsazení ani nijak neexceluje, takže za mě dost nadhodnocený film. 69% ()

Šakal

Na začátku toho horkého dne ani jeden z nich netušil, jaké fatální následky bude mít jejich " dětská klukovina " a jakým způsobem tento čin ovlivní natrvalo jejich životy. Z bezstarostných klučíků, ( kteří si z dlouhé chvíle a pro nasycení ) " hrají hru " s místním prodavačem párků, se rázem stávají " dospělí " pykající tvrdě za svůj čin. Nicméně ne vždy má nápravný systém účinky nesoucí jeho název.... Sleepers jsou silným psychologickým dramatem natočeným podle autobiografické? knihy Lorenza Carcaterry ( mimochodem držíce se této předlohy opravdu věrně ) pojednávající o síle PŘÁTELSTVÍ a nastolující velmi silnou otázku: je pomsta, pokud je vykonána na člověku, již se na dotyčných dopustil hrůzných činů " akceptovatelná " ? Vražda byla, je a vždy bude sice vždy " pouze " vraždou a ničím jiným, nicméně pokud prožijete, to co mladí " hrdinové " tohoto snímku ( stále ještě spíš při rozsvíceném světle ? Jak výmluvná to otázka....), dá se " odpustit " , dá se ponechat tento čin bez odezvy? Carcaterra ( Levinson ) ne náhodou tuto otázku ( toto dilema ) ponechávají na otci Bobbym v podobě vynikajícího ( chce se dodat, jako vždy ) Robeta De Nira. Přesto pro mě osobně je zde number one Kevin Bacon .Ten svou postavu( odporného, pedofilního a sadistického dozorce Nokese ) zahrál tak přesvědčivě, že mu ten KONEC jednoduše přejete. Přiznávám, že napoprvé mě snímek téměř uzemnil a přikoval hluboko do křesla, teď po opětovném shlédnutí ( po delší odmlce ) jeho dopad již tak silný nebyl, přesto pro tentokráte zůstávám při plném hodnocení. Neboť ( při vší úctě k A. Minghellovi ) to nebyl on a " jeho " Anglický pacient, ale právě Levinson a " jeho " Spáči, kdo u mě v roce 1996 bodoval... p.s. v první " dětské části " mi nemohly nevytanout na mysli vzpomínky na mistra S. Leoneo a jeho Once upon a time in America. Leone sice vítězí na plné čáře, nicméně v tomto případě to není pro Levinsona urážka. S touto částí si i on poradil více než obstojně, patří k vrcholům celého snímku. Přesto si neodpustím poznámku, že této části ( narozdíl od Carcatery ) se měl Levinson věnovat podrobněji, ikdyž chápu, že stopáž kolem 170min by byla pro mnohé již těžce stravitelná. Nicméně si troufám tvrdit, snímku by to pouze prospělo, věřte mi. Přes to všechno se jedná o jedno z nejzdařilejších převedení knižní předlohy na filmové plátno. ()

Rimsy

Tento film mě naprosto ohromil. Jak je dlouhý, tak je skvělý, ani chvilka mi nepřišla bezduchá. Výborní herci hrají opravdu kvalitně (v atypické roli se daří Dustinu Hoffmanovi:-)), scénář je prostě geniální. Jak se film zpočátku tváří jako vězeňské drama, tak se časem otočí zase úplně jinam a divák tak nemá prostor pro nudu (jenž by se u někoho mohla objevit dvou a půlhodinovým čučením na pasťák:-)). Brad Pitt mě tady konečně přesvědčil, že je opravdový herec. Prostě jeden z mých nejoblíbenějších filmů a basta. ()

• V nápravném zařízení pro mladistvé je v kině promítán film Harper (1966). (PlayEasy)