Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Amarcord_1 

všechny recenze uživatele

95% - Krásný film o tom, do jaké míry je naše vlastní představa světa ovlivnitelná médii. Rok vzniku filmu napoví, že se film neinspiroval aférou Clinton / Lewinski, ale že tomu klidně moho být i naopak. Nestydím se přiznat, že tento film změnil můj přístup ke zprávám i k reklamám (i těm, které se jako reklamy netváří). Kdokoli namítne, že je ten film trochu ad absurdum, ale já na něm kromě trochu uspěchaného konce nic tak nereálného nevidím. Naivní? Průhledné? Jen proto, že Hoffmanovi s De Nirem od začátku vidíte do karet... Wag the Dog je film, který pobaví i po několikátém shlédnutí a jeho myšlenky (není to jen o mediální manipulaci) jsou, a budou stále více aktuální. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dva muži se rozhodnou zakrýt aféru sexuálního obtěžování větši katastrofou. Ukázka, že dva lidé s mocí by dokázali vymyslet světovou katastrofu nebo válku někde daleko od Spojených států Amerických. A ještě by se v ukázkách proběhla Kirsten Dunst. Mystifikace lidí okolo za účelem zakrytí jedné aféry. Chtěl bych mít podobnou moc, ale lepší charakter. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Vrteti psem neni ten typ komedie u ktery by se clovek valel smichy po zemi, spis je to takovej mix mezi cernou komedii a satirou, o tom, co vsechno zmuzou media a popravde receno, kolikrat si az clovek rika, ze tohle prece ne tohle snad nejde. Jenze ono to evidentne jde, minimalne v tomhle filmu, kterej, ackoliv ma pomalej dej, rozhodne nema pomaly tempo, takze i v castech, kde se nic moc nedeje, rozhodne nepusobi nejak utahane a hlavne je kazdou chvily cemu se zasmat. K tomu tu je naprosto libovy obsazeni, De Niro jako mistr okecavac resici vsechny problemy s ledovym klidem a Hoffman jako lehce ujetej producent. Proste inteligentni a originalni komedie se skvelejma hercema. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Strašná pakárna! Film, který má poukazovat na to, jak vláda dokáže skrz média manipulovat s veřejným míněním, se snaží samotného diváka vmanipulovat do myšlenky, že k tomu vlastně stačí tři lidé. Jasně, je to satira, ale jdoucí proti zdravé logice a navíc absolutně bezzubě. Až na pár výjimek nevypustí postavy z huby nic, coby mělo údernost nebo vtip. DeNiro s Hoffmanem skvělí, ale vlastně devadesát minut střílí totálně naprázdno. V době vzniku měl film alespoň potenciál, za ta léta ztratil i ten. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Název pro lék Schumanna "Prozalium" je kombinací skutečných léků Prozacu a Valia. (don corleone)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama